Trampın yeni Yaxın Şərq strategiyası: İranı mühasirəyə almaq planı
Vaşinqtonda İranla münaqişənin necə başa çatacağı ilə yanaşı, müharibədən sonra Yaxın Şərqdə formalaşacaq yeni siyasi və nizamı da müzakirə olunur.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, ABŞ rəhbərliyinin üzərində işlədiyi yeni strategiya İranla qarşıdurmanı yalnız hərbi müstəvidə deyil, regiondakı güc balansının yenidən formalaşdırılması üçün imkan kimi nəzərdən keçirir.
“Axios” nəşrinin ABŞ rəsmilərinə və prosesə yaxın mənbələrə istinadən yaydığı məlumata görə, Donald Tramp administrasiyası müharibədən sonrakı Yaxın Şərq üçün kompleks plan hazırlayır.
İlkin mərhələdə olan təşəbbüsün əsas məqsədləri arasında İranın regional fəaliyyət imkanlarının məhdudlaşdırılması və 7 oktyabr 2023-cü ildən sonra yaranan böhranların həlli yer alır.
Planın əsas elementlərindən biri İranın ətrafında yeni strukturunun yaradılmasıdır. Vaşinqton ABŞ-nin qarantorluğu altında regiondakı müttəfiqlərini vahid sistemi ətrafında birləşdirməyi nəzərdən keçirir.
Hazırlanan strategiyanın digər mühüm istiqamətini “”nın genişləndirilməsi təşkil edir.
ABŞ administrasiyası İsrail ilə ərəb ölkələri arasında diplomatik əlaqələrin inkişaf etdirilməsini və normallaşma prosesinin sürətləndirilməsini planlaşdırır.
Xüsusilə ilə İsrail arasında münasibətlərin normallaşdırılması müharibədən sonrakı regional strategiyanın əsas elementlərindən biri kimi qiymətləndirilir.
Hazırlanan strategiyanın reallaşmasında qarşıdakı seçkilərin də mühüm rol oynayacağı bildirilir.
İsraildə oktyabrın 27-də keçiriləcək seçkilərin regional siyasətin gələcəyinə təsir göstərəcəyi, ABŞ-də noyabrın 3-də keçiriləcək aralıq seçkilərin isə Tramp administrasiyasının daxili siyasi mövqeyini və İranla bağlı atacağı addımların miqyasını müəyyənləşdirə biləcəyi qeyd olunur.
Mənbələrin məlumatına görə, Tramp son həftələrdə yüksək səviyyəli müşavirləri ilə görüşlərində Yaxın Şərqdə “çox daha böyük bir layihə” üzərində çalışdığını bildirib.

Новая стратегия Президента США Дональда Трампа на Ближнем Востоке: план по сдерживанию Ирана
В Вашингтоне обсуждаются не только сценарии завершения конфликта с Ираном, но и новая политическая архитектура безопасности, которая сформируется на Ближнем Востоке после окончания боевых действий.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что новая стратегия, над которой работает руководство США, рассматривает противостояние с Ираном не только как военный конфликт, но и как возможность для переформатирования баланса сил в регионе.
Согласно информации издания «Axios», ссылающегося на американских чиновников и источники, близкие к процессу, администрация Президента США Дональда Трампа готовит комплексный план для Ближнего Востока на послевоенный период.
Инициатива, находящаяся на начальной стадии, преследует ключевые цели: ограничение региональных возможностей Ирана и урегулирование кризисов, возникших после 7 октября 2023 года.
Одним из главных элементов плана является создание новой региональной структуры безопасности вокруг Ирана. Вашингтон рассматривает возможность объединения своих союзников в регионе в единую систему безопасности под гарантиями США.
Важным направлением разрабатываемой стратегии является расширение «Соглашений Авраама». Администрация США планирует развивать дипломатические отношения между Израилем и арабскими странами, а также ускорить процесс нормализации.
В частности, нормализация отношений между Саудовской Аравией и Израилем оценивается как один из фундаментальных элементов послевоенной региональной стратегии.
Отмечается, что предстоящие выборы сыграют важную роль в реализации стратегии. Выборы в Израиле 27 октября могут повлиять на будущее региональной политики, а промежуточные выборы в США 3 ноября определят внутреннюю политическую позицию администрации Президента США Дональда Трампа и масштаб шагов в отношении Ирана.
По данным источников, Президент США Дональд Трамп в ходе встреч с высокопоставленными советниками в последние недели заявлял, что работает над «гораздо более масштабным проектом» на Ближнем Востоке.