Azərbaycan avtonom nəqliyyat vasitələrinin tətbiqinə hazırlaşır
Azərbaycanda avtomobil, dəmir yolu, metro, tramvay, dəniz və hava nəqliyyatı daxil olmaqla, bütün növləri üzrə avtonom vasitələrinin tətbiqi nəzərdə tutulur.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu, Ticarət Gəmiçiliyi Məcəlləsində, " haqqında", "Nəqliyyat haqqında", "Dövlət rüsumu haqqında", "Mülki dövriyyənin müəyyən iştirakçılarına mənsub ola bilən və dövriyyədə olmasına xüsusi icazə əsasında yol verilən (mülki dövriyyəsi məhdudlaşdırılmış) əşyaların siyahısı haqqında", "Avtomobil nəqliyyatı haqqında" və "Aviasiya haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Sənəd Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilmiş iclasında müzakirəyə çıxarılıb. Qanun layihəsi avtonom nəqliyyat vasitələrinin tətbiqi üçün normativ hüquqi, texnoloji və institusional bazanın yaradılması məqsədi daşıyır.
İclasda qeyd olunub ki, ölkə Prezidentinin 27 fevral 2026-cı il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"nın 8.3.8-ci yarımbəndində avtonom nəqliyyat sistemlərinin tətbiqi üzrə təcrübənin təhlili əsasında bu məsələnin normativ hüquqi bazasının yaradılması öz əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, müvafiq qanunlara dəyişiklik edilməsi ilə qanunvericiliyə avtonom nəqliyyat mühitinin (ticarət gəmiçiliyi, aviasiya, dəmir yolu, metro, tramvay və avtomobil nəqliyyatı sahələrində) hüquqi tənzimlənməsi üçün "avtonom nəqliyyat vasitəsi", "" və "məsafədən idarəetmə mərkəzi" kimi anlayışlar daxil edilir, eləcə də idarəetmənin yüksək və tam avtomatlaşdırılmış səviyyələri təsbit olunur. Avtonom nəqliyyat vasitəsinin, onun operatorunun, məsafədən idarəetmə mərkəzinin və avtomatlaşdırılmış idarəetmə sisteminin anlayışları, onlara dair tələblər, eləcə də operatorun və nəqliyyat vasitəsinin mülkiyyətçisinin (sahibinin) vəzifələri müəyyən edilir. Avtonom nəqliyyat vasitəsinin yalnız dövlət qeydiyyatına alındıqdan sonra səlahiyyətli dövlət qurumlarının müəyyən etdiyi ərazidə istismar olunması təklif edilir;

Азербайджан готовится к внедрению автономных транспортных средств
В Азербайджане планируется внедрение автономных транспортных средств по всем направлениям, включая автомобильный, железнодорожный, метрополитен, трамвайный, морской и воздушный транспорт.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что соответствующие изменения отражены в пакете законопроектов, касающихся Кодекса торгового мореплавания, законов "О дорожном движении", "О транспорте", "Об авиации" и других нормативных актов. Документ был обсужден на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству. Законопроект направлен на создание нормативно-правовой, технологической и институциональной базы для эксплуатации беспилотных систем, вводя такие понятия, как "автономное транспортное средство", "оператор" и "центр дистанционного управления".
Данная инициатива реализуется в рамках "Плана действий по ускорению цифрового развития на 2026–2028 годы", утвержденного распоряжением Президента Азербайджана от 27 февраля 2026 года. Внедрение автономного транспорта является важным шагом в модернизации транспортной инфраструктуры страны, направленным на повышение эффективности логистики, безопасности дорожного движения и интеграцию передовых цифровых технологий в национальную экономику.
Согласно проекту, операторы должны будут получать специальные свидетельства сроком на 5 лет с уплатой госпошлины в размере 20 манатов. Также устанавливаются строгие требования к обеспечению безопасности данных, ответственности владельцев и эксплуатации транспортных средств в рамках регуляторной «песочницы».