Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) barədə ölkə ictimaiyyətinin məlumatlandırılması məqsədilə mayın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetində müəllim və tələbələrin iştirakı ilə WUF13-ə həsr edilmiş məlumatlandırma sessiyası keçirilib.
Əməliyyat Şirkətindən “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə verilən məlumata görə, tədbirdə Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin İctimai-siyasi və humanitar məsələlər sektorunun müdiri Fərman Kazımov Sumqayıt şəhərinin yaradılması tarixindən, 77 il ərzində keçdiyi inkişaf mərhələlərindən danışıb.
Sumqayıt şəhərində son 10 ildəki şəhərsalma sahəsindəki yeniliklər haqda məlumat verilib və WUF13 tədbirinin vacibliyi vurğulanıb.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin nümayəndəsi Ramiz İdrisoğlu ölkəmizdə əldə olunan şəhərsalma nailiyyətlərindən danışaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq işlərini xüsusi vurğulayıb. O bildirib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında yalnız bərpa deyil, eyni zamanda müasir standartlara uyğun yeni yaşayış məkanları formalaşdırılır. Qeyd olunub ki, artıq 8 şəhərin baş planı və 101 kənd və qəsəbənin şəhərsalma əsaslandırılması təsdiqlənib.
WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin kommunikasiya üzrə meneceri Emin Huseynzadə WUF13 barədə ətraflı məlumat verərək universitetin müəllim və tələbələrini Foruma dəvət edərək bildirib ki, tədbirin proqramı artıq açıqlanıb. O qeyd edib ki, iştirakçılar tədbirə həm əyani, həm də onlayn formada qoşula bilərlər.
WUF13 Festivalı axşam saat 18:00-da Göyərçin parkında keçirilən ictimai proqramla davam edib. Proqram çərçivəsində interaktiv fəaliyyətlər, maarifləndirici oyunlar, təqdimatlar və ictimai müzakirələr vasitəsilə dayanıqlı şəhər inkişafı, inklüziv şəhər mühiti, innovativ şəhər həlləri və gələcəyin şəhərləri kimi mövzular geniş auditoriyaya çatdırılacaq. Eyni zamanda, WUF13-ün əsas mövzusu və ideyaları barədə ətraflı məlumat təqdim olunacaq.
Forum çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərlə tanış olmaq üçün www.wuf13.az saytına daxil olmaq mümkündür.

12 мая в Сумгаитском государственном университете с участием преподавателей и студентов состоялась информационная сессия, посвященная Тринадцатой сессии Всемирного форума городов (WUF13). Мероприятие было организовано с целью широкого информирования общественности Азербайджана о предстоящем глобальном форуме.
Как сообщили в Операционной компании «Оперативный Информационный Центр-OMM», на мероприятии заведующий сектором по общественно-политическим и гуманитарным вопросам Исполнительной власти города Сумгаит Фарман Казымов рассказал об истории создания города и этапах его развития за последние 77 лет. Было отмечено, что за последние 10 лет в Сумгаите внедрены значимые градостроительные инновации, в связи с чем подчеркнута особая важность проведения WUF13.
Представитель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Рамиз Идрисоглу рассказал о достижениях Азербайджана в сфере урбанистики, особо подчеркнув широкомасштабные созидательные работы, проводимые на освобождённых от оккупации территориях. Он сообщил, что в экономических районах Карабах и Восточный Зангезур не просто ведется восстановление, но и формируются новые жилые пространства в соответствии с современными стандартами. Было отмечено, что уже утверждены генеральные планы 8 городов и градостроительные обоснования для 101 села и поселка.
Менеджер по коммуникациям Операционной компании WUF13 Азербайджан Эмин Гусейнзаде представил подробную информацию о форуме и пригласил коллектив университета принять участие в мероприятии. Он отметил, что программа форума уже обнародована, а участники могут присоединиться к сессиям как в очном, так и в онлайн-формате.
Программа продолжилась фестивалем WUF13 в парке «Гёярчин». В рамках интерактивных мероприятий, образовательных игр и дискуссий до широкой аудитории были доведены такие темы, как устойчивое городское развитие, инклюзивная городская среда и инновационные решения для городов будущего.
Справка: Всемирный форум городов (World Urban Forum — WUF), учрежденный ООН в 2001 году, является главной мировой платформой для обсуждения проблем стремительной урбанизации и ее влияния на сообщества, города и экономику. Проведение мероприятий в рамках подготовки к WUF13 в Азербайджане подчеркивает растущую роль страны в реализации глобальной повестки устойчивого развития городов. Ознакомиться с программой мероприятий можно на сайте www.wuf13.az.