Rezidenturaya qəbul imtahanının nəticələri açıqlandı
Rezidenturaya qəbul olmaq üçün 3 may 2026-cı il tarixində keçirilmiş baza fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanının birinci cəhdinin nəticələrini elan edilib.
Bildirilib ki, hər bir DİM-in internet saytına daxil olaraq imtahan nəticələri və cavab kartının qrafik təsviri ilə tanış ola bilər. nəticələri haqqında məlumatı, həmçinin mobil operatorlar (Azercell, Bakcell, Nar) vasitəsilə bu imtahan üçün nəzərdə tutulan buraxılış vərəqəsində göstərilən kodu 7727 nömrəsinə göndərməklə də öyrənə bilərlər.
Nəticələrə əsasən, imtahanda iştirakı nəzərdə tutulan 1702 namizəddən 34 nəfəri imtahana gəlməyib. 556 namizəd birinci mərhələnin müsabiqə şərtini (40 və daha yüksək bal) ödəyib.
Müsabiqə şərtini ödəyənlərdən 279 nəfər 4 və ya 5-ci kurs tələbələridir. Baza fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanından “” alan 4-cü və 5-ci kurs tələbələri fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanına yalnız rezidenturaya qəbul olmaq hüququ əldə etdikdən sonra buraxılırlar.
Mayın 3-də keçirilən imtahanda 114 nəfər bu ilin, 163 nəfər isə əvvəlki illərin məzunları olmaqla, ümumilikdə 277 namizəd ikinci mərhələyə buraxılıb.
Əvvəlki illərdə baza fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanından “məqbul” nəticə əldə etmiş və bu il rezidenturaya qəbul olmaq üçün qeydiyyatdan keçən 674 namizəd də birbaşa ikinci mərhələyə – ixtisas fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanına buraxılır.
İmtahan nəticələri ilə əlaqədar müraciətlərə baxılması üçün onlayn qaydada ("Zoom" proqramı və ya telefon əlaqəsi vasitəsilə) Apellyasiya komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Apellyasiya komissiyasına müraciət etmək üçün elektron ərizə forması apelyasiya.dim.gov.az saytında yerləşdiriləcək. Namizədlər Apellyasiya komissiyasına 5 may saat 10:00-dan 6 may saat 17:00-dək müraciət edə bilərlər.
Qeyd edek ki, baza fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsinin təkrar imtahanının (2-ci cəhd) iyunun 21-də keçirilməsi nəzərdə tutulur. İmtahanda iştirak etmək üçün qeydiyyat 25 may – 4 iyun 2026-cı il tarixlərində DİM-in saytında internet vasitəsilə aparılacaq. İxtisas fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanının (II mərhələ) avqustun 9-da keçirilməsi planlaşdırılır. İxtisas fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanına baza fənləri üzrə biliklərin qiymətləndirilməsi imtahanından 40 və daha çox bal toplayaraq “məqbul” nəticə əldə edən və rezidenturaya qəbul olmaq hüququ olan namizədlər buraxılırlar.

Объявлены результаты экзамена в резидентуру в Азербайджане
В Азербайджане объявлены результаты первой попытки экзамена по оценке знаний по базовым дисциплинам для поступления в резидентуру, который состоялся 3 мая 2026 года.
Как сообщили в "Оперативном Информационном Центре-OMM" со ссылкой на Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ), каждый кандидат может ознакомиться с результатами экзамена и графическим изображением карты ответов на официальном сайте ведомства. Кандидаты также могут узнать свои результаты, отправив код, указанный в пропускном листе, на короткий номер 7727 через мобильных операторов "Azercell", "Bakcell" и "Nar".
Согласно статистике, из 1702 зарегистрированных кандидатов 34 человека не явились на тестирование. Конкурсное условие (набор 40 и более баллов) выполнили 556 человек. Из них 279 являются студентами 4-го или 5-го курсов. Студенты старших курсов, получившие результат «зачет», будут допущены к экзамену по специальностям только после получения официального права на поступление в резидентуру (после окончания вуза). В общей сложности ко второму этапу допущены 277 кандидатов, среди которых 114 выпускников текущего года и 163 выпускника прошлых лет. Кроме того, 674 кандидата, получившие «зачет» по базовым предметам в предыдущие годы, допущены ко второму этапу напрямую.
Для рассмотрения обращений, связанных с результатами, будет организована работа Апелляционной комиссии в онлайн-формате (через программу "Zoom" или по телефону). Электронная форма заявления будет доступна на сайте apelyasiya.dim.gov.az. Обращения принимаются с 10:00 5 мая до 17:00 6 мая.
Отметим, что повторный экзамен по базовым предметам (2-я попытка) запланирован на 21 июня 2026 года. Регистрация для участия в нем пройдет с 25 мая по 4 июня на сайте ГЭЦ. Второй этап — экзамен по специальностям — намечен на 9 августа. К нему допускаются лица, имеющие результат «зачет» (40 и более баллов) по базовым дисциплинам и обладающие правом на поступление в резидентуру.
Система резидентуры в Азербайджане является ключевым этапом подготовки высококвалифицированных медицинских кадров. Процесс приема, регулируемый Государственным экзаменационным центром, обеспечивает прозрачный отбор специалистов для дальнейшего обучения по узким медицинским профилям в ведущих клиниках и образовательных учреждениях республики.