Narek Karapetyan və Aleksan Aleksanyanın işi məhkəməyə göndərildi
Parlamentdəki "Güclü " fraksiyasının rəhbəri Narek və partiya üzvü Aleksan Aleksanyana qarşı üzrə ibtidai istintaq başa çatıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” mediasına istinadən xəbər verir ki, iş ittiham aktı ilə birlikdə Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Məhkəməsinə göndərilib.
İstintaqın məlumatına görə, Karapetyan və digər şəxslərlə birlikdə cinayətkar təşkilat yaradıb və ona rəhbərlik ediblər. Bu şəxslər dövlətə xüsusilə külli miqdarda ziyan vurulması ilə nəticələnən qeyri-qanuni fəaliyyətlərini gizlətmək üçün yaradılmış "Bizim tərzdə" ictimai təşkilatından istifadə ediblər.
Bundan əlavə, onlara xidməti səlahiyyətlərindən və bununla bağlı nüfuzlarından istifadə etməklə külli miqdarda pul vəsaitlərinin leqallaşdırılması (yuyulması), həmçinin 2025-2026-cı illərdə vətəndaşların yığıncaqlarda iştirakı üçün maddi cəhətdən stimullaşdırılması ittihamı irəli sürülüb.
İstintaqın versiyasına görə, Karapetyan və Aleksanyanın qeyri-qanuni fəaliyyəti Ermənistan parlamentinə 2026-cı il iyunun 7-nə təyin edilmiş seçkilərlə əlaqədar olub. Onların hərəkətləri seçki prosesinin gedişinə təsir göstərməyə, "Güclü Ermənistan" partiyasının və sonradan formalaşdırılmış eyniadlı alyansın dəstəklənməsi üçün daha çox səs toplanmasına kömək etməyə, eləcə də bu siyasi qüvvəyə geniş ictimai dəstək illüziyası yaratmağa yönəlib.
Xüsusilə, istintaq materiallarında qeyd olunub ki, 2025-ci ilin sentyabrından 2026-cı ilin fevralınadək Ermənistanın müxtəlif yaşayış məntəqələrində "Bizim tərzdə" ictimai təşkilatının 114 ofisi açılıb. İttiham tərəfinin versiyasına görə, bu məkanlardan faktiki olaraq "Güclü Ermənistan" partiyasının fəaliyyətinin təşkili üçün, o cümlədən partiya ofisləri və seçkiqabağı qərargahlar kimi istifadə olunub.
Aleksanyan 2026-cı il iyunun 3-dən həbsdədir. Karapetyan barəsində isə ölkədən çıxışa qadağa və girov şəklində qətimkan tədbiri seçilib.

Уголовное дело против Нарека Карапетяна и Алексана Алексаняна направлено в суд
Завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении лидера парламентской фракции «Сильная Армения» Нарека Карапетяна и члена партии Алексана Алексаняна.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на армянские СМИ сообщает, что дело вместе с обвинительным заключением направлено в Антикоррупционный суд.
Согласно материалам следствия, Карапетян и Алексанян в сговоре с другими лицами создали преступную организацию и руководили ею. Для сокрытия незаконной деятельности, нанесшей государству особо крупный ущерб, фигуранты использовали общественную организацию «В нашем стиле».
Кроме того, им предъявлены обвинения в легализации (отмывании) денежных средств в особо крупном размере путем злоупотребления должностными полномочиями и влиянием, а также в материальном стимулировании граждан за участие в собраниях в 2025-2026 годах.
По версии следствия, незаконная деятельность Карапетяна и Алексаняна была связана с выборами в парламент Армении, назначенными на 7 июня 2026 года. Их действия были направлены на манипуляцию избирательным процессом, обеспечение поддержки партии «Сильная Армения» и создание иллюзии широкой общественной поддержки этой политической силы.
В частности, в материалах следствия указано, что с сентября 2025 года по февраль 2026 года в различных населенных пунктах Армении было открыто 114 офисов общественной организации «В нашем стиле». По версии обвинения, эти помещения фактически использовались для организации деятельности партии «Сильная Армения», в том числе в качестве партийных офисов и предвыборных штабов.
Алексанян находится под арестом с 3 июня 2026 года. В отношении Карапетяна избраны меры пресечения в виде запрета на выезд из страны и залога.
Отметим, что подобные коррупционные скандалы в политических кругах Армении нередко сопровождаются обвинениями в использовании административного ресурса и создании фиктивных общественных структур для обхода законодательства о финансировании политических партий.