Azərbaycanda süni intellektin ipoteka kreditləşmə prosesinə tətbiqi planlaşdırılır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu İpoteka və Fondunun Baş meneceri Rasim Abdullayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, fondun əsas hədəflərindən biri dövlətin strateji prioritetlərinə uyğun olaraq xidmətlərin rəqəmsallaşdırılmasını sürətləndirməkdir: "Dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılması istiqamətində müxtəlif qanunvericilik təşəbbüsləri və tədbirlər planları Prezidentin sərəncamları ilə təsdiqlənib. 2026–2028-ci illər üzrə dövlət xidmətlərinin rəqəmsal transformasiyasının sürətləndirilməsinə dair tədbirlər planından irəli gələn vəzifələrə uyğun olaraq Fond da müvafiq tədbirlərin icrasını həyata keçirir. Əsas hədəflər rəqəmsal xidmətlərin daha da təkmilləşdirilməsi, həllərinin ipoteka kreditləşdirilməsi, satmaq öhdəliyi ilə kirayə mənzil mexanizminə tətbiqi, vətəndaşlardan tələb olunan sənədlərin toplanması yükünün faktiki olaraq 0-a endirilməsi, xidmətlərdə fiziki təmasın minimuma endirilməsi və yaşayış maliyyəsi alətlərinin əlçatanlığının artırılmasıdır. Bu məqsədlə Fond təcrübəni öyrənir və Azərbaycanın mövcud iqtisadi reallıqları nəzərə alınmaqla qeyd olunan istiqamətlər üzrə işləri davam etdirir".
Bundan başqa, Fond rəsmisi deyib ki, müvafiq dövlət qurumları ilə inteqrasiya ilə bağlı danışıqlar gedir: "Fondun operatoru olduğu İpoteka və Kredit Zəmanət Sistemi vasitəsilə göstərilən xidmətlər üzrə müxtəlif dövlət qurumları ilə inteqrasiya təmin edilib. Hazırda sistem 8 dövlət qurumu ilə aktiv məlumat mübadiləsi aparır. Növbəti dövrlərdə bu sayın artırılması nəzərdə tutulur və bununla bağlı müvafiq dövlət qurumları ilə danışıqlar davam etdirilir".
"Bəzən mediada kreditləşmə prosesində sənədləşmə ilə bağlı çox sayda sənəd tələb olunduğu barədə xəbərlər yayılır. Lakin reallıq fərqlidir. İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu ölkədə elektronlaşma və rəqəmsallaşma sahəsində xidmətlərini ilk elektronlaşdıran qurumlardan biridir. Fond hələ 2013-cü ildən etibarən bir çox xidmətlərini elektron formada təqdim edir. Bu baxımdan Fond Elektron İpoteka və Kredit Zəmanət Sistemi vasitəsilə xidmətlərini göstərən pioner qurumlardan biridir. Tələb olunan sənədlər də dəfələrlə sadələşdirilib. Hazırda sənədlərin böyük əksəriyyəti elektron sistem vasitəsilə əldə olunur. Bu səbəbdən vətəndaşların sənədləri fiziki olaraq banka təqdim etməsi artıq çox aşağı səviyyədədir. Fond növbəti dövrlərdə də fiziki təmasın minimuma endirilməsi istiqamətində işləri davam etdirəcək", - deyə R.Abdullayev əlavə edib.

В Азербайджане планируется внедрение технологий искусственного интеллекта в процесс ипотечного кредитования. Об этом сообщил главный менеджер Ипотечного и кредитно-гарантийного фонда (ИФКГ) Расим Абдуллаев, передает «Оперативный Информационный Центр-OMM».
По словам представителя Фонда, одной из ключевых задач является ускорение цифровизации услуг в соответствии со стратегическими приоритетами государства. «В рамках реализации планов по цифровой трансформации государственных услуг на 2026–2028 годы, Фонд осуществляет ряд мероприятий. Основные цели включают совершенствование цифровых сервисов, внедрение решений на базе искусственного интеллекта в ипотечное кредитование и механизм аренды жилья с обязательством выкупа, сведение к нулю нагрузки по сбору документов для граждан, минимизацию физических контактов при получении услуг и повышение доступности инструментов жилищного финансирования. Для этого Фонд изучает международный опыт с учетом экономических реалий Азербайджана», — отметил Р.Абдуллаев.
Кроме того, представитель Фонда сообщил о ведущихся переговорах по интеграции с соответствующими государственными структурами. «Через Электронную ипотечную и кредитно-гарантийную систему, оператором которой является Фонд, уже обеспечена интеграция с рядом госорганов. В настоящее время система осуществляет активный обмен данными с 8 государственными структурами. В будущем планируется расширение этого списка, и переговоры с соответствующими ведомствами продолжаются», — добавил он.
«Вопреки бытующему в медиа мнению о сложности сбора документов, реальность иная. Ипотечный и кредитно-гарантийный фонд является одним из пионеров цифровизации услуг в Азербайджане, начав предоставлять многие из них в электронном формате еще с 2013 года. Требования к документации были неоднократно упрощены. В настоящее время большая часть данных получается через электронную систему, поэтому необходимость физического предоставления документов гражданами в банки сведена к минимуму. Фонд продолжит работу по дальнейшему снижению физических контактов», — подчеркнул Р.Абдуллаев.
Справочно: Ипотечный и кредитно-гарантийный фонд Азербайджана играет ключевую роль в реализации государственной жилищной политики, обеспечивая доступ граждан к льготным ипотечным кредитам и механизмам аренды жилья. Переход на использование искусственного интеллекта является частью масштабной государственной программы по цифровой трансформации экономики Азербайджана, направленной на повышение прозрачности, эффективности и оперативности государственных услуг для населения.