İlham Əliyevdən futbolla bağlı - Sərəncam
İlham Əliyev 15 yaşadək oğlanlar arasında futbol üzrə ilk və festivalının 2026-cı ildə Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar tədbirlər haqqında Sərəncam imzalayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Sərəncama əsasən, U-15 dünya çempionatı və festivalının Azərbaycanda layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə müvafiq tədbirlərin əlaqələndirilməsi və zəruri məsələlərin həlli 20 yaşadək kişilər arasında futbol üzrə dünya çempionatının 2027-ci ildə Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 15 dekabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Təşkilat Komitəsinə həvalə edilib.
Nazirlər Kabinetinə Sərəncamdan irəli gələn məsələləri həll etmək tapşırılıb.
Qeyd edək ki, Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (FIFA) Şurası Bürosu 2026-cı il iyunun 25-də 15 yaşadək oğlanlar arasında futbol üzrə ilk dünya çempionatı və festivalının (FIFA U-15 World Cup and Festival) bu il oktyabrın 22–31-də Azərbaycanda keçirilməsi barədə qərar qəbul edib.
İdman tarixində ilk dəfə keçiriləcək U-15 dünya çempionatı və festivalına Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi ölkəmizin idman aləmində artan nüfuzunun daha da möhkəmlənməsinə, futbolun inkişafına və Azərbaycanın mötəbər yarışların təşkili sahəsində qazandığı təcrübənin zənginləşməsinə xidmət edəcək.

Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о мерах, связанных с проведением в 2026 году в Азербайджане первого чемпионата мира и фестиваля по футболу среди юношей до 15 лет.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно распоряжению, координация соответствующих мероприятий и решение необходимых вопросов для обеспечения проведения чемпионата мира и фестиваля U-15 на высоком уровне возложены на Организационный комитет, созданный распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 15 декабря 2025 года в связи с проведением в Азербайджане чемпионата мира по футболу среди юношей до 20 лет.
Кабинету министров поручено решить вопросы, вытекающие из данного распоряжения.
Отметим, что Бюро Совета Международной федерации футбольных ассоциаций (FIFA) 25 июня приняло решение о проведении первого чемпионата мира и фестиваля по футболу среди юношей до 15 лет (FIFA U-15 World Cup and Festival) в Азербайджане с 22 по 31 октября текущего года.
Проведение в Азербайджане чемпионата мира U-15, который впервые пройдет в истории спорта, послужит дальнейшему укреплению растущего авторитета страны на международной спортивной арене, развитию футбола и обогащению опыта Азербайджана в организации престижных соревнований.