İran Trampı öldürmək üçün sui-qəsd hazırlayıb - İsrail
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, "Wall Street Journal" qəzetinin məsələ ilə tanış olan mənbələrə istinadən yaydığı məlumata görə, İsrailin Vaşinqtonla paylaşdığı kəşfiyyat məlumatlarında İranın ABŞ Prezidenti Donald Trampa qarşı sui-qəsd planlaşdırdığı iddia olunur.
Məlumata əsasən, bu iddialar Vaşinqton və Tehran arasında gərginliyin daha da artacağına işarə edir. Bildirilir ki, İran 2020-ci ildə İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) elit Qüds Qüvvələrinin komandanı Qasım Süleymaninin öldürülməsinə görə dəfələrlə ABŞ-dan qisas alacağını bəyan edib.
Xəbərdə qeyd olunur ki, İranın Milli Şurasının keçmiş katibi Əli Şamxani daha əvvəl rəsmilərin "13 qisas ssenarisini" müzakirə etdiyini açıqlamış və ən zəif variantın belə amerikalılar üçün "tarixi kabusa" çevrilə biləcəyini bildirmişdi. Məlumata görə, Şamxani 2026-cı ilin fevral ayında İsrailin Tehrana endirdiyi zərbələr zamanı altı iranlı rəhbərlə birlikdə həlak olub.
Bildirilir ki, Vaşinqtondakı İsrail səfirliyi sui-qəsd iddiaları ilə bağlı şərh verməkdən imtina edib. İranın BMT-dəki daimi nümayəndəliyi isə məsələ ilə bağlı sorğuya dərhal cavab verməyib.
Ağ Evin "Wall Street Journal"a bildirdiyinə görə, ABŞ Prezidenti Donald Tramp NATO Zirvə Toplantısında çıxışı zamanı İranın onu öldürmək istədiyini iddia edib.
"Onlar ABŞ liderini – məni – aradan qaldırmaq istəyirlər. Mən onların hər siyahısındayam. İndiyə qədər bir az şanslı olmuşam, amma bu, bəlkə də çox uzun çəkməyəcək", – deyə Tramp bildirib.
Məlumata görə, son gərginliyə baxmayaraq, ABŞ Prezidenti Donald Tramp və İsrailin Benyamin Netanyahu zamanı koordinasiyanın davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Qeyd olunub ki, İranın Hörmüz boğazında üç ticarət gəmisinə hücum etməsindən sonra gərginləşən vəziyyət fonunda İran və ABŞ son iki gündə qarşılıqlı hücumlar həyata keçirib.

Израиль: Иран готовит покушение на президента США Дональда Трампа
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что, согласно информации газеты "Wall Street Journal", ссылающейся на осведомленные источники, разведданные, которыми Израиль поделился с Вашингтоном, указывают на подготовку Ираном покушения на президента США Дональда Трампа.
По имеющимся данным, эти утверждения свидетельствуют о дальнейшем росте напряженности между Вашингтоном и Тегераном. Отмечается, что Иран неоднократно заявлял о намерении отомстить США за ликвидацию в 2020 году командующего элитными силами "Кудс" Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Касема Сулеймани.
В сообщении указывается, что бывший секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани ранее заявлял о обсуждении официальными лицами "13 сценариев мести", подчеркивая, что даже самый слабый из них может стать "историческим кошмаром" для американцев. Согласно информации, Шамхани погиб в феврале 2026 года в результате ударов Израиля по Тегерану вместе с шестью другими иранскими военными руководителями.
Сообщается, что посольство Израиля в Вашингтоне отказалось комментировать утверждения о покушении. Постоянное представительство Ирана при ООН также не ответило на запрос по этому поводу.
Как сообщили "Wall Street Journal" в Белом доме, президент США Дональд Трамп во время своего выступления на саммите НАТО заявил, что Иран хочет его убить.
"Они хотят устранить лидера США – меня. Я есть в каждом их списке. До сих пор мне немного везло, но, возможно, это продлится недолго", – сказал президент США Дональд Трамп.
Согласно информации, несмотря на недавнюю напряженность, президент США Дональд Трамп и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в ходе телефонного разговора договорились о продолжении координации действий.
Отмечается, что на фоне ситуации, обострившейся после атаки Ирана на три торговых судна в Ормузском проливе, Иран и США за последние два дня осуществили взаимные удары.