Azərbaycan-Qırğızıstan sənədləri mübadilə edildi - YENİLƏNİB
Azərbaycan Respublikası ilə Qırğız Respublikası arasında imzalanmış sənədlərin iyulun 31-də İlham Əliyevin və Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarovun iştirakı ilə mübadiləsi mərasimi olub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, dövlət başçıları "Azərbaycan Respublikası və Qırğız Respublikasının Dövlətlərarası Şurasının üçüncü iclasının Qərarı"nı və "Azərbaycan Respublikası ilə Qırğız Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Müqavilə"ni imzalayıblar.
"Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qırğız Respublikası arasında Azərbaycan-Qırğız İnkişaf Fondunun yaradılması haqqında 2022-ci il 11 oktyabr tarixli Sazişə dəyişikliklərin edilməsi haqqında İkinci Əlavə Saziş"i Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Qırğızıstanın iqtisadiyyat və ticarət naziri Bakıt Sıdıkov mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qırğız Respublikası arasında beynəlxalq avtomobil əlaqələri haqqında Saziş"i Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev və Qırğızıstanın nəqliyyat və rabitə naziri Talantbek Soltobayev mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Qırğız Respublikasının Nəqliyyat və Kommunikasiya Nazirliyi arasında yükdaşımalar, gəmiçilik və gəmiqayırma sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev və Qırğızıstanın nəqliyyat və rabitə naziri Talantbek Soltobayev mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Qırğız Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında neft məhsullarının tədarükü sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın Baş nazirinin müavini Samir Şərifov və Qırğızıstanın energetika naziri Altınbek Rısbekov mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikası ilə Qırğız Respublikası arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə 2026-2028-ci illər üçün Yol Xəritəsi"ni Azərbaycanın Baş nazirinin müavini Samir Şərifov və Qırğızıstanın energetika naziri Altınbek Rısbekov mübadilə etdilər.
"2024-cü il aprelin 24-də Bakı şəhərində imzalanmış Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti ilə Qırğız Respublikasının Nazirlər Kabineti arasında 2024-2029-cu illər üçün Əməkdaşlıq Proqramının həyata keçirilməsinə dair Yol Xəritəsi"ni Azərbaycanın Baş nazirinin müavini Samir Şərifov və Qırğızıstanın iqtisadiyyat və ticarət naziri Bakıt Sıdıkov mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi ilə Qırğız Respublikasının Milli Statistika Komitəsi arasında statistika sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov və Qırğızıstanın Milli Statistika Komitəsinin sədri Baktıbek Kudaybergenov mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə Qırğız Respublikasının Dövlət Milli Komitəsi arasında kibertəhlükəsizlik sahəsində Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov və Qırğızıstanın Dövlət Milli Təhlükəsizlik Komitəsinin sədri Maksat Asanaliyev mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ilə Qırğız Respublikasının İqtisadiyyat və Ticarət Nazirliyi yanında Maliyyə Bazarının Tənzimlənməsi və Nəzarəti Xidməti arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov və Qırğızıstanın İqtisadiyyat və Ticarət Nazirliyi yanında Maliyyə Bazarının Tənzimlənməsi və Nəzarəti Xidmətinin sədri Kayrat Mamatov mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Şuşa şəhəri ilə Qırğız Respublikasının Çolpon-Ata şəhəri arasında qardaşlaşma əlaqələrinin yaradılması haqqında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov və Qırğızıstanın Çolpon-Ata şəhərinin meri Rustam Kadırkulov mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Qəbələ şəhəri ilə Qırğız Respublikasının Karakol şəhəri arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq və qardaşlaşma əlaqələrinin yaradılması haqqında Memorandum"u Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov və Qırğızıstanın Karakol şəhərinin meri Talantbek İmanov mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Gəncə şəhəri ilə Qırğız Respublikasının Oş şəhəri arasında əməkdaşlığın və qardaşlaşma əlaqələrinin yaradılması haqqında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov və Qırğızıstanın Oş şəhərinin meri Janar Akayev mübadilə etdilər.
"AzerGold" QSC ilə "Kyrgyzaltyn" ASC arasında əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyət haqqında Memorandum"u "AzerGold" QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və "Kyrgyzaltyn" ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Kubat Abdraimov mübadilə etdilər.
