Cared Kuşner İsraildə: Qəzzada yeni mərhələ müzakirə olunur
ABŞ Prezidenti Donald Trampın müşaviri Qəzzada davam edən gərginliyin həlli və sülh planının növbəti mərhələsinə keçidlə bağlı müzakirələr aparmaq üçün İsrailə səfər edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Kuşner İsrailə səfərindən əvvəl Qahirədə Misir Prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi, “HƏMAS” nümayəndələri və Qəzza üzrə Sülh Şurasının yüksək təmsilçisi Nikolay Mladenovla görüşüb.
Kuşnerin İsraildə Böyük Britaniyanın keçmiş Toni Bleyer və Nikolay Mladenovla birlikdə ilə görüşməsi gözlənilir.
Məlumata görə, görüşlərdə əsas müzakirə mövzuları Qəzzada hərbi əməliyyatların dayandırılması, “HƏMAS”ın tərksilah edilməsi və bunun müqabilində İsrail qüvvələrinin bölgədən geri çəkilməsi olacaq.
Tərəflərin 2025-ci ilin oktyabrında əldə olunan razılaşması çərçivəsində humanitar yardımların Qəzzaya çatdırılması ilə bağlı öhdəliklərin icrasını da müzakirə edəcəyi bildirilir.
Qeyd edək ki, İsrail Baş naziri Benyamin Netanyahu daha əvvəl Sülh Şurasının Qəzzada atəşkəsin ikinci mərhələsinə dair hazırladığı 15 bəndlik planı rədd etdiyini açıqlamışdı.
2025-ci il oktyabrın 10-da qüvvəyə minən atəşkəs razılaşmasının ilk mərhələsi əsir mübadiləsi və Qəzzaya humanitar yardımların artırılmasını nəzərdə tuturdu. Lakin İsrailin bölgədə həyata keçirdiyi hücumlar və humanitar yardımların girişinə tətbiq olunan məhdudiyyətlər razılaşmanın icrası ilə bağlı çətinlikləri artırır.

Джаред Кушнер в Израиле: обсуждается новый этап в Газе
Советник Президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер прибыл в Израиль для проведения переговоров по урегулированию продолжающейся напряженности в Газе и переходу к следующему этапу мирного плана.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что перед визитом в Израиль Кушнер провел в Каире встречи с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси, представителями «ХАМАС» и высокопоставленным представителем Совета мира по Газе Николаем Младеновым.
Ожидается, что в Израиле Кушнер совместно с бывшим премьер-министром Великобритании Тони Блэром и Николаем Младеновым проведет встречу с премьер-министром Биньямином Нетаньяху.
Согласно имеющейся информации, основными темами обсуждения станут прекращение военных операций в Газе, разоружение «ХАМАС» и, в качестве ответного шага, вывод израильских сил из региона.
Сообщается, что стороны также обсудят выполнение обязательств по доставке гуманитарной помощи в Газу в рамках соглашения о прекращении огня, достигнутого в октябре 2025 года.
Отметим, что ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявлял об отклонении 15-пунктного плана по второму этапу прекращения огня в Газе, подготовленного Советом мира.
Первый этап соглашения о прекращении огня, вступившего в силу 10 октября 2025 года, предусматривал обмен пленными и увеличение объемов гуманитарной помощи Газе. Однако военные операции Израиля в регионе и ограничения на ввоз гуманитарной помощи создают трудности в реализации договоренностей.