Dmitri Medvedevdən Nikol Paşinyana sərt xəbərdarlıq: “Ermənistan ciddi itkilərlə üzləşə bilər”
Rusiya Şurasının sədr müavini Dmitri Medvedev Ermənistanın Nikol Paşinyanın Moskva ilə münasibətləri gərginləşdirdiyini və ölkəni riskli bir yola sürüklədiyini bəyan edib. "RİA Novosti" agentliyinin məlumatına görə, Medvedev Paşinyanın Rusiya, Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT) və Avrasiya İqtisadi İttifaqı (Aİİ) ilə əlaqələrə zərər vurduğunu qeyd edib.
Dmitri Medvedev rəhbərliyinin siyasətinin ölkənin iqtisadi maraqlarına ciddi təsir göstərə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib:
• İqtisadi risklər: Paşinyanın yürütdüyü siyasət nəticəsində Rusiya bazarını və Aİİ çərçivəsindəki iqtisadi əlaqələri itirmək təhlükəsi ilə üzləşib.
• Enerji daşıyıcıları: Rusiya rəsmisi bildirib ki, mövcud münasibətlər fonunda Yerevan Rusiya qazını güzəştli qiymətlərlə deyil, Avropa tarifləri ilə, yəni bir neçə dəfə baha almaq məcburiyyətində qala bilər.
Medvedev Ermənistanın baş nazirinə vətəndaşların belə ağır iqtisadi yükü qəbul etməyə hazır olub-olmadıqlarını düşünməyi tövsiyə edib. O, Paşinyanın addımlarını yanlış və təhlükəli qiymətləndirib.
Xatırladaq ki, Ermənistan artıq KTMT-dəki fəaliyyətini dondurub. Nikol Paşinyan 16 iyul 2025-ci il tarixində keçirdiyi mətbuat konfransında ölkəsinin təşkilata üzvlüyünün bərpasından daha çox, qurumdan tamamilə çıxmasının daha real variant olduğunu ifadə etmişdi.

Медведев предупредил Пашиняна о потере Арменией всего
Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян ставит под угрозу отношения с Москвой.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом передает РИА Новости.
Медведев отметил, что Пашинян наносит серьезный удар по отношениям с Россией, Организацией Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС). По его словам, шаги руководства Армении могут иметь тяжелые последствия для страны.
«Похоже, он считает нас глупцами. Однако он совершает очень серьезную ошибку и ведет свою страну в крайне опасном направлении», — заявил Медведев.
Он добавил, что в результате политики Пашиняна Армения может потерять российский рынок и экономические связи, формировавшиеся годами в рамках ЕАЭС. По словам Медведева, эта ситуация может вынудить Ереван закупать российский газ по европейским тарифам — в несколько раз дороже нынешних цен.
Российский чиновник посоветовал премьер-министру Армении спросить у граждан, готовы ли они к такой экономической нагрузке.
Отметим, что ранее Армения заморозила свое участие в ОДКБ. Премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции 16 июля 2025 года заявил, что выход его страны из организации является более реальным вариантом, чем восстановление членства.