Bu gün təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütövlükdə qlobal şəhərsalma ictimaiyyəti üçün mühüm gündür. Növbəti günlərdə Bakı hökumətlərin, beynəlxalq təşkilatların, maliyyə institutlarının, akademik dairələrin, vətəndaş cəmiyyətinin, gənclərin, qadınların, özəl sektorun və yerli icmaların görüş məkanına çevriləcək.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu fikirləri BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının (WUF13) milli koordinatoru, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev forum çərçivəsində keçirilən mətbuat konfransında səsləndirib.
Anar Quliyev bildirib ki, bütün iştirakçıları birləşdirən əsas məqsəd hamı üçün daha yaxşı şəhər gələcəyinin formalaşdırılmasıdır.
Komitə sədri qeyd edib ki, Azərbaycanın WUF13-ə aparan yolu uzun illər əvvəl başlayıb. Onun sözlərinə görə, 2021-ci ildən etibarən ölkədə milli şəhərsalma forumları təşkil olunur və bu platformalar dayanıqlı şəhər inkişafı ilə bağlı geniş ictimai dialoqun formalaşmasına xidmət edir.
“Bu forumlar müxtəlif maraqlı tərəfləri bir araya gətirərək yaşayış məntəqələrimizin gələcəyini müzakirə etməyə imkan yaradıb. Eyni zamanda, milli koordinasiyanın gücləndirilməsi, prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, təcrübə mübadiləsi və siyasətlərimizin Yeni Şəhər Gündəliyi ilə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğunlaşdırılması baxımından mühüm rol oynayıb”, - deyə komitə sədri vurğulayıb.
Komitə sədri əlavə edib ki, milli şəhərsalma forumları inklüziv şəhər dialoqu mədəniyyətinin formalaşmasına da töhfə verib və müxtəlif sektorların daha yaxşı şəhərlərin qurulmasına töhfəsini təmin edib.
Anar Quliyev bildirib ki, WUF13-ün Bakıda keçirilməsi Azərbaycanın son illərdə beynəlxalq səviyyədə apardığı dialoq və əməkdaşlığın məntiqi davamıdır.
“Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna ev sahibliyi etmək həm böyük məsuliyyət, həm də beynəlxalq ictimaiyyətin və UN-Habitat-ın Azərbaycana göstərdiyi etimadın ifadəsidir. Bu forumun reallaşmasına imkan yaradan tərəfdaşlığı və sıx əməkdaşlığı yüksək qiymətləndiririk”, - deyə o qeyd edib.
Komitə sədri vurğulayıb ki, Azərbaycan üçün WUF13 sadəcə beynəlxalq tədbir deyil, həm də ölkənin milli prioritetlərinin və gələcəyə baxışının əksidir.
Onun sözlərinə görə, ölkədə şəhərlərin modernləşdirilməsi, yaşıl infrastrukturun genişləndirilməsi, ictimai xidmətlərin yaxşılaşdırılması, əlçatan mənzil təminatı, iqlim dayanıqlılığının artırılması və daha “ağıllı”, inklüziv icmaların qurulması istiqamətində genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir.

Анар Гулиев: WUF13 подтверждает приверженность Азербайджана
Сегодняшний день является значимым не только для Азербайджана, но и для всего мирового градостроительного сообщества. В ближайшие дни Баку превратится в площадку для встреч представителей правительств, международных организаций, финансовых институтов, академических кругов, гражданского общества, молодежи, женщин, частного сектора и местных общин.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом заявил председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, национальный координатор 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13) Анар Гулиев в ходе пресс-конференции, проведенной в рамках форума.
Анар Гулиев отметил, что основной целью, объединяющей всех участников, является формирование лучшего городского будущего для всех. Председатель комитета подчеркнул, что путь Азербайджана к WUF13 начался много лет назад. По его словам, с 2021 года в стране организуются национальные градостроительные форумы, которые служат формированию широкого общественного диалога по устойчивому развитию городов.
“Эти форумы позволили обсудить будущее наших населенных пунктов, объединив различные заинтересованные стороны. В то же время они сыграли важную роль в укреплении национальной координации, определении приоритетов, обмене опытом и приведении нашей политики в соответствие с Новой программой развития городов и Целями устойчивого развития”, — подчеркнул глава комитета.
Анар Гулиев добавил, что проведение WUF13 в Баку является логическим продолжением диалога и сотрудничества, которые Азербайджан активно развивает на международном уровне в последние годы. Он отметил, что для Азербайджана WUF13 — это не просто международное мероприятие, но и отражение национальных приоритетов и видения будущего, включая модернизацию городов, расширение «зеленой» инфраструктуры и создание «умных» инклюзивных сообществ.
Справка: Всемирный форум градостроительства (WUF), учрежденный Организацией Объединенных Наций в 2001 году, является главной мировой платформой для обсуждения проблем стремительной урбанизации и ее влияния на сообщества, экономику и климат. Проведение 13-й сессии форума в столице Азербайджана, Баку, подтверждает высокий авторитет страны на международной арене и доверие со стороны Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) к реализуемым в республике градостроительным реформам.