Azərbaycan milli mətbuatının yaranmasından 151 il ötür
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xatırladır ki, 151 il öncə - 1875-ci il iyulun 22-də dövrünün maarifçilik hərəkatının görkəmli nümayəndələrindən olan Həsən bəy Zərdabinin "Əkinçi" qəzetini nəşrə başlaması ilə Azərbaycan milli mətbuatının əsası qoyulub.
"Əkinçi" Azərbaycan dilində əsl milli demokratik və xalq mətbuatının ilk təməl daşını qoyub. Cəmi 56 nömrəsi çıxan qəzet xalqın aynası olub, Azərbaycan jurnalistikasının bayraqdarına çevrilib.
Sonrakı illərdə görkəmli ziyalılar tərəfindən nəşr edilən "Ziya", "Kəşkül", "Şərqi-rus", "İrşad", "Molla Nəsrəddin" kimi qəzet və jurnallar "Əkinçi"nin ənənələrini davam etdirib. Bu mətbuat orqanlarının əsas hədəfi cəhalətə, haqsızlığa qarşı mübarizə, maarifləndirmə idi. Zəngin və şərəfli yolla addımlayan Azərbaycan mətbuatı bir neçə mərhələdən keçib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) dövründə azad mətbuatın, eləcə də hadisələrə yeni baxışın təməli qoyulub.
Növbəti mərhələ isə AXC-nin bolşeviklər tərəfindən işğalından sonrakı dövrü əhatə edir. 151 yaşlı mətbuatın 70 ili bu kommunist dikaturası dövrü ilə bağlıdır. Həmin dövrdə Azərbaycan mətbuatı mövcud problemləri daha çox sətiraltı mənada yazırdı. Çünki mətbuat SSRİ-nin yürütdüyü siyasətin, ideologiyanın ruporu idi. Həmin dövrdə fərqli düşünmək, yazmaq qadağan idi.
1990-cı illərin II yarısından başlayaraq Azərbaycan mətbuatı yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Bu mərhələ həm də Azərbaycan dövlətçiliyi, demokratik dövlət quruculuğu dövrüdür. Bu yeni inkişaf dövrünün təməlini qoyan Ulu Öndər hər zaman mətbuatın cəmiyyətə təsir gücünü yüksək qiymətləndirib, mətbuat və söz azadlığı, kütləvi informasiya vasitələrinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirib. Müstəqillik dövründə Azərbaycan mətbuatı ilə bağlı ilk fərmanı da imzalayıb.
Ümumilikdə, Ulu Öndər mətbuatın problemlərinin həlli ilə bağlı 10-dan çox sərəncam və fərman imzalayıb. 1999-cu ildə "Kütləvi İnformasiya Vasitələri haqqında" tələblərə cavab verən qanun qəbul edilib. Heydər Əliyevin 1998-ci il 6 avqust tarixli sərəncamı ilə Azərbaycanda senzura ləğv olunub.
Ölkədə söz və mətbuat azadlığına, KİV-lərə ən yüksək səviyyədə diqqət və qayğı var. İlham Əliyev azad medianı inkişaf etdirmək, mətbuatın maddi-texniki bazasını möhkəmləndirmək, jurnalistlərin sosial-iqtisadi vəziyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədilə mühüm sərəncamlar imzalayıb.
2020-ci ilin sentyabrın 27-də başladılan 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan döyüş meydanında olduğu kimi, informasiya savaşında da qələbə qazanıb. Mütəmadi olaraq ölkəyə qarşı qara kampaniya aparan dairələr bu müddət ərzində də öz çirkin əməllərindən əl çəkməyiblər. Amma buna baxmayaraq, informasiya müharibəsində də üstünlük öz tarixi torpaqlarını işğaldan azad edən, haqq və ədalət uğrunda mübarizə aparan Azərbaycan tərəfində olub.
Bununla belə Azərbaycan mətbuatının iki nümayəndəsi erməni terrorunun qurbanı olub. Vətən müharibəsi başa çatdıqdan sonra işğaldan azad olunmuş ərazilərdə çəkiliş aparan jurnalistlərin olduğu nəqliyyat vasitəsi 2021-ci il iyunun 4-də Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kəndi ərazisində tank əleyhinə minaya düşüb. Nəticədə AZƏRTAC-ın müxbiri Məhərrəm İbrahimov, AzTV-nin operatoru Sirac Abışov və Kəlbəcər Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının Susuzluq kənd inzibati dairəsi üzrə nümayəndəsinin müavini Arif Əliyev həlak olub, dörd nəfər isə yaralanıb.

151-я годовщина создания национальной прессы Азербайджана
"Оперативный Информационный Центр-OMM" напоминает, что 151 год назад - 22 июля 1875 года - с началом издания газеты "Экинчи", основанной выдающимся просветителем Гасан беком Зардаби, было положено начало национальной прессе Азербайджана.
"Экинчи" заложила фундамент подлинно национальной демократической и народной прессы на азербайджанском языке. Газета, вышедшая всего в 56 номерах, стала зеркалом народа и флагманом азербайджанской журналистики.
В последующие годы традиции "Экинчи" продолжили такие издания, как "Зия", "Кешкюль", "Шарги-рус", "Иршад", "Молла Насреддин". Основной целью этих органов печати была борьба с невежеством и несправедливостью, а также просвещение общества. Азербайджанская пресса прошла сложный и славный путь развития. В период Азербайджанской Демократической Республики (АДР) были заложены основы свободной прессы и нового взгляда на события.
Следующий этап охватывает период после оккупации АДР большевиками. Из 151 года истории прессы 70 лет приходятся на период коммунистической диктатуры. В то время азербайджанская пресса писала о существующих проблемах преимущественно между строк, так как СМИ были рупором политики и идеологии СССР. В тот период инакомыслие было под запретом.
Начиная со второй половины 1990-х годов, азербайджанская пресса вступила в новый этап развития, который совпал с периодом государственного строительства и демократизации. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко ценил влияние прессы на общество и предпринимал последовательные шаги по укреплению материально-технической базы СМИ, обеспечению свободы слова. Именно Гейдар Алиев подписал первый указ, касающийся прессы в период независимости.
В целом, Общенациональный лидер подписал более 10 указов и распоряжений, направленных на решение проблем прессы. В 1999 году был принят закон "О средствах массовой информации", отвечающий международным стандартам. Распоряжением Гейдара Алиева от 6 августа 1998 года в Азербайджане была отменена цензура.
В Азербайджане уделяется огромное внимание свободе слова и печати. Президент Ильхам Алиев подписал важные распоряжения, направленные на развитие свободных медиа, укрепление материально-технической базы прессы и улучшение социально-экономического положения журналистов.
В ходе 44-дневной Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, Азербайджан одержал победу не только на поле боя, но и в информационной войне. Несмотря на постоянные очернительные кампании, проводимые против страны, преимущество в информационной войне осталось на стороне Азербайджана, освободившего свои исторические земли и боровшегося за справедливость.
Тем не менее, азербайджанская пресса понесла потери от армянского террора. 4 июня 2021 года транспортное средство с журналистами, проводившими съемки на освобождённых от оккупации территориях, подорвалось на противотанковой мине в селе Сусузлуг Кельбаджарского района. В результате погибли корреспондент АЗЕРТАДЖ Магеррам Ибрагимов, оператор AzTV Сирадж Абышов и заместитель представителя главы Исполнительной власти Кельбаджарского района по административному округу села Сусузлуг Ариф Алиев, еще четыре человека получили ранения.