İran hakimiyyəti hələlik ABŞ ilə münaqişənin həlli üzrə yeni danışıqlar raundunda iştirak etməyi planlaşdırmır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” İran mediasına istinadən xəbər verir ki, bunu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) nümayəndəsi İsmayıl Bəqai bildirib.
"Yeni danışıqlar raundu ilə bağlı planımız yoxdur", - deyə o qeyd edib.
Bəqai Vaşinqtonun tətbiq etdiyi hərbi-dəniz blokadasını və Livanda atəşkəs rejiminin ehtimal edilən pozuntularını qeyd edərək nəzərə çatdırıb ki, ABŞ-nin addımları diplomatik prosesə qeyri-ciddi münasibətdən xəbər verir.
ABŞ nümayəndə heyətinin İranla danışıqlar raundunun keçirilə biləcəyi İslamabada yollanmaq qərarını şərh edən İran XİN nümayəndəsi qeyd edib ki, bu, onların şəxsi işidir.
O həmçinin bildirib ki, Tehran danışıqların heç bir raundunda - nə indiki, nə də keçmiş - zənginləşdirilmiş uranın ABŞ-yə və ya üçüncü ölkələrə çıxarılması ehtimalını Vaşinqtonla müzakirə etməyib.
Onun sözlərinə görə, İran hakimiyyəti prinsip etibarilə belə bir variantı nəzərdən keçirmir.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirib. Həmin gün zərbələr nəticəsində İranın ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. Cavab olaraq İran İsrail ərazisinə raket zərbələri endirib və Fars körfəzi ölkələrindəki ABŞ hərbi bazalarına hücum edib.
Aprelin 11-12-də İslamabadda Pakistanın vasitəçiliyi ilə İran və ABŞ arasında danışıqlar keçirilib. Saatlarla davam edən müzakirələr razılaşma əldə edilmədən başa çatıb.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp aprelin 15-də İran limanlarının dəniz blokadasının saxlanılmasına baxmayaraq, Hörmüz boğazının gəmiçilik üçün açıldığını elan etdi. Bu addım Çinlə münasibətlərin qorunub saxlanılması üçün atılmışdı. Daha sonra, aprelin 18-də İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) Hərbi Dəniz Qüvvələri bunu atəşkəs razılaşmasının pozulması və İran limanlarının ABŞ hərbçiləri tərəfindən davam edən blokadası ilə əsaslandıraraq, Hörmüzün bağlandığını elan edib.

Иран отказался от новых переговоров с США: заявление МИД
Власти Ирана в настоящее время не планируют участвовать в новом раунде переговоров по урегулированию конфликта с Соединенными Штатами Америки.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на иранские СМИ, об этом заявил официальный представитель Министерства иностранных дел (МИД) страны Исмаил Багаи. «У нас нет планов относительно нового раунда переговоров», — подчеркнул дипломат.
Багаи отметил, что действия Вашингтона, включая военно-морскую блокаду и предполагаемые нарушения режима прекращения огня в Ливане, свидетельствуют о несерьезном отношении американской стороны к дипломатическому процессу. Комментируя решение делегации США отправиться в Исламабад для возможных консультаций, представитель МИД Ирана подчеркнул, что это является их частным делом. Он также добавил, что Тегеран ни на одном этапе переговоров не обсуждал и не намерен рассматривать возможность вывоза обогащенного урана в США или третьи страны.
Ситуация в регионе остается крайне напряженной после событий 28 февраля, когда США и Израиль начали военную операцию против Ирана, нанеся серию авиаударов по ключевым городам. В результате тех атак погиб верховный лидер Ирана Али Хаменеи, что спровоцировало ответные ракетные удары Тегерана по израильской территории и военным базам США в зоне Персидского залива. Несмотря на то, что 8 апреля 2026 года стороны достигли соглашения о двухнедельном прекращении огня, последующие переговоры в Пакистане не привели к консенсусу.
Президент США Дональд Трамп 15 апреля объявил об открытии Ормузского пролива для международного судоходства, несмотря на сохраняющуюся морскую блокаду иранских портов. Данный шаг был интерпретирован как попытка стабилизировать отношения с Китаем. Однако уже 18 апреля Военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции (КСИР) объявили о повторном закрытии пролива, обосновав это продолжающейся блокадой со стороны американских военных и нарушением условий перемирия.