Narkotik əməliyyatları zamanı 1765 cinayət faktı aşkar edilib
2026-cı ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə çərçivəsində ümumilikdə 1765 cinayət faktı aşkarlanıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyası rəsmi məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, cinayətlərdən 359-u narkotik vasitələrin qanunsuz satışı, 1404-ü qanunsuz əldə edilib saxlanılması, 1-i narkotik tərkibli bitkilərin qanunsuz əkilib becərilməsi, qalan 1-i isə bu kateqoriyadan olan digər cinayətlərlə bağlı olub.
Aşkarlanmış faktlar üzrə qanunsuz dövriyyədən ümumilikdə 1 ton 780 kq 896 qram300 ədəd həb maddə müsadirə olunub. Bunun 1 ton 532 kq 668,1 qramını marixuana, 99 kq 071,1 qramını heroin, 32 kq 065,4 qramını tiryək, 41 kq 067,1 qramını həşiş, qalan hissəsini isə digər narkotik və psixotrop maddələr təşkil edib.
Müsadirə Edilən Narkotiklərin Dəyəri və Cəzalandırılanların Statistikası
Qanunsuz dövriyyədən 893 kq 456,6 qram narkotik vasitə və psixotrop maddələrin ümumi dəyəri 47 milyon 855 min AZN kimi qiymətləndirilir.
Narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi ilə bağlı cinayət məsuliyyətinə 529 nəfər cəlb edilib. Onlardan 515-i kişi, 14-ü qadın olub. Məsuliyyətə cəlb edilmiş 8 xarici ölkə vətəndaşından ümumilikdə 110 kq 798,3 qram müxtəlif növ narkotik vasitə götürülüb.
Qaçaqmalçılıq və Mütəşəkkil Cinayət Qrupları
Hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən narkotik və psixotrop maddələrin yolu ilə ölkə ərazisinə gətirilməsi ilə bağlı 32 fakt edilib. Həmin faktlar üzrə qanunsuz dövriyyədən 479 kq 764 qram narkotik vasitə çıxarılıb.
Ümumilikdə, aşkar edilmiş cinayətlərin 32-si qrup halında törədilib və bu faktlar üzrə qanunsuz dövriyyədən 345 kq 240,3 qram narkotik vasitə və psixotrop maddə müsadirə edilib.
2025 və 2026-cı İllərin Müqayisəsi: Narkotik Dövriyyəsi Artıb, Yoxsa Azalıb?
2025-ci ilin yanvar-fevral ayları ilə müqayisədə, 2026-cı ilin müvafiq dövrü ərzində aşkar edilən faktların ümumi sayı 244, satış məqsədi olmadan qanunsuz əldə edilib saxlanılma faktlarının sayı isə 335 fakt olub.
Qanunsuz dövriyyədən çıxarılmış narkotiklərin çəkisi 319 kq 648,7 qram artmış olsa da, qaçaqmalçılıq faktları 6 fakt, qrup halında cinayətlər 7 fakt, məsuliyyətə cəlb olunanların sayı 16 nəfər, xarici vətəndaşların sayı isə 9 nəfər azalıb.
Müqayisəli dövr ərzində qanunsuz dövriyyədən çıxarılmış heroinin çəkisi 3,8% (3 kq 892,8 qram), tiryəkin çəkisi isə 2,3% (753,5 qram) azalıb.
Müsadirə edilmiş narkotiklərin 86,0%-ni (1 ton 532 kq 668,1 qram) marixuana təşkil edib. Onun da 82,6%-i xarici ölkə mənşəli olub, 17,3%-i isə ölkə ərazisində (istixanalarda, zirzəmilərdə, meşə ovalıqlarında və çay yataqlarında) qanunsuz kultivasiya edilib.
Müsadirə Olunan Maddələrin Məhvi və Narkomanların Müalicə Prosesi
Cari ilin 30 yanvar tarixində müvafiq məhkəmə qərarları ilə 858 kq 620,8 qram narkotik vasitə, 22139 ədəd həb, 1056 ampul və digər güclü təsir maddələri yandırma üsulu ilə məhv edilib.
Hazırda metadonla əvəzedici müalicə proqramı üzrə 3 məntəqədə ümumilikdə 707 xəstə müalicə alır. Bunlardan 284 nəfəri Respublika Narkoloji Mərkəzində, 300 nəfəri QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzində, 123 nəfəri isə Sumqayıt Narkoloji Mərkəzində qeydiyyatdadır.

В Азербайджане за два месяца выявлено 1765 наркопреступлений
В январе-феврале 2026 года в рамках борьбы с незаконным оборотом наркотических средств в Азербайджане было выявлено в общей сложности 1765 фактов преступлений. Об этом сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на официальные данные Государственной комиссии по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств.
Согласно статистике, из общего числа преступлений 359 были связаны с незаконным сбытом наркотиков, 1404 — с незаконным приобретением и хранением, 1 — с незаконным культивированием наркосодержащих растений, а еще 1 факт относится к прочим преступлениям данной категории. В ходе операций из незаконного оборота было изъято 1 тонна 780 кг 896 граммов наркотических и психотропных веществ, а также 300 таблеток. Основную часть изъятого составила марихуана (1 тонна 532 кг), героин (99 кг), опиум (32 кг) и гашиш (41 кг).
Стоимость изъятых наркотиков и статистика задержанных
Общая стоимость 893 кг 456,6 грамма изъятых наркотических средств и психотропных веществ оценивается в 47 миллионов 855 тысяч манатов. К уголовной ответственности за незаконный оборот наркотиков привлечено 529 человек, из которых 515 — мужчины и 14 — женщины. Среди задержанных числятся 8 иностранных граждан, у которых было изъято более 110 кг наркотиков различных видов.
Правоохранительными органами Азербайджана также было зафиксировано 32 факта контрабанды наркотиков в страну, в результате чего изъято 479 кг 764 грамма запрещенных веществ. Кроме того, 32 преступления были совершены в составе организованных групп.
Сравнительный анализ и меры по уничтожению веществ
По сравнению с аналогичным периодом 2025 года, в 2026 году общее количество выявленных фактов увеличилось на 244 единицы. Несмотря на рост веса изъятых наркотиков на 319 кг, количество фактов контрабанды и групповых преступлений снизилось. Примечательно, что 86% изъятых веществ составила марихуана, при этом большая часть (82,6%) имела иностранное происхождение, а 17,3% были незаконно выращены на территории республики (в теплицах, лесах и поймах рек).
30 января текущего года на основании судебных решений путем сожжения было уничтожено 858 кг 620,8 грамма наркотиков и тысячи психотропных таблеток. Параллельно в стране продолжается реализация программ реабилитации: в рамках программы заместительной терапии метадоном лечение проходят 707 пациентов в специализированных центрах в Баку и Сумгаите.
Справочно: Борьба с незаконным оборотом наркотиков является одним из приоритетных направлений государственной политики Азербайджана. Деятельность Государственной комиссии координирует усилия правоохранительных органов, включая МВД и СГБ, для пресечения транзитных маршрутов и уничтожения внутренней базы наркоторговли, что способствует укреплению общественной безопасности и здоровья нации.