2025-ci ildə Azərbaycanda dövlət büdcəsinin gəlirləri 8 ay proqnozdan çox, 4 ay isə proqnozdan az icra edilib.
Sənədə əsasən, proqnozla müqayisədə ən yüksək icra səviyyəsi 116,5 % olmaqla dekabrda qeydə alınıb. Bu, İqtisadiyyat Nazirliyinin xətti ilə daxilolmaların, büdcə təşkilatlarının ödənişli xidmətlərindən daxilolmaların və sair gəlirlərin, müvafiq olaraq, təxminən 11,9 % (112 milyon manat), 34,3 % (22,3 milyon manat) və 3 dəfə (397,2 milyon manat) artıq icrası hesabına olub. Qeyd olunan ayda sair gəlirlərin yüksək icrası dividendlərlə əlaqəli olub.
Proqnozla müqayisədə ən aşağı icra səviyyəsi isə 92,8 % olmaqla noyabr ayında qeydə alınıb. Bu, qeyd olunan ayda İqtisadiyyat Nazirliyi və Dövlət Gömrük Komitəsinin xətti ilə daxilolmaların, büdcə təşkilatlarının ödənişli xidmətlərindən daxilolmaların və sair gəlirlərin, müvafiq olaraq, 0,6 % (6,1 milyon manat), 5,4 % (28,4 milyon manat), 22,5 % (16,1 milyon manat), və 80,2 % (161,8 milyon manat) az icrası hesabına olub. Sair gəlirlər üzrə aşağı icra əsasən dividendlərlə bağlı olub.
Ötən il dövlət büdcəsinin xərcləri isə 4 ay proqnozdan çox, 8 ay isə proqnozdan az icra olunub. Proqnozla müqayisədə ən yüksək icra səviyyəsi 114,6% olmaqla dekabrda qeydə alınıb. Məlumatların təhlili dekabr ayında proqnozdan artıq icra edilmiş vəsaitin əsasən qeyri yaşayış binalarının əsaslı təmiri və əsaslı vəsait qoyuluşu (investisiya) xərcləri ilə əlaqədar olduğunu göstərib.
Proqnozla müqayisədə ən aşağı icra səviyyəsi isə 68,5 % təşkil etməklə sentyabrda qeydə alınıb. Aparılan təhlillər aşağı icranın əsasən ehtiyat fondlar və əsaslı vəsait qoyuluşu (investisiya) ilə bağlı xərclərlə əlaqəli olduğunu deməyə imkan verib. Ümumilikdə isə xərclər proqnozla müqayisədə ilin I yarısında 0,2 milyard manat, II yarısında isə 2,6 milyard manat aşağı icra edilib.
Əvvəlki illərdə olduğu kimi, vəsaitin əhəmiyyətli hissəsi (7 milyard 189,9 milyon manat) dekabrda xərc edilmişdir ki, bu da 2025-ci ildə icra olunmuş cəmi dövlət büdcəsi xərclərinin 18,6 %-nə bərabərdir (2024-cü ildə 17,7 %). Təhlillər dekabr ayı üzrə icra məbləğinin digər aylar üzrə orta aylıq icra məbləğindən (2 milyard 855,9 milyon manat) 2,5 dəfə (4 milyard 334 milyon manat) çox olduğunu göstərib.

Доходы госбюджета Азербайджана в декабре достигли рекордных показателей
В 2025 году доходы государственного бюджета Азербайджана в течение 8 месяцев превышали прогнозные показатели, в то время как в 4 месяцах наблюдалось неисполнение прогноза. Об этом сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на заключение Счетной палаты по законопроекту «Об исполнении государственного бюджета на 2025 год».
Согласно документу, самый высокий уровень исполнения по сравнению с прогнозом был зафиксирован в декабре — 116,5 %. Это стало возможным благодаря превышению прогнозных поступлений по линии Министерства экономики (на 11,9 % или 112 млн манатов), доходам от платных услуг бюджетных организаций (на 34,3 % или 22,3 млн манатов), а также прочим доходам, которые выросли в 3 раза (на 397,2 млн манатов). Высокий показатель прочих доходов в указанном месяце был связан с дивидендными выплатами.
Наиболее низкий уровень исполнения прогноза был отмечен в ноябре — 92,8 %. Это обусловлено недопоступлениями по линии Министерства экономики, Государственного таможенного комитета, а также от платных услуг бюджетных организаций и прочих доходов. В частности, по прочим доходам низкий уровень исполнения был связан с дивидендами.
Что касается расходов госбюджета, то в течение 4 месяцев они превышали прогноз, а в 8 месяцах — были ниже него. Наивысший уровень исполнения расходов (114,6 %) также пришелся на декабрь. Анализ данных показал, что средства, израсходованные сверх прогноза в декабре, в основном были направлены на капитальный ремонт нежилых зданий и капитальные вложения (инвестиции).
Самый низкий уровень исполнения расходов (68,5 %) был зафиксирован в сентябре, что связано с расходами на резервные фонды и капитальные вложения. В целом, по сравнению с прогнозом, расходы во втором полугодии были исполнены на 2,6 млрд манатов меньше, чем в первом полугодии (где недоисполнение составило 0,2 млрд манатов).
Традиционно значительная часть средств (7 млрд 189,9 млн манатов) была освоена в декабре, что составляет 18,6 % от общего объема расходов госбюджета за 2025 год (для сравнения: в 2024 году этот показатель составлял 17,7 %). Анализ показывает, что объем исполнения в декабре в 2,5 раза (на 4 млрд 334 млн манатов) превысил среднемесячный показатель исполнения за другие месяцы (2 млрд 855,9 млн манатов).
Справочно: Государственный бюджет является основным финансовым инструментом Азербайджана, обеспечивающим реализацию социально-экономической политики страны. Процесс исполнения бюджета находится под строгим контролем государственных органов, включая Счетную палату, которая ежегодно проводит аудит эффективности использования бюджетных средств. Высокая концентрация расходов в конце года является характерной чертой бюджетного цикла, связанной с завершением реализации инфраструктурных проектов и инвестиционных программ.