2029-cu ildə Azərbaycan Respublikasında əhalinin siyahıyaalınmasına hazırlıq və onun keçirilməsi ilə bağlı Əhalinin Siyahıyaalınmasına Yardım üzrə Mərkəzi Komissiya yaradılacaq.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Baş nazir Əli Əsədov 2029-cu ildə Azərbaycan Respublikasında əhalinin siyahıyaalınmasına hazırlıq və onun keçirilməsi ilə bağlı tədbirlər planı haqqında Qərar imzalayıb.
Qərarla Əhalinin Siyahıyaalınmasına Yardım üzrə Mərkəzi Komissiyanın tərkibi də təsdiq edilir (Əlavə olunur).
Mərkəzi Komissiya:
- bu Qərarın icrası ilə bağlı dövlət orqanlarının (qurumlarının) fəaliyyətini əlaqələndirsin, onların qarşılıqlı fəaliyyətinin təmin edilməsi və yaranan problemlərin operativ həlli üçün zəruri tədbirlər görəcək;
- Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin təqdimatı əsasında bu Qərarın 3 nömrəli əlavəsində nəzərdə tutulmuş siyahıyaalma qrupunun işçilərinin aylıq vəzifə maaşlarının və siyahıyaalma məntəqələrinə cəlb ediləcək şəxslərin xidmət haqlarının məbləğlərinin müəyyən edilməsi barədə təkliflərini iki ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim edəcək;
- əhalinin siyahıyaalınmasına hazırlıq və onun keçirilməsi üzrə tədbirlərin icra vəziyyətini mütəmadi nəzərdən keçirsin və bu Qərarın icrasının gedişi barədə hər 6 (altı) aydan bir Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat təqdim edəcək.
Qərara əsasən, Azərbaycan Respublikasında əhalinin siyahıyaalınması 2029-cu il oktyabrın 1-i saat 00:00 vəziyyətinə keçirilir. Əhalinin siyahıyaalınmasına hazırlıq vəziyyətinin qiymətləndirilməsi məqsədilə 2028-ci il oktyabrın 1-dən 31-dək Xaçmaz rayonunda əhalinin sınaq siyahıyaalınması keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi Komitədə əhalinin siyahıyaalınmasına hazırlıq işlərinin görülməsini, onun keçirilməsini, yekunlarının işlənilməsini və nəticələrinin dərc edilərək yayılmasını təmin etmək məqsədilə bu Qərarın 3 nömrəli əlavəsində göstərilən vəzifələr üzrə işçilərdən ibarət siyahıyaalma qrupu yaradacaq, qrupun işçi sayını hər il üçün həmin əlavə ilə müəyyən edilmiş həddə uyğun formalaşdırsın və işçilərin müddətli əmək müqaviləsi əsasında işə qəbulunu təmin edəcək.
Əhalinin Siyahıyaalınmasına Yardım üzrə Mərkəzi Komissiyanın tərkibi
Komissiyanın sədri
Samir Şərifov – Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini
Komissiya sədrinin müavini
Azər Mursaqulov – Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin sədri
Komissiyanın üzvləri:
Azərbaycan Respublikası maliyyə nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası müdafiə nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası daxili işlər nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası ədliyyə nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası səhiyyə nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini
Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsi sədrinin birinci müavini
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini
Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti rəisinin müavini
Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidməti rəisinin müavini
Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti rəisinin müavini
Azərbaycan Respublikası Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyəti sədrinin müavini
Naxçıvan Muxtar Respublikası Baş nazirinin müavini
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini
Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini
Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini
Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini

В Азербайджане создается Центральная комиссия по содействию переписи населения в связи с подготовкой и проведением переписи населения в 2029 году.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что соответствующее постановление о мерах по подготовке и проведению переписи населения в Азербайджанской Республике в 2029 году подписал премьер-министр Али Асадов.
Согласно документу, утвержден состав Центральной комиссии по содействию переписи населения. Возглавит комиссию заместитель премьер-министра Азербайджана Самир Шарифов.
Основные задачи Центральной комиссии включают:
- координацию деятельности государственных органов для обеспечения эффективного взаимодействия и оперативного решения возникающих проблем;
- подготовку предложений по определению размеров должностных окладов работников переписных групп и оплаты услуг лиц, привлекаемых к работе на переписных участках, и представление их в Кабинет министров в течение двух месяцев;
- регулярный мониторинг хода подготовки и проведения переписи с представлением отчетов в Кабинет министров каждые 6 месяцев.
Согласно постановлению, перепись населения в Азербайджане будет проведена по состоянию на 00:00 1 октября 2029 года. В целях оценки готовности к масштабному мероприятию, с 1 по 31 октября 2028 года в Хачмазском районе будет проведена пробная перепись населения.
Справка: Перепись населения является важнейшим статистическим инструментом для получения актуальных данных о демографической ситуации, уровне образования, занятости и жилищных условиях граждан. Проведение подобных мероприятий позволяет государству более точно планировать социально-экономические программы развития, распределять бюджетные средства и формировать долгосрочную стратегию развития инфраструктуры страны.
Состав Центральной комиссии по содействию переписи населения
Председатель комиссии:
Самир Шарифов – заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики
Заместитель председателя комиссии:
Азер Мурсакулов – председатель Государственного статистического комитета Азербайджанской Республики
Члены комиссии:
Заместители руководителей министерств финансов, цифрового развития и транспорта, экономики, труда и социальной защиты населения, обороны, внутренних дел, юстиции, по чрезвычайным ситуациям, иностранных дел, здравоохранения, науки и образования; первый заместитель председателя Государственного статистического комитета; заместители председателей Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев, Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей, Государственного комитета по градостроительству и архитектуре; заместители руководителей Службы государственной безопасности, Государственной миграционной службы, Государственной пограничной службы; заместитель председателя правления Государственного экзаменационного центра; заместитель премьер-министра Нахчыванской Автономной Республики; заместитель главы Исполнительной власти города Баку; заместители специальных представителей Президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях (включая Шушу, Агдам, Физули, Ходжавенд, Ханкенди, Агдере, Ходжалы, Джебраил, Губадлы, Зангилан, Лачин, Кяльбаджар); заместители руководителей ОАО "Азеришыг", ЗАО "Азербайджанское телевидение и радиовещание" и Конфедерации профессиональных союзов Азербайджана.