Bakı Hərbi Prokurorluğunun əsaslı təmir edilərək yenidən qurulan inzibati binasının açılış mərasimi keçirilib.
Bildirilib ki, tədbirdə Baş prokuror Kamran Əliyev, həmçinin Baş Prokurorluğun və Hərbi Prokurorluğun rəhbər heyəti, digər rəsmi şəxslər və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Məlumat verilib ki, uzun illər prokurorluq orqanlarının fəaliyyət göstərdiyi inzibati bina əsaslı təmir edilərək müasir standartlara uyğun yenidən qurulub. Yenidənqurma işləri çərçivəsində bina prokurorluq əməkdaşlarının fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili, iş proseslərinin operativliyinin artırılması və vətəndaşlara göstərilən hüquqi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə tam yenilənib. Binada əməkdaşların rahat və funksional fəaliyyəti üçün zəruri texniki avadanlıqlarla təchiz edilmiş xidməti otaqlar, vətəndaş qəbulu bölməsi, akt və iclas zalları yaradılıb. Eyni zamanda, bina enerji səmərəliliyi və təhlükəsizlik baxımından ən son tələblərə uyğun şəkildə modernləşdirilib.
Qeyd olunub ki, inzibati binada "Elektron Prokurorluq" informasiya sistemi tam şəkildə tətbiq olunub. Sistem vasitəsilə sənəd dövriyyəsi rəqəmsal müstəvidə həyata keçirilir, fəaliyyətin çevikliyi və şəffaflığı daha da artırılır.
İnzibati bina ilə tanışlıqdan sonra akt zalında iclas keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Baş prokuror Kamran Əliyev bildirib ki, Bakı Hərbi Prokurorluğunun inzibati binasının istifadəyə verilməsi Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının növbəti ildönümünə təsadüf etməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. O qeyd edib ki, hərbi prokurorluq orqanları Silahlı Qüvvələrlə sıx qarşılıqlı fəaliyyət şəraitində qanunçuluğun, hüquq qaydasının və hərbi intizamın möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm fəaliyyət göstərərək dövlətin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsinə töhfə verib.
Baş prokuror vurğulayıb ki, müasir və çevik prokurorluq sisteminin formalaşdırılması Azərbaycanın hüquqi dövlət quruculuğu siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir və bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatlar ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi dövlətçilik strategiyasına əsaslanaraq Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. O qeyd edib ki, prokurorluq orqanlarının maddi-texniki təminatının gücləndirilməsi və rəqəmsal idarəetmə imkanlarının genişləndirilməsi hüquq-mühafizə sistemində həyata keçirilən institusional islahatların mühüm istiqamətlərindəndir. İstifadəyə verilən yeni inzibati binanın iş proseslərinin çevikliyinin artırılmasına, vətəndaş müraciətlərinə daha operativ baxılmasına və xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsinə mühüm töhfə verəcəyi bildirilib.
Kamran Əliyev həmçinin qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2026-cı ilin "Şəhərsalma və Memarlıq İli" elan olunması ölkədə müasir və dayanıqlı infrastrukturun formalaşdırılmasına xüsusi təkan verir. O vurğulayıb ki, Bakı Hərbi Prokurorluğunun inzibati binası da müasir idarəetmə tələblərinə uyğun qurulmuş iş mühitinin nümunəsidir. Baş prokuror əməkdaşları yeni şəraitdən səmərəli istifadə etməyə, peşə hazırlığını daim artırmağa, fəaliyyətlərində qanunçuluq, obyektivlik və dövlətçilik prinsiplərinə sadiq qalmağa çağıraraq onlara gələcək xidmətlərində uğurlar arzulayıb.
Tədbirə yekun vuran Baş prokuror Kamran Əliyev yaradılmış müasir iş şəraitinin hərbi prokurorluq əməkdaşlarının üzərinə düşən vəzifələri daha yüksək məsuliyyət və peşəkarlıqla yerinə yetirmələrinə xidmət edəcəyini bildirib.

В Баку состоялась церемония открытия административного здания Военной прокуратуры, которое было капитально отремонтировано и реконструировано.
В мероприятии приняли участие Генеральный прокурор Кямран Алиев, руководящий состав Генеральной и Военной прокуратур, а также другие официальные лица и представители СМИ.
Было отмечено, что здание, в котором на протяжении многих лет функционировали органы прокуратуры, было полностью обновлено в соответствии с современными стандартами. В рамках реконструкции созданы все условия для эффективной деятельности сотрудников, повышения оперативности рабочих процессов и качества правовых услуг, оказываемых гражданам. Здание оснащено необходимым техническим оборудованием, рабочими кабинетами, залами для приема граждан, актовыми и конференц-залами. Объект также модернизирован с учетом требований энергоэффективности и безопасности.
В административном здании внедрена информационная система «Электронная прокуратура», обеспечивающая цифровой документооборот, что повышает гибкость и прозрачность деятельности.
Выступая на церемонии, Генеральный прокурор Кямран Алиев подчеркнул, что ввод в эксплуатацию нового здания Военной прокуратуры символично совпадает с годовщиной создания Вооруженных сил Азербайджана. Он отметил, что органы военной прокуратуры вносят значимый вклад в укрепление обороноспособности государства, обеспечивая законность, правопорядок и воинскую дисциплину в тесном взаимодействии с армией.
Генеральный прокурор подчеркнул, что формирование современной и гибкой системы прокуратуры является одним из приоритетов политики государственного строительства Азербайджана. Реформы в этой сфере успешно продолжаются Президентом Ильхамом Алиевым, опираясь на стратегию государственности, определенную общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Кямран Алиев также напомнил, что объявление 2026 года «Годом градостроительства и архитектуры» в соответствии с распоряжением Президента Ильхама Алиева придает особый импульс формированию современной и устойчивой инфраструктуры в стране.
Прокуратура Азербайджана в последние годы активно проводит институциональные реформы, направленные на цифровизацию и модернизацию материально-технической базы. Подобные шаги являются частью государственной стратегии по повышению эффективности правоохранительной системы, что позволяет более оперативно рассматривать обращения граждан и обеспечивать верховенство закона в соответствии с международными стандартами.