Peşə təhsili qəbuluna start verildi
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru İlqar Bayramlı peşə təhsili üzrə tələbə qəbulu və yeni yaradılan ixtisaslarla bağlı brifinqdə deyib.
Onun sözlərinə görə, qəbul prosesinin ilk mərhələsində abituriyentlər iyulun 23-dək avqustun 10-dək portal.edu.az platformasında şəxsi kabinet yaradaraq qeydiyyatdan keçəcək və 5 edə biləcəklər:
"Qəbulun nəticələri avqustun 14–15-də şəxsi kabinet və SMS vasitəsilə elan olunacaq. Qəbul olunan şəxslərin peşə təhsili müəssisələrində qeydiyyatı isə avqustun 16–25-də aparılacaq. Bu mərhələdə tələbələr müvafiq təhsil müəssisələrinə sənədlərini təqdim etməlidirlər".
İ.Bayramlı həmçinin bildirib ki, bu ildən peşə məktəblərində əmək bazarının ehtiyaclarına uyğun 5 yeni ixtisas tədris olunacaq:
"Həmin ixtisaslar geodeziya və kartoqrafiya, satınalmaların təşkili, qida emalı texnologiyaları, istixana operatoru, çörək ustası olacaq. Qəbul planının 44%-i (14 580 yer) iqtisadiyyat, xidmət, informasiya texnologiyaları istiqamətini əhatə edir. Ən çox plan yeri ayrılan ixtisaslar arasında aşpaz, bərbər-vizajist-manikürçü, dərzi, elektrik montyoru, əməliyyatçı mühasib, elektrik qaz qaynaqçısı, kompüterlərin təmiri və üzrə texnik, qrafik dizayner, avtomobillərin təmiri çilingəri və bitkiçilik mütəxəssisi yer alır".
Agentlik rəhbəri həmçinin vurğulayıb ki, qəbul planının 66%-i regionlarda yerləşən peşə təhsili müəssisələrinin, 34%-i isə Bakı şəhərinin payına düşür.
İ.Bayramlı əlavə edib ki, 2022–2026-cı illər ərzində 4 peşə təhsili müəssisəsində yenidənqurma və əsaslı təmir tamamlanıb:
"5 müəssisədə yenidənqurma və əsaslı davam edir. 7 müəssisə üzrə layihələndirmə aparılır. 2024–2026-cı illərdə 46 yeni emalatxana yaradılıb. 8 peşə təhsili müəssisəsində 1000 yerlik yataqxana fəaliyyət göstərir".

В Азербайджане начался прием документов в учреждения профессионального образования.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что об этом на брифинге, посвященном приему студентов и новым специальностям, заявил директор Государственного агентства по профессиональному образованию Ильгар Байрамлы.
По его словам, на первом этапе процесса приема абитуриенты до 10 августа должны создать личный кабинет на платформе portal.edu.az и выбрать до 5 специальностей:
«Результаты приема будут объявлены 14–15 августа через личный кабинет и посредством SMS. Регистрация принятых лиц в учреждениях профессионального образования пройдет с 16 по 25 августа. На этом этапе студенты должны представить документы в соответствующие учебные заведения».
И.Байрамлы также сообщил, что с этого года в профессиональных школах будут преподаваться 5 новых специальностей, соответствующих потребностям рынка труда:
«К ним относятся геодезия и картография, организация закупок, технологии пищевой промышленности, оператор теплиц, пекарь. 44% плана приема (14 580 мест) охватывают сферы экономики, услуг и информационных технологий. Среди специальностей с наибольшим количеством плановых мест — повар, парикмахер-визажист-маникюрша, портной, электромонтер, операционный бухгалтер, электрогазосварщик, техник по ремонту и обслуживанию компьютеров, графический дизайнер, слесарь по ремонту автомобилей и специалист по растениеводству».
Глава агентства подчеркнул, что 66% плана приема приходится на учреждения профессионального образования, расположенные в регионах, а 34% — на город Баку.
И.Байрамлы добавил, что в период 2022–2026 годов в 4 учреждениях профессионального образования завершены реконструкция и капитальный ремонт:
«В 5 учреждениях работы по реконструкции и капитальному ремонту продолжаются. По 7 учреждениям ведется проектирование. В 2024–2026 годах создано 46 новых мастерских. В 8 учреждениях профессионального образования функционируют общежития на 1000 мест».