Bolqarıstan Prezidenti istefa verəcək
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Bolqarıstan Milli Televiziyası vasitəsilə yayımlanan müraciətdə çərşənbə axşamı rəsmi olaraq istefa ərizəsini təqdim edəcəyini bildirib.
Radev qeyd edib ki, onun gedişindən sonra dövlət başçısının səlahiyyətlərini vitse-prezident icra edəcək.
O, doqquz illik birgə fəaliyyətləri dövründə səmərəli əməkdaşlıq qurduqlarını vurğulayıb.
"Biz ümumi məqsəd ətrafında birləşmişdik. Əminəm ki, İliyana Yotova layiqli dövlət başçısı olacaq", - deyə Radev əlavə edib.
Məlumat üçün bildirək ki, Rumen Radev 2017-ci ildən Bolqarıstan prezidenti postunu tutur. O, 2021-ci ildə ikinci müddətə yenidən seçilib. Siyasətə gəlməzdən əvvəl peşəkar hərbçi olan Radev, Hərbi Hava Qüvvələrinin general-mayoru və ölkənin HHQ komandanı vəzifələrində çalışıb.
Bolqarıstan Konstitusiyasına əsasən, prezident istefa verdikdə seçkilərə qədər onun səlahiyyətləri müvəqqəti olaraq vitse-prezidentə keçir. Qeyd edək ki, Radevin istefası ölkədə uzun müddətdir davam edən , tez-tez keçirilən növbədənkənar seçkilər və sabit hökumətin formalaşdırılmasında yaranan çətinliklər fonunda baş verir.

Президент Болгарии Румен Радев в ходе обращения к нации объявил о своем решении уйти в отставку.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на Болгарское национальное телевидение, глава государства официально подаст заявление об уходе с поста в ближайший вторник.
Радев отметил, что после его отставки полномочия главы государства, согласно конституционной процедуре, перейдут к вице-президенту Илиане Йотовой. Он подчеркнул, что за девять лет совместной деятельности им удалось выстроить эффективное и конструктивное сотрудничество.
"Мы были объединены общей целью. Я уверен, что Илиана Йотова станет достойным главой государства", — добавил Румен Радев.
Для справки отметим, что Румен Радев занимает пост президента Болгарии с 2017 года. В 2021 году он был переизбран на второй срок. До начала политической карьеры Радев был профессиональным военным летчиком, имел звание генерал-майора и занимал должность командующего Военно-воздушными силами страны.
Согласно Конституции Болгарии, в случае отставки президента его обязанности до проведения новых выборов временно исполняет вице-президент. Стоит подчеркнуть, что решение об отставке принимается на фоне затянувшегося политического кризиса в Болгарии, характеризующегося частой сменой правительств и проведением неоднократных внеочередных парламентских выборов за последние годы.