Qəzzada atəşkəs dövründə 1286 fələstinlinin həlak olduğu bildirilir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Qəzzadakı hökumətin media ofisinin hesabatına əsasən, 10 oktyabr 2025-ci ildən qüvvədə olan atəşkəs 315 gün ərzində İsrail tərəfindən 4 min 379 dəfə pozulub.
Hesabata görə, hücumlar nəticəsində 1286 nəfər ölüb, 4 min 257 nəfər yaralanıb, 180 nəfər isə girov götürülüb. Dağıntılar altında 8 mindən çox insanın qaldığı, 813 nəfərin cəsədinin dağıntılardan çıxarıldığı bildirilir.
Humanitar yardım məsələsində də ciddi məhdudiyyətlərin olduğu qeyd edilir. Planlaşdırılan 189 min yardım yük maşınından yalnız 66 min 607-si Qəzzaya daxil olub.
Qəzza hökuməti humanitar böhrana görə İsraili məsul tutaraq beynəlxalq vasitəçilərdən təzyiqləri artırmağı tələb edib.
Danışıqlarla bağlı isə “HƏMAS”ın atəşkəsin ikinci mərhələsinə dair yol xəritəsini qəbul etdiyi, İsrailin Baş naziri Binyamin Netanyahunun isə 15 maddəlik sülh planını rədd etdiyi bildirilib.

В секторе Газа за период действия режима прекращения огня погибли 1286 палестинцев.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно отчету медиа-офиса правительства Газы, с 10 октября 2025 года режим прекращения огня был нарушен израильской стороной 4 379 раз за 315 дней.
В результате атак 1286 человек погибли, 4 257 получили ранения, 180 человек были взяты в заложники. Сообщается, что под завалами остаются более 8 тысяч человек, а тела 813 погибших уже извлечены. Также отмечаются серьезные ограничения в вопросах гуманитарной помощи: из запланированных 189 тысяч грузовиков с гуманитарным грузом в Газу въехали лишь 66 607.
Правительство Газы возлагает ответственность за гуманитарный кризис на Израиль и призывает международных посредников усилить давление. В контексте переговорного процесса отмечается, что движение «ХАМАС» приняло «дорожную карту» второго этапа прекращения огня, в то время как премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отверг предложенный план из 15 пунктов. Конфликт в секторе Газа остается одной из самых острых проблем международной повестки, требующей немедленного дипломатического урегулирования для предотвращения дальнейших жертв среди гражданского населения.