“Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi”nin yeni sədri kimdir? - DOSYE
Əfqan oğlu Cəlilov “ Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri təyin edilib.
Əfqan Süleyman oğlu Cəlilov kimdir?
Əfqan Süleyman oğlu Cəlilov 1978-ci ildə anadan olub. 1995 – 2001-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin İqtisadiyyatın tənzimlənməsi fakültəsi üzrə bakalavr, daha sonra isə qiymət və qiymətin əmələ gəlməsi ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirərək magistr dərəcəsi alıb.
2002 – 2005-ci illərdə Milli Bankın Bazar əməliyyatları departamentində çalışıb.
2005 – 2013-cü illərdə “AGBank” ASC-nin Metodologiya şöbəsinin rəisi, İnkişaf departamentinin direktoru, Maliyyə nəzarəti üzrə baş direktor vəzifəsində işləyib. 2013-cü ildə “AGBank” ASC-də İdarə Heyəti sədrinin müavini təyin edilib. 2016 – 2020-ci illərdə “AGBank” ASC-də İdarə Heyətinin sədri vəzifəsində işləyib.
2021 – 2023-cü illərdə Rəqəmsal İnkişaf və Nazirliyinin (RİNN) tabeliyində olan “Azərpoçt” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri olub. 2023-cü ilin oktyabrın 30-da RİNN-in tabeliyində olan Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini vəzifəsinə təyin olunub. Hazırda isə Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edirdi.
2013-cü ildə Sertifikatlaşdırılmış Mühasiblər Assosiasiyası (ACCA) tərəfindən Beynəlxalq Maliyyə Hesabatı üzrə diplomla təltif olunub.
Əfqan Cəlilov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 7 noyabr tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqi” publik hüquqi şəxsin Müşahidə Şurasının üzvü təyin edilib.

Афган Сулейман оглу Джалилов назначен председателем правления Закрытого акционерного общества «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO). Как сообщает Центр оперативной информации (OMM), соответствующее распоряжение подписал Президент Ильхам Алиев.
Кто такой Афган Сулейман оглу Джалилов?
Афган Сулейман оглу Джалилов родился в 1978 году. В 1995–2001 годах получил степень бакалавра на факультете регулирования экономики Азербайджанского государственного экономического университета, а затем с отличием окончил магистратуру по специальности «Цена и ценообразование».
В 2002–2005 годах работал в департаменте рыночных операций Центрального банка.
С 2005 по 2013 год занимал должности начальника отдела методологии, директора департамента развития и генерального директора по финансовому контролю в ОАО «AGBank». В 2013 году был назначен заместителем председателя правления ОАО «AGBank», а с 2016 по 2020 год занимал пост председателя правления банка.
В 2021–2023 годах возглавлял правление ООО «Азерпочт», находящегося в подчинении Министерства цифрового развития и транспорта. 30 октября 2023 года был назначен заместителем председателя правления Государственного морского и портового агентства при министерстве, а до последнего времени временно исполнял обязанности председателя правления данного агентства.
В 2013 году был удостоен диплома по международной финансовой отчетности Ассоциации дипломированных сертифицированных бухгалтеров (ACCA).
Распоряжением, которое подписал Президент Ильхам Алиев от 7 ноября 2024 года, Афган Джалилов также назначен членом Наблюдательного совета публичного юридического лица «Азербайджанский транспортно-коммуникационный холдинг».