İran ABŞ-yə yeni sülh təklifinin detallarını açıqladı
İran mayın 19-da, çərşənbə axşamı müharibəyə son qoymaq üçün ABŞ-yə təqdim etdiyi yeni sülh təklifinin təfərrüatlarını açıqlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, rəsmi IRNA agentliyinin məlumatına görə, təklifin detalları İran nazirinin müavini Kazem Qəribabadi tərəfindən parlamentin milli və xarici siyasət Komitəsinin üzvləri ilə görüşdə açıqlanıb. Orada İranla ABŞ arasında diplomatiyadakı son inkişaflar barədə ətraflı hesabat təqdim edilib.
Qəribabadi bildirib ki, Tehranın təklifi “uranın zənginləşdirilməsi və dinc nüvə fəaliyyəti hüququnu” vurğulayır.
Təklif, həmçinin Livan da daxil olmaqla bütün cəbhələrdə münaqişələrə son qoyulmasını, ABŞ-nin dəniz blokadasını qaldırmasını, İran aktivlərinin azad edilməsini, Vaşinqton tərəfindən son müharibə zamanı yenidənqurma səylərini dəstəkləmək üçün dəymiş ziyana görə kompensasiya ödənilməsini” əhatə edir.
Onun sözlərinə görə, təklifdə bütün birtərəfli sanksiyaların və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin ləğvi və ABŞ qüvvələrinin İslam Respublikasını əhatə edən ərazilərdən çıxarılması tələb olunur.
Mayın 10-da İran ABŞ-nin müharibəyə son qoymaq təklifinə cavabını Pakistan vasitəsilə çatdırıb, lakin Tramp İranın təklifini “tamamilə qəbuledilməz” adlandırıb.
İran mediası bazar ertəsi günü bildirib ki, Tehran Pakistan vasitəsilə ABŞ tərəfinə 14 bəndlik yenidən işlənmiş təklif təqdim edib.
Şənbə günü Tramp Tehranı yenidən hərbi eskalasiya ilə hədələyib. ABŞ Prezidenti bazar ertəsi axşamı , Qətər və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin tələbi ilə çərşənbə axşamı günü İrana qarşı planlaşdırılan hücumu təxirə saldığını açıqlayıb. O, bir paylaşımında Müdafiə Nazirliyinə məqbul bir razılaşma əldə edilmədiyi təqdirdə, dərhal İrana qarşı tam, genişmiqyaslı hücuma hazır olmağı tapşırdığını əlavə edib.
İran isə müharibəyə son qoymaq üçün heç bir razılıq əldə edilməzsə, aprelin 8-dən bəri qüvvədə olan kövrək atəşkəsin pozula biləcəyi qorxusu ilə boğazı bağlayıb və gəmilərdən keçidi Tehranla əlaqələndirməyi tələb edib.

Иран раскрыл подробности нового мирного предложения, представленного США во вторник, 19 мая, с целью прекращения военного противостояния. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на официальное агентство IRNA, детали документа были обнародованы заместителем министра иностранных дел Ирана Каземом Гарибабади в ходе встречи с членами парламентского комитета по национальной безопасности и внешней политике. В рамках встречи был представлен подробный отчет о последних дипломатических процессах между Тегераном и Вашингтоном.
Гарибабади подчеркнул, что предложение Тегерана основывается на «праве на обогащение урана и мирную ядерную деятельность». Документ также включает требования о прекращении конфликтов на всех фронтах, включая Ливан, снятии морской блокады со стороны США, размораживании иранских активов и выплате Вашингтоном компенсаций за ущерб для поддержки усилий по восстановлению после недавних боевых действий. Кроме того, Иран настаивает на отмене всех односторонних санкций, резолюций СБ ООН и выводе американских войск из регионов, окружающих Исламскую Республику.
Ранее, 10 мая, Иран через Пакистан передал ответ на американское предложение о прекращении войны, однако Президент США Дональд Трамп назвал условия Тегерана «абсолютно неприемлемыми». В минувший понедельник иранские СМИ сообщили о передаче обновленного пакета из 14 пунктов. Несмотря на это, Президент США Дональд Трамп в субботу вновь пригрозил Тегерану военной эскалацией. Позже он заявил, что по просьбе Саудовской Аравии, Катара и ОАЭ отложил запланированный на вторник удар по Ирану, но поручил Министерству обороны быть в полной готовности к масштабной атаке в случае отсутствия приемлемого соглашения.
Отношения между США и Ираном остаются крайне напряженными на протяжении десятилетий, обостряясь вокруг ядерной программы Тегерана и геополитического влияния в регионе. Данная дипломатическая переписка происходит на фоне хрупкого перемирия, действующего с 8 апреля. Иранская сторона уже предупредила, что в случае провала переговоров может полностью перекрыть стратегически важные проливы, что создаст угрозу глобальной энергетической безопасности и международному судоходству.