Magistraturaya qəbul üzrə ixtisaslaşma seçimi başlanır
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) 2026/2027-ci tədris ili üçün Respublikasının müəssisələrinin magistraturalarına qəbul olmaq istəyən üçün ixtisaslaşma seçimini elan edib.
DİM-dən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə bildirilib ki, bakalavrlar iyulun 20-dən 26-dək (saat 23:59-dək) magistraturaya qəbul üzrə ixtisaslaşma seçimində iştirak etmək üçün DİM-in elektron xidmətlər portalında “Bakalavrın elektron ixtisaslaşma seçimi ərizəsi”ni doldurmalı və təsdiq etməlidirlər.
İxtisaslaşma seçimində magistraturaya fevralın 15-də, mayın 17-də və iyunun 14-də keçirilmiş qəbul imtahanlarının (bəzi proqramlar üzrə, həmçinin qabiliyyət imtahanının) nəticələrinə əsasən müəyyən müsabiqə şərtlərini ödəyən bakalavrlar iştirak edə bilərlər.
Namizədlər ixtisaslaşma seçimində imtahanın istənilən cəhdində əldə etdikləri nəticə əsasında iştirak edə bilərlər. Bir neçə imtahan nəticəsi olan və müsabiqə şərtlərini ödəyən bakalavrlar isə iştirak üçün istədikləri nəticəni seçmək hüququna malikdirlər.
Qaydalara əsasən, hər bir bakalavr maksimum 20-dək ixtisaslaşma kodu seçə bilər. Seçilən ixtisaslaşmalar namizədin bitirdiyi bakalavr ixtisasına, həmçinin bəzi ixtisaslaşmalar üzrə müəyyən edilmiş xarici dil tələblərinə uyğun olmalıdır.
Qeyd edək ki, ixtisaslaşmaların seçimi “” jurnalının 2026-cı il üçün nəşr olunmuş 3-cü sayında dərc edilmiş seçim cədvəlinə uyğun həyata keçiriləcək.

Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) Азербайджана объявил о начале процесса выбора специализаций для бакалавров, желающих поступить в магистратуру высших учебных заведений страны на 2026/2027 учебный год.
Как сообщили в ГЭЦ для "Оперативный Информационный Центр-OMM", бакалавры должны заполнить и подтвердить «Электронное заявление о выборе специализации бакалавра» на портале электронных услуг ГЭЦ в период с 20 по 26 июля (до 23:59).
В выборе специализаций могут принять участие бакалавры, выполнившие условия конкурса на основе результатов вступительных экзаменов, проведенных 15 февраля, 17 мая и 14 июня. Кандидаты имеют право использовать результаты любой из попыток сдачи экзамена, а при наличии нескольких результатов — выбрать наиболее предпочтительный для участия в конкурсе.
Согласно правилам, каждый бакалавр может выбрать до 20 кодов специализаций. Выбранные направления должны соответствовать базовому образованию кандидата, а также учитывать установленные требования к владению иностранными языками. Процесс выбора осуществляется в соответствии с таблицей, опубликованной в 3-м номере журнала «Магистр» за 2026 год.
Отметим, что система магистратуры в Азербайджане является важным этапом академического развития, позволяющим углубить профессиональные знания и навыки. Государственный экзаменационный центр обеспечивает прозрачность и объективность процесса отбора, что является ключевым фактором в подготовке высококвалифицированных кадров для различных секторов экономики страны.