Azərbaycan Prezidentinin xüsusi tapşırıqlar üzrə nümayəndəsi Elçin Əmirbəyovun Çexiyaya işgüzar səfəri çərçivəsində ölkənin Baş nazirinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Hynek Kmoníček, xarici işlər nazirinin birinci müavini Jiří Brodský, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət departamentinin direktoru vəzifəsini icra edən Lucie Nebesářová və Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədr müavini Jiří Skopeček ilə görüşlər keçirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, danışıqlar zamanı Azərbaycan və Çexiya arasında ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, 2015-ci ildə imzalanmış strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamənin bu münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynadığı qeyd olunub.
Tərəflər 2026-cı ilin yanvar ayında Davos İqtisadi Forumu çərçivəsində Prezident İlham Əliyev ilə Çexiyanın Baş naziri Andrej Babiš arasında keçirilmiş görüşü məmnunluqla xatırlayaraq, ən yüksək səviyyədə təmasların yaxın gələcəkdə də davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Çexiya tərəfi siyasi dialoqun intensivləşdirilməsi, eləcə də ticarət-iqtisadi və investisiya sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Xüsusilə enerji, nəqliyyat, sənaye, müdafiə və digər prioritet sahələrdə tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsinə maraq ifadə olunub.
Keçirilmiş görüşlərdə Çexiya tərəfi Azərbaycan ilə müxtəlif sahələr üzrə formalaşmış səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirərək, bu əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. Bu xüsusda, həmçinin iki ölkənin regionlararası əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Parlamentlərarası əlaqələrin həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşlərdə həmçinin Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı (Aİ) arasında münasibətlərə toxunulub. Çexiya tərəfi Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında oynadığı vacib rolu və Orta Dəhliz üzrə Şərq-Qərb yük daşımalarının artırılması baxımından strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. Çexiya rəsmiləri Azərbaycanı Avropa ilə Asiya arasında mühüm nəqliyyat və logistika qovşağı kimi qiymətləndirərək, ölkəmizi Aİ üçün Mərkəzi Asiyaya etibarlı və strateji çıxış qapısı kimi xarakterizə ediblər. Aİ ilə Azərbaycan arasında münasibətlərdə xüsusilə son dövrlərdə müşahidə olunan müsbət dinamika Çexiya tərəfindən alqışlanıb.
Səfər zamanı aparılmış danışıqlar çərçivəsində Elçin Əmirbəyov qarşı tərəfə Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərində normallaşma prosesi, 8 avqust 2025-ci il tarixində Vaşinqtonda əldə olunmuş razılaşmalar və davamlı sülhün bərqərar olması istiqamətində növbəti addımlar və gözləntilər barədə ətraflı məlumat verib. O, cari il ərzində Ermənistanda keçiriləcək parlament seçkilərinin və bu ölkənin yeni konstitusiyasının qəbul edilməsi üçün keçiriləcək referendumun nəticələrinin iki ölkə arasında sülh sazişinin imzalanması, beləliklə də regionda uzunmüddətli və dönməz sülhün təmin olunması baxımından vacib rol oynayacağını diqqətə çatdırıb. Çexiya tərəfi Azərbaycanın sülh gündəliyini dəstəklədiklərini qeyd edərək, sülh sazişinin qısa müddətdə imzalanmasının vacibliyini vurğulayıb.
Elçin Əmirbəyov səfər çərçivəsində Çexiyanın nüfuzlu beyin mərkəzlərindən biri olan Siyasət və Cəmiyyət İnstitutunda təşkil olunmuş dəyirmi masada çıxış edib, "CNN Prima News" televiziya kanalına və "Europe" jurnalına müsahibələr verib.

В рамках рабочего визита в Чехию представитель Президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков провел встречи с советником премьер-министра по вопросам национальной безопасности Гинеком Кмоничеком, первым заместителем министра иностранных дел Иржи Бродским, исполняющей обязанности директора внешнеполитического департамента Администрации Президента Луцией Небесаржовой и заместителем председателя Палаты депутатов парламента Чешской Республики Иржи Скопечеком.
Согласно информации “Оперативный Информационный Центр-OMM”, в ходе переговоров состоялся широкий обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах развития двусторонних отношений между Азербайджаном и Чехией. Было отмечено, что Совместная декларация о стратегическом партнерстве, подписанная в 2015 году, играет важную роль в развитии этих связей.
Стороны с удовлетворением вспомнили встречу Президента Ильхама Алиева с премьер-министром Чехии Андреем Бабишем, состоявшуюся в январе 2026 года в рамках Давосского экономического форума, и подчеркнули важность продолжения контактов на высшем уровне в ближайшем будущем. Чешская сторона отметила необходимость интенсификации политического диалога, а также расширения сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, выразив интерес к углублению партнерства в энергетике, транспорте, промышленности и обороне.
В ходе встреч также были затронуты отношения между Азербайджаном и Европейским союзом (ЕС). Чешская сторона подчеркнула важную роль Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности Европы и его стратегическое значение с точки зрения увеличения грузоперевозок по Срединному коридору (Транскаспийский международный транспортный маршрут). Официальные лица Чехии охарактеризовали Азербайджан как ключевой транспортно-логистический узел между Европой и Азией, а также надежные ворота в Центральную Азию для ЕС.
В рамках визита Эльчин Амирбеков подробно проинформировал собеседников о процессе нормализации азербайджано-армянских отношений, договоренностях, достигнутых в Вашингтоне 8 августа 2025 года, и ожиданиях относительно установления устойчивого мира. Он подчеркнул, что результаты парламентских выборов и референдума по принятию новой конституции в Армении сыграют важную роль в подписании мирного договора и обеспечении долгосрочного мира в регионе. Чешская сторона выразила поддержку мирной повестке Азербайджана.
Стоит отметить, что дипломатические отношения между Азербайджаном и Чехией основываются на принципах взаимного уважения и стратегического партнерства. Чехия является одним из важных партнеров Азербайджана в ЕС, активно поддерживая проекты по диверсификации энергопоставок и развитию транспортной инфраструктуры в регионе Южного Кавказа. Данный визит служит укреплению политического доверия и расширению экономического взаимодействия между Баку и Прагой.
В завершение визита Эльчин Амирбеков выступил на круглом столе в Институте политики и общества, а также дал интервью телеканалу "CNN Prima News" и журналу "Europe".