Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan İrəvanda keçirilən mətbuat konfransında Rusiyanın və Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) təhlükəsizlik sahəsində üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmədiyini bildirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Paşinyan Ermənistan hökumətinin 2026-2031-ci illər üzrə proqramında Rusiyanın strateji tərəfdaş kimi qeyd olunmamasına da münasibət bildirib. O, 2022-ci ilin sentyabrında Azərbaycan-Ermənistan sərhədində baş verən hadisələri xatırladaraq, həmin dövrdən sonra Moskva ilə strateji tərəfdaşlıqdan danışmağın çətin olduğunu vurğulayıb.
Baş nazir qeyd edib ki, Rusiya və KTMT Ermənistanın təhlükəsizliklə bağlı gözləntilərini qarşılamayıb. Paşinyan “İndi proqrama strateji tərəfdaşlıq yazsaq, siz də soruşacaqsınız ki, bəs niyə Rusiya və KTMT həmin dövrdə öz təhlükəsizlik öhdəliklərini yerinə yetirmədilər?” deyə bildirib.
Ermənistan hökumətinin yeni proqramında Rusiya ilə münasibətlərin “bölgədə sülhün bərqərar olunması üçün yeni şərtlər çərçivəsində” yenidən formalaşdırılacağı qeyd olunur. Sənədə əsasən, iki ölkə arasında qarşılıqlı faydalı və çoxşaxəli əməkdaşlıq üzrə dialoq davam etdiriləcək.

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе пресс-конференции в Ереване выступил с критикой в адрес России и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), заявив, что они не выполнили свои обязательства в сфере безопасности.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Пашинян прокомментировал отсутствие упоминания России в качестве стратегического партнера в правительственной программе Армении на 2026-2031 годы. Он напомнил о событиях на азербайджано-армянской границе в сентябре 2022 года, подчеркнув, что после этого периода говорить о стратегическом партнерстве с Москвой стало сложно. Премьер-министр отметил, что Россия и ОДКБ не оправдали ожиданий Еревана в вопросах безопасности. «Если мы сейчас пропишем в программе стратегическое партнерство, вы спросите, почему Россия и ОДКБ не выполнили свои обязательства в тот период?», — задался вопросом Пашинян.
В новой правительственной программе Армении указывается, что отношения с Россией будут пересмотрены в рамках «новых условий для установления мира в регионе». Документ предполагает продолжение диалога по вопросам многопланового сотрудничества. Стоит отметить, что в последние годы наблюдается заметное охлаждение отношений между Ереваном и Москвой, сопровождающееся попытками Армении диверсифицировать свою внешнюю политику и снизить зависимость от российских структур безопасности.