12 ölkə İsrail yaşayış məntəqələrinə qarşı ticarət məhdudiyyətləri tətbiq edə bilər
Kanada, Böyük Britaniya və 10 Avropa ölkəsi İordan çayının qərb sahilindəki İsrail yaşayış məntəqələrindən gətirilən mallara məhdudiyyətləri tətbiq etməyi, dəstəkləməyi və ya nəzərdən keçirməyi açıqlayıb.
Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İslandiya, İrlandiya, Norveç, Polşa, Portuqaliya, İspaniya, İsveç və Böyük Britaniyanın nazirləri birgə bəyanat yayıblar.
Bəyanatda bildirilib ki, ölkələr İsrailin İordan çayının qərb sahilindəki yaşayış məntəqələrindən gələn mallara qarşı milli məhdudiyyətlər tətbiq etməyi, Avropa tədbirlərini dəstəkləməyi və ya ticarət qadağaları ilə digər tədbirləri fəal şəkildə nəzərdən keçirməyi planlaşdırırlar.
“İsrail hökumətinin İordan çayının qərb sahilindəki addımları imkanını zəiflədir”, – deyə nazirlər qeyd ediblər. Tədbirlərin hər bir ölkənin milli prosedurlarına uyğun həyata keçiriləcəyi bildirilib.
İsrail Prezidenti İsxak Hersoq isə xarici hökumətləri sanksiya və boykotlardan imtina etməyə çağırıb. O, yaşayış məntəqələri ilə ticarətə qarşı gözlənilən Britaniya məhdudiyyətlərini “ağır səhv” adlandırıb.
“Sanksiyalar həll yolu deyil. Dialoq həll yoludur. Bütün xarici hökumətlərə deyirəm: Dayanın! Sanksiya və boykotların dalanından uzaqlaşın”, – Hersoq bildirib.
Hersoq bu tədbirlərin yaşayış məntəqələri ilə əlaqəli iş və biznesdən asılı olan fələstinlilərə zərər verəcəyini deyib. O, Britaniyanın planlaşdırdığı addımı İsraildə keçiriləcək seçkilərə “kobud müdaxilə” kimi qiymətləndirib.
İordan çayının qərb sahilindəki beynəlxalq ictimaiyyətin böyük hissəsi tərəfindən beynəlxalq hüquqa zidd hesab olunur. İsrail isə ərazi ilə bağlı tarixi və dini əlaqələrini, eləcə də məsələlərini əsas gətirərək bu mövqeyi qəbul etmir.
Qərb sahilində yaşayış məntəqələrinin genişləndirilməsi ilə bağlı beynəlxalq tənqidlər artır. Bir sıra İsraillə ümumi ticarətdən fərqləndirməklə, məhz yaşayış məntəqələrinə yönəlmiş iqtisadi tədbirləri nəzərdən keçirir.
Bu addım Qəzza müharibəsi fonunda yaşayış məntəqələrinin genişləndirilməsi və zorakılığın artdığı İordan çayının qərb sahilində İsrailə qarşı diplomatik təzyiqi daha da gücləndirir.

Главы внешнеполитических ведомств Канады, Дании, Финляндии, Франции, Исландии, Ирландии, Норвегии, Польши, Португалии, Испании, Швеции и Великобритании выступили с совместным заявлением.
В заявлении говорится, что страны планируют ввести национальные ограничения в отношении товаров, поступающих из израильских поселений на Западном берегу реки Иордан, поддержать европейские меры либо активно рассмотреть торговые запреты и другие шаги.
«Действия правительства Израиля на Западном берегу реки Иордан подрывают перспективы решения на основе принципа двух государств», — отметили министры. Указывается, что меры будут реализованы в соответствии с национальными процедурами каждой страны.
Президент Израиля Ицхак Герцог призвал иностранные правительства отказаться от санкций и бойкотов. Ожидаемые британские ограничения на торговлю с поселениями он назвал «серьёзной ошибкой».
«Санкции — не решение. Диалог — это решение. Я говорю всем иностранным правительствам: остановитесь! Отойдите от тупика санкций и бойкотов», — заявил Герцог.
Герцог сказал, что эти меры нанесут ущерб палестинцам, зависящим от работы и бизнеса, связанных с поселениями. Планируемый Великобританией шаг он назвал «грубым вмешательством» в выборы, которые пройдут в Израиле.
Израильские поселения на Западном берегу реки Иордан считаются большей частью международного сообщества нарушающими международное право. Израиль не принимает эту позицию, ссылаясь на свои исторические и религиозные связи с этой территорией, а также на соображения безопасности.
Международная критика расширения поселений на Западном берегу усиливается. Ряд европейских стран рассматривает экономические меры, направленные именно против поселений, отделяя их от торговли с Израилем в целом.
Этот шаг усиливает дипломатическое давление на Израиль на фоне войны в Газе, расширения поселений и роста насилия на Западном берегу реки Иордан.