Müdafiə naziri hərbçiləri Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə təbrik etdi
Respublikası general-polkovnik 26 İyun – Silahlı Günü münasibətilə Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyətini təbrik edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, təbrikdə Müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə milli ordu quruculuğunun müstəqilliyini əldə edən ölkəmizdə tarixi varislik prinsipi əsasında müasir mərhələyə qədəm qoyduğu qeyd edilib. Bildirilib ki, 1918-ci il iyunun 26-da yaradılmış Əlahiddə Azərbaycan Korpusu Cümhuriyyət Ordusunun hüquqi bazasını təşkil edib. Xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 1998-ci il mayın 22-də imzaladığı tarixi Fərmanla 1918-ci ildə Əlahiddə Azərbaycan Korpusunun yarandığı gün – iyunun 26-sı Silahlı Qüvvələr Günü kimi respublikamızda hər il təntənəli şəkildə qeyd olunur.
Təbrik məktubunda yazılıb: “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi kursunu ordu quruculuğu sahəsində də uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev ölkəmizin müdafiə məsələlərini daima prioritet məsələ hesab edib. Bu istiqamətdə atılan addımlar ölkədə həyata keçirilən islahatların əsas tərkib hissələrindəndir.
Müzəffər Ali Baş Komandanın sərkərdəliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsində qazandığı parlaq Qələbə və həyata keçirdiyi uğurlu antiterror tədbirləri nəticəsində torpaqlarımız işğaldan azad edilib. Ötən il Bakı şəhərində keçirilən 8 Noyabr – Zəfər Gününün beşinci ildönümünə həsr olunmuş təntənəli parad ölkəmizin qüdrətinin gündən-günə artırılmasının nəticəsi və dünyada nümayişidir.
2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı yenidənqurma, bərpa və abadlıq işlərinin aparılmasına böyük töhfədir.
Bu gün işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyəti Vətənimizin keşiyində ayıq-sayıq dayanaraq genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin ən yüksək səviyyədə həyata keçirilməsinə, Böyük Qayıdışa öz layiqli töhfələrini verir. Əminəm ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına, Hərbi Anda nizamnamələrə daim sadiq qalaraq döyüş və mənəvi-psixoloji hazırlığınızı gücləndirəcək, xidmətinizdə yeni uğurlar əldə etmək üçün səy və bacarıqlarınızı daha da artıracaqsınız.
Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda şəhid olan Vətən övladlarının xatirəsini dərin hörmət və ehtiramla yad edirik. Şəhidlərimizin ailə üzvləri və sağlamlığını itirən döyüşçülərimiz, müharibə veteranları daima dövlətimiz tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılır. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin və Birinci xanım Mehriban Əliyevanın diqqət və qayğısı sayəsində onların sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, qayğı və problemlərinin həlli istiqamətində mühüm addımlar atılır. Şəhid hərbi qulluqçularımızın valideynlərini, ailə üzvlərini, Vətən uğrunda sağlamlığını itirən silahdaşlarımızı, əziz veteranları bayram münasibətilə təbrik edir, onlara ən xoş arzularımı çatdırıram.
Bir daha hər birinizi 26 İyun – Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, Sizə möhkəm cansağlığı, uzun ömür, Vətənə, müstəqilliyi əbədi, dönməz olan Azərbaycan dövlətinə şərəfli xidmətinizdə uğurlar arzulayıram”.

Министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов поздравил личный состав Азербайджанской Армии с 26 июня – Днем Вооруженных сил.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что в поздравлении отмечено, что строительство национальной армии, начавшееся в период Азербайджанской Демократической Республики – первой демократической республики на мусульманском Востоке, перешло на современный этап на основе принципа исторической преемственности. Было подчеркнуто, что Отдельный Азербайджанский корпус, созданный 26 июня 1918 года, заложил правовую базу Армии Азербайджанской Демократической Республики. Указом Общенационального лидера Гейдара Алиева от 22 мая 1998 года 26 июня ежегодно торжественно отмечается в нашей республике как День Вооруженных сил.
В поздравительном послании говорится: «Президент Азербайджанской Республики, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев, успешно продолжающий политический курс Общенационального лидера Гейдара Алиева в области армейского строительства, всегда считает вопросы обороны нашей страны приоритетными. Шаги, предпринимаемые в этом направлении, являются неотъемлемой частью реформ, проводимых в Азербайджане».
«Под руководством победоносного Верховного главнокомандующего, благодаря блестящей Победе Азербайджанской Армии в Отечественной войне и успешным антитеррористическим мероприятиям, наши земли были освобождены от оккупации. Состоявшийся в прошлом году в Баку торжественный парад, посвященный пятой годовщине 8 Ноября – Дня Победы, стал демонстрацией растущей военной мощи нашей страны перед всем миром», - отмечается в тексте.
Министр также подчеркнул, что объявление 2026 года «Годом градостроительства и архитектуры» в Азербайджане является важным вкладом в масштабные работы по восстановлению и благоустройству на освобожденных от оккупации территориях. Сегодня личный состав Азербайджанской Армии, бдительно стоя на страже Родины на освобожденных землях, вносит свой достойный вклад в «Великое возвращение».
«Мы с глубоким уважением и почтением чтим память сынов Родины, отдавших свои жизни за независимость, территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. Члены семей шехидов, наши воины, потерявшие здоровье, и ветераны войны всегда находятся в центре внимания нашего государства. Благодаря заботе Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой предпринимаются важные шаги по улучшению их социально-бытовых условий», - говорится в поздравлении.
В завершение генерал-полковник Закир Гасанов пожелал военнослужащим крепкого здоровья, долгих лет жизни и успехов в почетной службе на благо Азербайджанского государства.
Справка: День Вооруженных сил Азербайджана является одним из важнейших государственных праздников, символизирующих мощь и суверенитет страны. История создания национальной армии берет свое начало с 1918 года, когда правительство Азербайджанской Демократической Республики приняло решение о формировании регулярных воинских частей. Сегодня Азербайджанская Армия, оснащенная современным вооружением и обладающая высоким боевым духом, является гарантом безопасности и стабильности в регионе, что было наглядно продемонстрировано в ходе 44-дневной Отечественной войны.