Azərbaycanda əhalinin siyahıyaalınması rəqəmsal texnologiyalarla keçiriləcək
Təşkilatının "Əhalinin və mənzil fondunun 2030-cu il siyahıyaalınmasının Ümumdünya Proqramı"na dair Qətnaməsinə əsasən üzv dövlətlər 10 ildə bir dəfədən az olmayaraq əhalinin siyahıyaalınmasını keçirməlidirlər.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Baş nazir Nazirlər Kabinetinin Azərbaycanda əhalinin növbəti siyahıyaalınmasının keçirilməsi ilə bağlı məsələlərə həsr olunmuş iclasında deyib.
O qeyd edib ki, siyahıyaalma zamanı beynəlxalq standart kimi BMT-nin "Əhalinin və mənzil fondunun siyahıyaalınmasına dair prinsip və tövsiyələri" rəhbər tutulmalıdır.
Baş nazir xatırladıb ki, göstərilən tələblər nəzərə alınmaqla Azərbaycanda müstəqilliyin bərpasından sonra əhalinin siyahıyaalınması 1999, 2009 və 2019-cu illərdə keçirilib:
"Lakin, məlum olduğu kimi, müstəqillik dövründə aparılan siyahıyaalınmalar zamanı ölkə ərazisinin 20 faizinin işğal altında olması və həmin bölgələrin sakinlərinin öz doğma yurdlarından məcburi köçkün düşməsi səbəbindən bu mühüm dövlət tədbirinin orada keçirilməsi mümkün olmayıb. Bu baxımdan 2030-cu il mərhələsində keçiriləcək əhalinin növbəti siyahıyaalınması xüsusi tarixi əhəmiyyət kəsb edəcək. Çünki bu, Vətən müharibəsində qazandığı tarixi Zəfər və ölkəmizin suverenliyinin tam bərpa olunması nəticəsində müstəqillik tariximizdə ilk dəfə olaraq Azərbaycanın bütün suveren ərazisini tam şəkildə əhatə edəcək ümumrespublika əhalinin siyahıyaalınması olacaq".
Əli Əsədov vurğulayıb ki, iki ay ərzində Tədbirlər planının təsdiq ediləcək:
"Bununla yanaşı əhalinin siyahıyaalınmasına hazırlıq və onun keçirilməsi ilə bağlı mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının, idarə, müəssisə və təşkilatların fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə Əhalinin Siyahıyaalınmasına Yardım üzrə Mərkəzi Komissiya yaradılacaq. Komissiyanın sədri qismində tərəfimdən Baş nazirin müavini Samir Şərifov müəyyən edilib".
Ə.Əsədov bildirib ki, beynəlxalq tövsiyələrə və milli prioritetlərə əsaslanaraq ilk dəfə olaraq ölkəmizdə növbəti əhalinin siyahıyaalınmasının rəqəmsal texnologiyalar, inzibati və geoməkan məlumatlarından istifadə edilməklə keçirilməsi nəzərdə tutulur:
"Rəqəmsal həllərin tətbiqi respondentlərə düşən məlumat yükünün və statistika materiallarının hazırlanmasına çəkilən xərclərin azaldılmasına xidmət edəcək".
Qeyd edək ki, İlham Əliyev "2029-cu ildə Respublikasında əhalinin siyahıyaalınmasının keçirilməsi haqqında" imzaladığı Fərmana əsasən, 2029-cu il oktyabrın 1-nə olan vəziyyət üzrə əhalinin növbəti siyahıyaalınması həmin ilin oktyabrın 1-dən 31-dək keçiriləcək.

Согласно резолюции ООН «Всемирная программа переписей населения и жилищного фонда 2030 года», государства-члены должны проводить перепись населения не реже одного раза в 10 лет.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом заявил Премьер-министр Али Асадов на заседании Кабинета министров, посвященном вопросам проведения очередной переписи населения в Азербайджане.
Он отметил, что в качестве международного стандарта при проведении переписи следует руководствоваться «Принципами и рекомендациями ООН по переписи населения и жилищного фонда».
Премьер-министр напомнил, что с учетом указанных требований, после восстановления независимости перепись населения в Азербайджане проводилась в 1999, 2009 и 2019 годах:
«Однако, как известно, во время переписей, проводившихся в период независимости, из-за того, что 20 процентов территории страны находились под оккупацией, а жители этих регионов стали вынужденными переселенцами, проведение этого важного государственного мероприятия там было невозможно. В этом плане предстоящая в 2030 году перепись населения будет иметь особое историческое значение. Поскольку это будет первая в истории нашей независимости общереспубликанская перепись населения, которая полностью охватит всю суверенную территорию Азербайджана в результате исторической Победы в Отечественной войне и полного восстановления суверенитета нашей страны».
Али Асадов подчеркнул, что Кабинет министров в течение двух месяцев утвердит План мероприятий:
«Наряду с этим, в целях координации деятельности центральных и местных органов исполнительной власти, учреждений и организаций по подготовке и проведению переписи населения, решением Кабинета министров будет создана Центральная комиссия по содействию переписи населения. Председателем комиссии мною назначен заместитель Премьер-министра Самир Шарифов».
Али Асадов сообщил, что, основываясь на международных рекомендациях и национальных приоритетах, впервые в нашей стране планируется проведение очередной переписи населения с использованием цифровых технологий, административных и геопространственных данных:
«Применение цифровых решений послужит снижению информационной нагрузки на респондентов и сокращению расходов на подготовку статистических материалов».
Отметим, что согласно Указу, подписанному Президентом Ильхамом Алиевым «О проведении переписи населения в Азербайджанской Республике в 2029 году», очередная перепись населения по состоянию на 1 октября 2029 года будет проведена с 1 по 31 октября того же года.
Справка: Перепись населения является важнейшим инструментом государственного планирования, позволяющим получить точные демографические данные. Впервые в истории независимого Азербайджана перепись охватит все освобожденные от оккупации территории, что делает предстоящий процесс 2029 года уникальным и исторически значимым событием для страны.