Kamran Əsədov həbs olundu
İmtahanlara qanunsuz vasitələrin keçirilməsi ilə bağlı üzrə təhsil eksperti Kamran Əsədov barəsində həbs qərarı verilib. Qərar bu gün Gəncə Şəhər Məhkəməsində keçirilən prosesində qəbul olunub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, hakim Elçin Məmmədovun sədrliyi ilə baş tutan iclasda Kamran Əsədov məhkəmə zalında həbs edilib.
Qeyd edək ki, ali məktəblərə qəbul və buraxılış imtahanlarında iştirak edən şəxslərə imtahan qaydalarına zidd formada köməklik göstərilməsi ilə bağlı Dövlət İmtahan Mərkəzindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə daxil olmuş məlumatlar əsasında cinayət işi başlanıb. İbtidai yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən aparılıb.
İstintaq materiallarında bildirilir ki, fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan Gündüz Abbasovun təşkil etdiyi hazırlıq kursunun abituriyent və şagirdlərinə imtahan prosesində test tapşırıqlarının cavablandırılmasına yardım məqsədilə gizli informasiya ötürülməsi üçün nəzərdə tutulan texniki vasitələr qanunsuz şəkildə hazırlanıb. Həmin vasitələrin Kamran Əsədovla cinayət əlaqəsinə girilərək ümumilikdə 11 nəfərin üzərinə quraşdırılmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bundan əlavə, Sumqayıt şəhərində Sənan Hüseynovun müvafiq icazə olmadan, normativ-hüquqi aktların tələblərinə zidd şəkildə gizli məlumat əldə etməyə imkan verən 31 ədəd texniki vasitənin satışını həyata keçirməsi ilə bağlı da istintaq tərəfindən əsaslı şübhələr müəyyən olunub.
Toplanmış sübutlar əsasında Gündüz Abbasova Cinayət Məcəlləsinin 302.3 və 308.1-ci maddələri, Kamran Əsədova 302.3, 32.5 və 308.1-ci maddələri, Sənan Hüseynova isə 302.3-cü maddə ilə ittiham irəli sürülüb. Məhkəmənin qərarı ilə Gündüz Abbasov barəsində həbs, digər şəxslər barədə isə həbslə bağlı olmayan qətimkan tədbirləri seçilib.
Cinayət işləri üzrə ibtidai istintaq yekunlaşdırılaraq baxılması üçün aidiyyəti məhkəmələrə göndərilib.
Qeyd edilib ki, Kamran Əsədov daha əvvəl də Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub və 2015-ci il tarixli məhkəmə hökmü ilə cərimə və islah işləri cəzasına məhkum edilib.

В Азербайджане вынесено решение об аресте эксперта по образованию Камрана Асадова по уголовному делу, связанному с незаконным проносом технических средств на экзамены. Соответствующее решение было принято сегодня в ходе судебного процесса в Гянджинском городском суде.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", на заседании под председательством судьи Эльчина Мамедова Камран Асадов был взят под стражу непосредственно в зале суда.
Уголовное дело было возбуждено на основании информации, поступившей из Государственного экзаменационного центра в Службу государственной безопасности (СГБ), о содействии участникам вступительных и выпускных экзаменов в вузы в нарушение установленных правил. Предварительное следствие проводилось Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре.
Согласно материалам следствия, были установлены обоснованные подозрения в том, что технические средства, предназначенные для скрытой передачи информации с целью помощи абитуриентам и учащимся подготовительных курсов Гюндюза Аббасова, изготавливались незаконно. Следствие полагает, что Камран Асадов вступил в преступный сговор для установки этих устройств на 11 человек. Кроме того, в Сумгаите были выявлены факты незаконной продажи Сананом Гусейновым 31 единицы спецтехники для негласного получения информации.
На основании собранных доказательств Гюндюзу Аббасову предъявлены обвинения по статьям 302.3 и 308.1 УК АР, Камрану Асадову — по статьям 302.3, 32.5 и 308.1, а Санану Гусейнову — по статье 302.3. Ранее в отношении Аббасова была избрана мера пресечения в виде ареста, тогда как в отношении остальных фигурантов действовали меры, не связанные с лишением свободы. После завершения следствия дела были направлены в суды. Стоит отметить, что Камран Асадов ранее уже привлекался к ответственности Главным управлением по борьбе с коррупцией и в 2015 году был приговорен к штрафу и исправительным работам.
Данный инцидент подчеркивает усиление контроля за прозрачностью образовательного процесса в Азербайджане. Государственный экзаменационный центр и правоохранительные органы республики ведут системную борьбу с любыми попытками вмешательства в ход экзаменов, обеспечивая принцип справедливости и равных возможностей для всех абитуриентов. Подобные судебные процессы служат превентивной мерой против коррупционных правонарушений в сфере образования.