Qlobal Sumud Donanması tərəfindən İsrailin saxladığı türk aktivistlərlə bağlı açıqlama verilib.
Bildirilib ki, donanmaya hücum edildikdən sonra 175 aktivist geri göndərilmə prosesi üçün Yunanıstanın Krit adasına aparılıb.
Aktivistlər arasındakı Türkiyə vətəndaşlarının bu gün saat 17:00–18:00 aralığında İstanbul Hava Limanında olması gözlənilir.
Qeyd olunub ki, İsrailin Qəzzaya tətbiq etdiyi blokadanı yarmaq və həyati əhəmiyyətli humanitar yardım çatdırmaq məqsədi daşıyan Qlobal Sumud Donanmasının 2026 Bahar Missiyası 12 aprel tarixində İspaniyanın Barselona şəhərindən Aralıq dənizinə yola düşüb.
İtaliyanın Siciliya adasında qoşulanlarla birlikdə donanma 26 aprel tarixində yenidən yola çıxıb və 29 aprel gecə saatlarında Krit adası yaxınlığındakı beynəlxalq sularda İsrail ordusu qanunsuz müdaxilə edərək aktivistləri daşıyan qayıqlara hücum edib.
Donanma rəsmilərinin verdiyi məlumata görə, qayıqlarda 39 fərqli ölkədən, o cümlədən türklər də daxil olmaqla, 345 iştirakçı olub.
Qəzzaya 600 dəniz mili məsafədə, Yunanıstanın ərazi sularından bir neçə mil kənarda baş verən hücum zamanı mülki şəxslərin taleyi ilə bağlı dəqiq məlumat əldə edilə bilməyib, 180 nəfərin isə İsrail tərəfindən saxlanıldığı bildirilib.
Qlobal Sumud Donanması rəsmiləri qeyd edib ki, İsrail ordusu hücum zamanı 21 qayığı ələ keçirib, xilas olan 31 qayığın isə Yunanıstanın ərazi sularına daxil olduğu bildirilib.

Турецкие активисты, задержанные израильскими военными в составе «Глобальной флотилии Сумуд» (Global Sumud Flotilla), возвращаются в Стамбул. Ожидается, что граждане Турции, участвовавшие в гуманитарной миссии, прибудут в Стамбульский аэропорт сегодня в период с 17:00 до 18:00.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на зарубежные СМИ, после силового вмешательства израильских структур 175 активистов были доставлены на греческий остров Крит для прохождения процедуры репатриации. Миссия «Весна 2026», целью которой был прорыв блокады сектора Газа и доставка жизненно важной гуманитарной помощи, стартовала 12 апреля из Барселоны. 29 апреля в международных водах близ Крита израильская армия совершила вмешательство, атаковав лодки с активистами. По данным официальных лиц флотилии, на борту находились 345 участников из 39 стран. В ходе инцидента израильская сторона захватила 21 судно и задержала около 180 человек.
Подобные морские гуманитарные инициативы, направленные на привлечение внимания к ситуации в секторе Газа, традиционно вызывают острую реакцию в регионе. Израиль аргументирует свои действия необходимостью соблюдения морской блокады для предотвращения поставок оружия, в то время как организаторы миссий настаивают на исключительно мирном и гуманитарном характере своих действий. Данный инцидент в международных водах вновь актуализирует вопросы соблюдения норм международного морского права и защиты прав гражданских активистов в зонах конфликтов.