Urban Expo-da Azərbaycanın şəhər transformasiyası nümayiş olunacaq
BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun (WUF13) Bakı Olimpiya Stadionunda yerləşən “Urban Expo” sərgisində iştirak edən təşkilatların böyük hissəsini vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri təşkil edir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə WUF13-ün milli koordinatoru, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar forum çərçivəsində keçirilən mətbuat konfransında məlumat verib.
Anar Quliyev bildirib ki, tərəfdaş növlərinə əsasən sərgidə 15 akademiya və tədqiqat müəssisəsi, 136 vətəndaş cəmiyyəti təşkilatı, 44 özəl sektor nümayəndəsi, o cümlədən 14 startap iştirak edir. Bununla yanaşı, milli hökumətlərə aid 41 pavilyon, 10 dövlət sektoru şirkəti, eləcə də 6 yerli və regional hökumət nümayəndəsi sərgidə təmsil olunur.
Anar Quliyev qeyd edib ki, “Urban Expo” çərçivəsində 1500 kvadratmetrlik sahəni əhatə edən pavilyonu ölkənin şəhərsalma təcrübəsini və inkişaf prioritetlərini təqdim edəcək.
“Pavilyonda Azərbaycanın zəngin irsi, şəhərsalma yolu, turizm potensialı, eləcə də Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən genişmiqyaslı yenidənqurma layihələri nümayiş etdiriləcək. Pavilyon “insanlarla birlikdə baxışdan fəaliyyətə” konsepsiyası əsasında hazırlanıb və Azərbaycanın şəhər transformasiyası yolunu əks etdirir”, - deyə komitə sədri bildirib.
Anar Quliyev vurğulayıb ki, WUF13 çərçivəsində həm Azərbaycanın urbanizasiya sahəsində töhfələrini, həm də forumun inkişaf edən ruhunu əks etdirən yeni təşəbbüslər təqdim olunur: “WUF13 Azərbaycan Şirkəti tərəfindən hazırlanmış standartlara əsaslanaraq, Ümumdünya Şəhərsalma Forumlarının növbəti ev sahibləri üçün birgə məlumatlandırıcı əməliyyat bələdçisi hazırlamaq məqsədilə UN-Habitat ilə etmək niyyətindəyik. WUF13-ün bizim üçün ən vacib tarixi nəticələrindən biri ISO 20121 standartının milli səviyyədə qəbul edilməsinə nail olunmasıdır. Bu nəticə bizim irimiqyaslı tədbirlərin yalnız uğurla deyil, həm də məsuliyyətlə və dayanıqlı şəkildə təşkil edilməsini təmin etmək öhdəliyimizi əks etdirir”.

На выставке «Urban Expo», проходящей в рамках 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству (WUF13) на Бакинском олимпийском стадионе, значительную часть участников составляют представители гражданского общества.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом на пресс-конференции в рамках форума заявил национальный координатор WUF13, председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев.
По словам Анара Гулиева, в выставке принимают участие 15 академических и научно-исследовательских институтов, 136 организаций гражданского общества, 44 представителя частного сектора, включая 14 стартапов. Кроме того, на экспозиции представлены 41 национальный павильон, 10 компаний госсектора, а также 6 представителей местных и региональных властей. Председатель комитета отметил, что павильон Азербайджана площадью 1500 квадратных метров продемонстрирует градостроительный опыт и приоритеты развития страны.
«В павильоне будут представлены богатое наследие Азербайджана, его путь в градостроительстве, туристический потенциал, а также масштабные проекты реконструкции, реализуемые в Карабахе и Восточном Зангезуре. Павильон разработан на основе концепции "от видения к действию вместе с людьми" и отражает путь городской трансформации Азербайджана», — подчеркнул Анар Гулиев.
Глава комитета также добавил, что в рамках WUF13 представлены новые инициативы, отражающие вклад Азербайджана в сферу урбанизации. В частности, планируется сотрудничество с UN-Habitat для подготовки операционного руководства для будущих организаторов форума. Одним из ключевых достижений стало принятие стандарта ISO 20121 на национальном уровне, что подтверждает приверженность Азербайджана ответственному и устойчивому проведению масштабных международных мероприятий.
Всемирный форум по градостроительству (WUF), учрежденный ООН в 2001 году, является главной мировой платформой для обсуждения проблем стремительной урбанизации и её воздействия на сообщества, города и экономику. Проведение WUF13 в Баку подчеркивает растущую роль Азербайджана в формировании глобальной повестки устойчивого городского развития и признание международным сообществом успешного опыта республики в восстановлении территорий, освобождённых от оккупации.