Ukraynanın keçmiş xarici işlər naziri Dmitri Kuleba ABŞ Prezidenti Donald Trampın Ukrayna məsələsində mövqeyini həqiqətən dəyişdiyi barədə yayılan məlumatlara şübhə ilə yanaşdığını bildirib.
Kulebanın sözlərinə görə, Tramp Fransanın Evian şəhərində keçirilən G7 sammitində sadəcə digər iştirakçıların eşitmək istədiyi fikirləri səsləndirib.
O, ABŞ liderinin Ukraynaya münasibətdə mövqeyini yumşaldıb-yumşaltmadığı ilə bağlı suala cavab verərkən bunun müvəqqəti bəyanat olduğunu deyib.
“Düşünürəm ki, bu, doğru yerdə və doğru zamanda verilmiş müvəqqəti açıqlamadır. O, G7 sammitinə gəldi və orada digər iştirakçıların eşitmək istədiyi sözləri dedi”, - Kuleba qeyd edib.
Xatırladaq ki, Fransa Prezidenti Emmanuel Makron iyunun 19-da Evian şəhərində keçirilən G7 sammitinin yekunlarına dair açıqlamasında iştirakçıların Trampın Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı mövqeyinin dəyişməsinə nail olduqlarını bildirmişdi. Son günlər Qərb mətbuatında da ABŞ prezidentinin Ukrayna ilə bağlı yanaşmasını dəyişdiyi barədə xəbərlər yayılıb.

Бывший министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба выразил скептицизм относительно сообщений о том, что Президент США Дональд Трамп якобы изменил свою позицию по украинскому вопросу.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает со ссылкой на зарубежные СМИ, что, по мнению Кулебы, заявления американского лидера не отражают фундаментальных сдвигов в политике Вашингтона.
По словам Кулебы, Президент США Дональд Трамп во время саммита G7 в Эвиане озвучил лишь те тезисы, которые ожидали услышать другие участники встречи. Отвечая на вопрос о возможном смягчении риторики американского лидера в отношении Украины, он подчеркнул, что это был ситуативный шаг. "Я думаю, что это было временное заявление, сделанное в нужном месте и в нужное время. Он приехал на саммит G7 и сказал то, что другие участники хотели услышать", - отметил Кулеба.
Напомним, что 19 июня президент Франции Эммануэль Макрон по итогам саммита G7 в Эвиане заявил, что участникам встречи удалось добиться изменения позиции Президента США Дональда Трампа по украинскому конфликту. В последние дни в западных СМИ активно обсуждается вопрос о том, насколько серьезны эти изменения в подходе американской администрации к поддержке Украины в условиях продолжающегося геополитического противостояния.