"20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqının milli yaddaşı və qəhrəmanlıq salnaməsidir" - Vasif Qafarov
Bu sözləri Milli Məclisin deputatı Vasif Qafarov "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə açıqlamasında 20 Yanvar faciəsinin 36-cı ildönümü ilə bağlı bildirib.
Laçın 34 il əvvəl: 20 Yanvar hadisəsi şəhərdə belə əks-səda yaratmışdı-VİDEO
Deputat qeyd edib ki, 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqının XX əsr tarixində ən faciəli, eyni zamanda ən şərəfli səhifələrindən biridir. Onun sözlərinə görə, bu qanlı hadisə yalnız günahsız insanların qətlə yetirilməsi ilə deyil, həm də xalqımızın azadlıq, müstəqillik və milli ləyaqət uğrunda apardığı mübarizənin zirvə nöqtəsi kimi tarixə həkk olunub.
1484737186img__6-780x470-1.jpg
Vasif Qafarov vurğulayıb ki, 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinə aparan proseslər 1987-ci ildən başlayaraq azərbaycanlıların Ermənistan ərazisindəki tarixi torpaqlarından kütləvi deportasiyası, Dağlıq Qarabağın Ermənistan SSR-ə birləşdirilməsi cəhdləri və erməni millətçi dairələrinin separatçı fəaliyyəti ilə müşayiət olunub. Onun sözlərinə görə, Sovet İttifaqı rəhbərliyi vəziyyəti sabitləşdirmək əvəzinə, Azərbaycan xalqına qarşı əvvəlcədən planlaşdırılmış hərbi cinayət törədib.
Tariximizin qanlı və şanlı səhifəsi - 20 YANVAR
Deputat bildirib ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Sovet İttifaqının , Dövlət Komitəsi və Daxili İşlər Nazirliyinin qoşun hissələri Bakıya və respublikanın bir sıra rayonlarına yeridilib. Dinc əhali – qadınlar, uşaqlar və yaşlılar ağır hərbi texnikadan atəşə tutulub, fövqəladə vəziyyət isə yalnız qırğından sonra elan edilib.
photo_305860.webp?v=MDk6NTEyMDI1LTEyLTA4IDE0OjEwOjMz
Onun sözlərinə görə, nəticədə 147 nəfər şəhid olub, yüzlərlə insan yaralanıb və qanunsuz həbs edilib, yaşayış evlərinə və dövlət əmlakına ciddi ziyan dəyib:
“Bu hadisə sovet totalitar rejiminin əsl mahiyyətini bütün dünyaya nümayiş etdirib”.
Vasif Qafarov xatırladıb ki, 20 Yanvar faciəsinə ilk prinsipial siyasi-hüquqi qiymət Ümummilli Lider tərəfindən verilib. 1990-cı il yanvarın 21-də Heydər Əliyevin Moskvada verdiyi bəyanat Azərbaycan xalqına böyük mənəvi dəstək olub, 1994-cü ildə Milli Məclisin qərarı ilə isə bu hadisə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş hərbi təcavüz kimi rəsmən tanınıb.
20 Yanvar və matəm - arxiv şəkilləri - BBC News Azərbaycanca
“Bu gün 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi dövlət səviyyəsində əbədiləşdirilir, hər il yanvarın 20-si ümumxalq hüzn günü kimi qeyd olunur. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şəhid ailələrinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi dövlətin şəhidlərə olan yüksək ehtiramının bariz nümunəsidir”,- deyə deputat qeyd edib.
Sonda Vasif Qafarov bildirib ki, 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqı üçün həm böyük faciə, həm də milli qürur və qəhrəmanlıq salnaməsidir:

Трагедия 20 Января – летопись героизма азербайджанского народа
Эти слова депутат Милли Меджлиса Васиф Гафаров произнес в интервью "Центру оперативной информации-OMM", комментируя 36-ю годовщину трагедии 20 Января.
Лачин 34 года назад: как события 20 Января отозвались в городе
Депутат отметил, что трагедия 20 Января является одной из самых скорбных и в то же время героических страниц в истории Азербайджана XX века. По его словам, это кровавое событие вошло в историю не только как факт жестокого убийства невинных людей, но и как кульминационная точка борьбы народа за свободу, независимость и национальное достоинство.
События 20 Января в Баку
Васиф Гафаров подчеркнул, что процессы, приведшие к трагедии 1990 года, сопровождались массовой депортацией азербайджанцев с их исторических земель на территории Армении, начавшейся в 1987 году, попытками присоединения Карабаха к Армянской ССР и сепаратистской деятельностью армянских националистических кругов. По его словам, руководство Советского Союза вместо стабилизации ситуации совершило заранее спланированное военное преступление против народа Азербайджана.
Кровавая и славная страница нашей истории - 20 ЯНВАРЯ
Депутат сообщил, что в ночь с 19 на 20 января 1990 года подразделения Министерства обороны, Службы государственной безопасности и Министерства внутренних дел СССР были введены в Баку и ряд районов республики. Мирное население, включая женщин, детей и стариков, подверглось обстрелу из тяжелой военной техники, а чрезвычайное положение было объявлено только после совершения массовой расправы.
Жертвы трагедии 20 Января
В результате агрессии 147 человек стали шехидами, сотни людей получили ранения и были незаконно арестованы, жилым домам и государственному имуществу был нанесен серьезный ущерб:
"Это событие продемонстрировало всему миру истинную сущность советского тоталитарного режима".
Васиф Гафаров напомнил, что первую принципиальную политико-правовую оценку трагедии 20 Января дал Общенациональный лидер Гейдар Алиев. Заявление, сделанное Гейдаром Алиевым в Москве 21 января 1990 года, стало огромной моральной поддержкой для народа Азербайджана. В 1994 году решением Милли Меджлиса это событие было официально признано военной агрессией против азербайджанского народа.
20 Января и траур - архивные фото
"Сегодня память шехидов 20 Января увековечена на государственном уровне, ежегодно 20 января отмечается как День всенародной скорби. Под руководством Президента Ильхама Алиева усиление социальной защиты семей шехидов является наглядным примером высокого уважения государства к памяти героев", — отметил депутат.
В завершение Васиф Гафаров добавил, что трагедия 20 Января для народа Азербайджана — это одновременно и великая скорбь, и летопись национальной гордости:
"Эта дата стала поворотным моментом на пути к независимости и навсегда останется в памяти нашего народа".
Справочно: Трагедия 20 Января (Черный Январь) — кровавая акция подавления мирного протеста в Баку, совершенная советскими войсками в 1990 году. Эти события ускорили распад СССР и провозглашение независимости Азербайджанской Республики.