Ekvadorda 10 əyalətdə fövqəladə vəziyyət elan edildi
hökuməti ölkədəki ciddi daxili qarışıqlıqları və problemlərini əsas gətirərək, 10 əyalət və 3 yaşayış məntəqəsində (OHAL) elan edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Daniel Noboanın imzaladığı müvafiq fərmana əsasən, bu rejim 60 gün müddətində qüvvədə olacaq.
Rəsmi sənəddə qeyd olunur ki, fövqəladə vəziyyət rejimi təhlükəsizlik qüvvələrinə daxili sabitliyi bərpa etmək, ictimai asayişi qorumaq və vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün geniş səlahiyyətlər verir. Bu addım xüsusilə aşağıdakı məqsədlərə xidmət edir:
• Halkın hüquq və azadlıqlarına təhdid yaradan cinayətkar qruplaşmalarla mübarizə;
• Yasa dışı fəaliyyətlərin qarşısının alınması;
• Regionlarda nəzarətin gücləndirilməsi.
Bundan əlavə, fərman mənzil toxunulmazlığı hüququnu müvəqqəti olaraq məhdudlaşdırır. Bu, hüquq-mühafizə orqanlarına cinayət fəaliyyəti şübhəsi olan evlərə və digər özəl mülklərə məhkəmə qərarı olmadan daxil olmaq imkanı yaradır.
Qeyd edək ki, Noboa hakimiyyəti dövründə artan şiddət hadisələri səbəbindən artıq üç dəfə fövqəladə vəziyyət elan etmək məcburiyyətində qalıb.
Ekvador Daxili İşlər Nazirliyinin statistikasına görə, 2025-ci il ölkə tarixində ən yüksək cinayət göstəricisi ilə yadda qalıb – il ərzində təxminən 9 300 qətl hadisəsi qeydə alınıb.
Bu rəqəmlər Ekvadoru cinayət nisbətinə görə Latın Amerikasının ən təhlükəli ölkələri siyahısında ön sıralara çıxarıb.

Правительство Эквадора, ссылаясь на серьезные внутренние беспорядки и проблемы с безопасностью, объявило режим чрезвычайного положения (ЧП) в 10 провинциях и 3 населенных пунктах страны.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что, согласно соответствующему указу, подписанному главой государства Даниэлем Нобоа, данный режим будет действовать в течение 60 дней.
В официальном документе отмечается, что режим чрезвычайного положения предоставляет силам безопасности широкие полномочия для восстановления внутренней стабильности, охраны общественного порядка и обеспечения безопасности граждан. Данная мера направлена на достижение следующих целей:
- Борьба с преступными группировками, угрожающими правам и свободам граждан;
- Пресечение незаконной деятельности;
- Усиление контроля в регионах.
Кроме того, указ временно ограничивает право на неприкосновенность жилища. Это дает правоохранительным органам возможность проникать в дома и другие частные владения, подозреваемые в преступной деятельности, без судебного ордера.
Следует отметить, что президент Нобоа за время своего пребывания у власти уже трижды был вынужден объявлять чрезвычайное положение из-за участившихся случаев насилия. Согласно статистике МВД Эквадора, 2025 год стал одним из самых криминогенных в истории страны: за год было зарегистрировано около 9 300 убийств. Эти показатели вывели Эквадор в число наиболее опасных стран Латинской Америки по уровню преступности, что требует от властей решительных мер по стабилизации ситуации.