Fövqəladə Hallar Nazirliyi Xaçmaz, Qusar, Şabran, Siyəzən, Quba və Xızı rayonlarında leysan yağışları və yaranan sel suları nəticəsində dəymiş zərərin fəsadlarının aradan qaldırılması ilə bağlı təmir, bərpa və tikinti işləri aparacaq.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in xəbərinə görə, bu məsələ Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla təsdiqlənmiş Bakı şəhərində və Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində güclü leysan yağışları və yaranan sel suları nəticəsində dəymiş zərərin fəsadlarının aradan qaldırılması ilə bağlı görüləcək işlərin siyahısına daxil edilib.
Bildirilib ki, Xaçmaz rayonu, Xaçmaz şəhərində Koroğlu küçəsi 18 və Y.Şabanov küçəsi 9 ünvanlarında fərdi yaşayış evlərinin yenidən tikilməsi, Xaçmazın Ləcət, Cığatay, Tel, Uzunoba kəndləri, İstisu qəsəbəsi, Xudat şəhəri, Yalama kəndi Xanoba kəndi və Xuray kəndində yaşayış evlərinin yenidən tikilməsi nəzərdə tutulub.
Həmçinin Qusar rayonunun Aşağı Ləgər kəndi, Əniq kəndi və Quxuroba kəndində fərdi yaşayış evlərinin yenidən tikilməsi nəzərdə tutulub.
Şabran rayonu, Şabran şəhəri, M.Ə.Rəsulzadə küçəsi fərdi yaşayış evinin tikintisi, Xırdaoymaq kəndində, Borbor kəndində, Surra kəndində, Söhbətli kəndində, Çölquşçu kəndində fərdi yaşayış evlərinin yenidən tikilməsi nəzərdə tutulub.
Siyəzən rayonu, Siyəzən şəhəri, Seyfəddin Dağlı küçəsi 64, Xətai küçəsi 86 və Füzuli küçəsi 15 ünvanlarında fərdi yaşayış evlərinin yenidən tikilməsi, Balaca Həmyə kəndində fərdi yaşayış evlərinin yenidən tikilməsi nəzərdə tutulub.
Eləcə də Quba rayonu, Quba şəhəri, H.Hüseynov küçəsi 19 ünvanında fərdi yaşayış evinin yenidən tikilməsi, Tülər kəndində, Kələbağ kəndində, Vladimirovka kəndində, Kunxırt kəndində, Raziyələr kəndində, Susay kəndində, Qaraçay qəsəbəsində, Qalayxudat kəndində, Xaspolad kəndində, İspik kəndində və Gənclər qəsəbəsində fərdi yaşayış evlərinin yenidən tikilməsi nəzərdə tutulub.
Həmçinin Xızı rayonu, Sitalçay kəndində fərdi yaşayış evlərinin yenidən tikilməsi də nəzərdə tutulub.

Министерство по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана приступает к проведению ремонтно-восстановительных и строительных работ в Хачмазском, Гусарском, Шабранском, Сиязанском, Губинском и Хызинском районах. Работы направлены на ликвидацию последствий ущерба, нанесенного частному сектору в результате проливных дождей и последовавших за ними селей.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», данные мероприятия включены в перечень работ по ликвидации последствий стихийных бедствий в Баку и различных регионах Азербайджана, утвержденный соответствующим распоряжением, которое подписал Президент Ильхам Алиев.
Согласно плану, в Хачмазском районе (город Хачмаз, улицы Короглу, 18 и Я. Шабанова, 9), а также в селах Леджет, Джигатай, Тель, Узуноба, поселке Истису, городе Худат, селах Ялама, Ханоба и Хурай предусмотрено строительство новых жилых домов. Аналогичные работы охватят села Ашагы Легер, Аниг и Гухуроба Гусарского района.
В Шабранском районе строительство запланировано в самом городе Шабран (ул. М.Э. Расулзаде), а также в селах Хырдаоймаг, Борбор, Сурра, Сохбатли и Чольгушчу. В Сиязанском районе новые дома будут возведены по адресам: город Сиязань, улицы Сейфеддина Даглы, 64, Хатаи, 86, Физули, 15, а также в селе Баладжа Гемье.
Масштабные работы также пройдут в Губинском районе: в городе Губа (ул. Г. Гусейнова, 19), селах Тюлер, Келебаг, Владимировка, Кунхырт, Разиелер, Сусай, Галайхудат, Хасполад, Испик и поселках Гарачай и Генджлер. В Хызинском районе строительство затронет село Ситальчай.
Отметим, что правительство Азербайджана традиционно уделяет особое внимание социальной защите граждан, пострадавших от природных катаклизмов. МЧС Азербайджана в рамках государственного финансирования обеспечивает оперативное восстановление инфраструктуры и жилого фонда, гарантируя безопасность и возвращение населения к нормальным условиям жизнедеятельности в кратчайшие сроки.