Rəsmi İrəvan Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının növbəti partiyasının göndəriləcəyini təsdiqləyib
İqtisadiyyat Nazirliyi bu gün Azərbaycandan neft məhsullarının növbəti partiyasının göndəriləcəyini təsdiqləyib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Ermənistan İqtisadiyyat Nazirliyinin katibi Lilit “Armenpress”in sorğusuna cavab olaraq, məlumatı təsdiqləyib.
Bununla belə, o, başqa heç bir təfərrüat açıqlamayıb.
Qeyd edək ki, 8 yanvar 2026-cı il tarixində Güzdək dəmiryol stansiyası və Bakı yük stansiyasından Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının növbəti tədarükü həyata keçiriləcək. Daşınması nəzərdə tutulan neft məhsullarına 1 000 ton 92 markalı benzin, 1 000 ton dizel yanacağı və 1 800 ton 95 markalı benzin daxildir.
Xatırladaq ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinə uyğun olaraq ötən il dekabrın 18-də Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının ixracına başlanılıb. neft məhsullarının Ermənistana ixracı sırf kommersiya xarakterlidir və benzin bazar qiymətlərinə uyğun satılır.

Ереван подтвердил новую поставку нефтепродуктов из Азербайджана
Министерство экономики Армении официально подтвердило информацию о предстоящей отправке очередной партии нефтепродуктов из Азербайджана. Ожидается, что транспортировка груза будет осуществлена в начале января 2026 года.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", пресс-секретарь министерства экономики Армении Лилит Шабоян подтвердила данный факт в ответ на запрос агентства «Арменпресс», при этом не раскрыв дополнительных деталей сделки. Согласно утвержденному графику, 8 января 2026 года с железнодорожной станции Гюздек и Бакинской грузовой станции будет отправлена партия топлива, включающая 1 000 тонн бензина марки АИ-92, 1 000 тонн дизельного топлива и 1 800 тонн бензина марки АИ-95.
Напомним, что экспорт нефтепродуктов из Азербайджана в Армению начался 18 декабря прошлого года в соответствии с двусторонней мирной повесткой. Данные поставки носят сугубо коммерческий характер, а стоимость нефтепродуктов устанавливается на уровне международных рыночных цен. Азербайджан, обладая статусом ключевого энергетического лидера региона, рассматривает развитие подобных экономических связей как важный элемент процесса нормализации межгосударственных отношений и укрепления мер доверия на Южном Кавказе после завершения конфликта.