Milli Məclis əmlak həbsi ilə bağlı mübahisələrin mülki deyil, məhkəmə nəzarəti qaydasında həll edilməsi təklifini birinci oxunuşda qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Cinayət-Prosessual Məcəlləsinə dəyişiklik layihəsi parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü ilk iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Məcəlləyə əlavə olunan yeni maddəyə əsasən, təqdim olunan qanun layihəsində təklif edilən əlavə təqsirləndirilən şəxs olmayan, lakin əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət və dəyişikliklər prosesini həyata keçirən orqanın qərarı ilə qanuni mənafeyinə toxunulan şəxslərin, cinayət prosesində iştirak edən digər şəxslər kateqoriyasına daxil edilməsi, həmin şəxslərin qanuni mənafeyinə toxunulan şəxs qismində cinayət prosesinə cəlb edilməsi, cinayət prosesində iştirak edən şəxslər kimi apellyasiya, kassasiya, əlavə kassasiya şikayəti vermək hüquqları və qaydalarını tənzim edir.
Təklif olunan ən mühüm dəyişikliklərdən biri də cinayət mühakimə icraatı çərçivəsində əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarının mülki mühakimə icratı çərçivəsində deyil, məhkəmə nəzarəti qaydasında mübahisələndirilməsinin nəzərdə tutulmasıdır.
Mülki mühakimə icraatından fərqli olaraq məhkəmə nəzarəti qaydasında materiallara baxılması və işin həll edilməsi zaman baxımından daha çevik və operativ baş verir. Üstəlik daha sonra məhkəmə qəranının preyudisial əhəmiyyətinin hansı həddə olması kimi mübahisənin yaranmasının da qarşısı alınmış olur.

Милли Меджлис принял изменения в законодательство об аресте имущества
Милли Меджлис в первом чтении принял предложение о том, чтобы споры, связанные с арестом имущества, решались не в порядке гражданского судопроизводства, а в порядке судебного контроля.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что проект изменений в Уголовно-процессуальный кодекс был вынесен на обсуждение на сегодняшнем первом заседании внеочередной сессии парламента.
Согласно новой статье, добавляемой в Кодекс, лица, не являющиеся обвиняемыми, но чьи законные интересы затрагиваются решением органа, осуществляющего уголовный процесс, об аресте имущества, включаются в категорию «иных лиц, участвующих в уголовном процессе». Это дает им право на подачу апелляционных и кассационных жалоб, а также регулирует порядок защиты их законных интересов.
Наиболее важным изменением является то, что решение органа, осуществляющего уголовный процесс, об аресте имущества в рамках уголовного судопроизводства будет оспариваться не в рамках гражданского судопроизводства, а в порядке судебного контроля.
В отличие от гражданского судопроизводства, рассмотрение материалов и разрешение дел в порядке судебного контроля происходит более гибко и оперативно. Кроме того, это предотвращает возникновение споров о преюдициальном значении судебного решения в будущем.