Azərbaycan ilə Qırğız Respublikası arasında imzalanmış sənədlərin bu gün İlham Əliyevin və Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarovun iştirakı ilə mübadiləsi mərasimi olub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, dövlət başçıları “Azərbaycan Respublikası və Qırğız Respublikasının Dövlətlərarası Şurasının üçüncü iclasının Qərarı”nı və “Azərbaycan Respublikası ilə Qırğız Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Müqavilə”ni imzalayıblar.

31 июля состоялась церемония обмена документами, подписанными между Азербайджанской Республикой и Кыргызской Республикой, с участием Президента Ильхама Алиева и Президента Кыргызстана Садыра Жапарова.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, главы государств подписали «Решение третьего заседания Межгосударственного совета Азербайджанской Республики и Кыргызской Республики» и «Договор о союзнических отношениях между Азербайджанской Республикой и Кыргызской Республикой».
В ходе церемонии состоялся обмен следующими документами:
- «Второй дополнительный протокол о внесении изменений в Соглашение о создании Азербайджано-Кыргызского фонда развития от 11 октября 2022 года» — министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и министр экономики и коммерции Кыргызстана Бакыт Торобаев.
- «Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Кабинетом министров Кыргызской Республики о международных автомобильных перевозках» — министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев и министр транспорта и коммуникаций Кыргызстана Тилек Текебаев.
- «Меморандум о взаимопонимании между Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджана и Министерством транспорта и коммуникаций Кыргызстана о сотрудничестве в области грузоперевозок, судоходства и судостроения» — министр Рашад Набиев и министр Тилек Текебаев.
- «Меморандум о взаимопонимании между Министерством энергетики Азербайджана и Министерством энергетики Кыргызстана о сотрудничестве в сфере поставок нефтепродуктов» — заместитель премьер-министра Азербайджана Самир Шарифов и министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев.
- «Дорожная карта по сотрудничеству в энергетической сфере между Азербайджаном и Кыргызстаном на 2026-2028 годы» — заместитель премьер-министра Азербайджана Самир Шарифов и министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев.
- «Дорожная карта по реализации Программы сотрудничества между Кабинетом министров Азербайджана и Кабинетом министров Кыргызстана на 2024-2029 годы» — заместитель премьер-министра Азербайджана Самир Шарифов и министр экономики и коммерции Кыргызстана Бакыт Торобаев.
- «Меморандум о взаимопонимании между Государственным статистическим комитетом Азербайджана и Национальным статистическим комитетом Кыргызстана» — посол Азербайджана в Кыргызстане Латиф Гандилов и председатель Национального статистического комитета Кыргызстана Бактыбек Кудайбергенов.
- «Меморандум о взаимопонимании между Государственной службой специальной связи и информационной безопасности Азербайджана и Государственным комитетом национальной безопасности Кыргызстана в сфере кибербезопасности» — посол Латиф Гандилов и председатель ГКНБ Кыргызстана Камчыбек Ташиев.
- «Меморандум о взаимопонимании между Центральным банком Азербайджана и Службой регулирования и надзора за финансовым рынком при Министерстве экономики и коммерции Кыргызстана» — посол Латиф Гандилов и председатель Службы Кайрат Маматов.
- «Меморандум о побратимстве между городом Шуша (Азербайджан) и городом Чолпон-Ата (Кыргызстан)» — посол Латиф Гандилов и мэр Чолпон-Аты Рустам Кадыркулов.
- «Меморандум о сотрудничестве и побратимстве между городом Габала (Азербайджан) и городом Каракол (Кыргызстан)» — посол Латиф Гандилов и мэр Каракола Талантбек Иманов.
- «Меморандум о сотрудничестве и побратимстве между городом Гянджа (Азербайджан) и городом Ош (Кыргызстан)» — посол Латиф Гандилов и мэр Оша Жыргалбек Толубаев.
- «Меморандум о сотрудничестве между ЗАО "AzerGold" и ОАО "Kyrgyzaltyn"» — председатель правления ЗАО "AzerGold" Закир Ибрагимов и председатель правления ОАО "Kyrgyzaltyn" Кубат Абдраимов.
Данное событие знаменует собой новый этап в развитии двусторонних отношений. Подписание «Договора о союзнических отношениях» выводит сотрудничество между Баку и Бишкеком на качественно новый уровень, укрепляя стратегическое партнерство в регионе и способствуя углублению экономических, транспортных и гуманитарных связей между двумя братскими народами.