AÇG-də bu il üçün neft hasilatı üzrə proqnoz açıqlanıb
Bu il –Günəşli neft-qaz yatağları blokunda () xam neft hasilatının 120,1 mln. olacağı proqnozlaşdırılır ki, bu da hasilatın azalması nəticəsində 2025-ci ilin göstəricisi (123 mln. barel) ilə müqayisədə 3 mln. barel və ta 2,4% azdır.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatasının Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) 2026-cı il büdcəsinə verdiyi rəydə bildirilib.
“Qeyd edilməlidir ki, Azəri–Çıraq–Günəşli yatağı üzrə hasilatın pik səviyyəsi 2010-cu ildə 303 mln. barel təşkil etmiş və həmin ildən etibarən hasilatda ardıcıl azalma müşahidə olunmuşdur. Təqdim olunan məlumatlara əsasən, 2026-cı ildə yataq üzrə hasilatın həcmi pik dövr (2010-cu il) ilə müqayisədə 183 mln. barel az olmaqla, təxminən 2,5 dəfə aşağı səviyyədə proqnozlaşdırılır”, - hesabatda qeyd olunur.
Hesabatda bildirilir ki, neft qiymətlərinin kəskin düşməsi və aşağı qiymətlərin uzun müddət davam etməsi, eyni zamanda hasilatın da azalması fonunda Dövlət Neft Fondunun gəlirlərini azaltmaqla aktivlərinin sürətlə tükənməsinə gətirib çıxarma ehtimalı yaratmaqdadır. Belə ki, 2026-cı il üzrə mənfəət neftinin və qazının satışından daxilolmaların 5 030,0 mln. ABŞ dolları olması proqnozlaşdırılır ki, AÇG yatağı üzrə dövlətin payına düşən gəlirlərin həcmi 4 235,8 mln. ABŞ dolları və ya ümumi daxilolmaların 84,2%-ni təşkil edəcəkdir.
“Eyni zamanda, 2022-2026-cı il Fondun “Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər” istiqaməti üzrə daxilolma proqnozuna nəzər yetirdikdə həmin istiqamət üzrə daxilolma proqnozlarında azalma müşahidə edilməkdədir”, - hesabatda vurğulanır.

Обнародован прогноз добычи нефти на блоке АЧГ на текущий год
В Азербайджане в текущем году прогнозируется добыча сырой нефти на блоке месторождений «Азери-Чираг-Гюнешли» (АЧГ) в объеме 120,1 млн баррелей. Согласно официальным прогнозам, этот показатель на 3 млн баррелей или 2,4% меньше по сравнению с ожидаемым результатом 2025 года (123 млн баррелей).
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", данная информация отражена в заключении Счетной палаты на бюджет Государственного нефтяного фонда Азербайджанской Республики (ГНФАР) на 2026 год. В документе подчеркивается, что пик добычи на блоке АЧГ был зафиксирован в 2010 году на уровне 303 млн баррелей, после чего началось постепенное снижение. Прогнозируемый объем на 2026 год примерно в 2,5 раза ниже пиковых показателей.
Блок месторождений «Азери-Чираг-Гюнешли» является основой нефтяного сектора экономики Азербайджана. Разработка блока ведется в рамках «Контракта века», подписанного в сентябре 1994 года, который стал фундаментом энергетической стратегии республики. Несмотря на естественное снижение добычи на зрелых месторождениях, АЧГ продолжает обеспечивать львиную долю доходов Государственного нефтяного фонда. В 2026 году поступления от продажи прибыльной нефти и газа прогнозируются на уровне 5 030,0 млн долларов США, из которых 84,2% (4 235,8 млн долларов) придется непосредственно на долю проекта АЧГ.