Sahibə Qafarova Çin parlamentinin sədri ilə görüşdü
Respublikası Milli Məclisinin sədri -nın Çinə işgüzar səfəri çərçivəsində Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının Daimi Komitəsinin sədri Cao Lıci ilə strateji əhəmiyyətli görüşü baş tutub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Asiya naminə Boao Forumu çərçivəsində reallaşan bu təmas, iki ölkə arasında ikitərəfli əlaqələrin və parlamentlərarası əməkdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərir.
Ölkələrimiz arasında dərin tarixi köklərə əsaslanan dostluq əlaqələrinin inkişafından məmnunluğunu bildirən Cao Lıci, AzərbaycanÇin arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından keçən 34 ildə münasibətlərin qarşılıqlı hörmət və dəstəklə müşayiət olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Son illərdə iki ölkə başçısının müdrik rəhbərliyi altında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Ötən il Azərbaycan və Çin liderləri arasında iki görüş keçirilib. Ümumçin Xalq Nümayəndələri Məclisi dövlət başçılarının bu fəaliyyətini dəstəkləmək və əlaqələrə yeni ölçülər qazandırmaq məqsədilə Azərbaycan parlamenti ilə birgə işləmək niyyətindədir.
Diplomatik Münasibətlərin 35 İlliyi Ərəfəsində Yeni Hədəflər
Sahibə Qafarova göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edərək, bu səfərin onun Milli Məclisin sədri kimi Çinə ilk səfəri olduğunu vurğulayıb. O, bu təmasların parlamentlərimiz arasında münasibətlərin genişlənməsinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Gələn il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 35 illiyinin qeyd olunacağını xatırladan spiker, Azərbaycan – Çin əməkdaşlığının bir çox sahələr üzrə genişlənməkdə davam etdiyini söyləyib. Prezident İlham Əliyevin bu əməkdaşlığın gücləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verdiyi xüsusi vurğulanıb.
Liderlər arasındakı səmimi münasibətlər tərəfdaşlığın inkişafında mühüm rol oynayır. Prezident İlham Əliyevin 2025-ci ildə Çinə gözlənilən səfərləri, həmçinin ötən ilin aprel ayında imzalanmış Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyanat xüsusi xatırladılıb.
"Vahid Çin" Siyasəti və Ərazi Bütövlüyünə Qarşılıqlı Dəstək
Söhbət zamanı ərazi bütövlüyü və suverenliyi məsələsində qarşılıqlı dəstək ifadə olunub. Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycan “Vahid Çin” siyasətini hər zaman qətiyyətlə dəstəkləyir, Çin isə öz növbəsində Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə daim arxa durur.
Cao Lıci Azərbaycanın Tayvan, HonkonqSintszyan-Uyğur Muxtar regionlarına dair mövqeyini yüksək qiymətləndirib. O cümlədən, Çin vətəndaşlarının İrandan təxliyə olunmasına göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycana xüsusi təşəkkür edilib.
Orta Dəhliz və "Bir Kəmər, Bir Yol" Təşəbbüsü: İqtisadi Əlaqələr Nə Vəd Edir?
Görüşdə vurğulanıb ki, Azərbaycan "Bir Kəmər, Bir Yol" təşəbbüsünü dəstəkləyən ilk ölkələrdən biri olub. Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan Avrasiyada mühüm nəqliyyat qovşağıdır və Orta Dəhliz Çin ilə Avropanı Xəzər dənizi vasitəsilə birləşdirən etibarlı marşruta çevrilib.
Transxəzər Nəqliyyat Dəhlizi üzrə yükdaşımaların artmasından məmnunluq ifadə edilib. Cao Lıci bildirib ki, Çin rəqəmsal inkişaf, süni intellekt və yaşıl enerji sahələrində əlaqələrin inkişafında maraqlıdır. Vizaların qarşılıqlı ləğvi və birbaşa uçuşlar bu imkanları daha da artıracaq.
Qlobal Cənub və Beynəlxalq Təşkilatlarda Birgə Fəaliyyət
Söhbət zamanı AzərbaycanÇinin Qlobal Cənubun üzvləri olduğu diqqətə çatdırılıb. Çin tərəfi Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə artan rolunu dəstəkləyir və əlaqələndirməni gücləndirmək niyyətindədir.
Xüsusilə qeyd olunub ki, Çin Azərbaycanın Şanxay Təşkilatına üzvlüyünü və Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə sədrliyini qətiyyətlə dəstəkləyir. Humanitar sahədə isə Fondu ilə Çin Xalqının Xarici Ölkələrlə Dostluq Assosiasiyası arasındakı əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib.
Parlamentlərarası Əməkdaşlıq İkitərəfli Əlaqələri Necə Gücləndirir?
Tərəflər parlamentlərarası əlaqələrin münasibətlərin dərinləşməsində mühüm yer tutduğunu qeyd ediblər. Prezident İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri zamanı Ümumçin Xalq Nümayəndələri Məclisinin Daimi Komitəsinin sədri ilə keçirdiyi görüşlər bu əhəmiyyətin əyani göstəricisidir.
Parlamentlərimiz arasında fəal və səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur. Spikerlər və nümayəndə heyətləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər mütəmadi həyata keçirilir. Gələcəkdə qanunvericilik orqanlarının komitələri arasında institusional əlaqələrin inkişaf etdirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Yekunda Cao Lıci Çin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının 14-cü sessiyasının yekunları və Çinin əldə etdiyi sosial-iqtisadi nailiyyətlər barədə məlumat verərək, bu təcrübəni Azərbaycan kimi dost ölkələrlə paylaşmağa hazır olduqlarını bildirib.

Развитие стратегического партнерства между Азербайджаном и Китаем
В рамках рабочего визита председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахибы Гафаровой в Китай состоялась встреча стратегического значения с председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Чжао Лэцзи.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», данный контакт, реализованный в рамках Боаоского азиатского форума, свидетельствует о вступлении двусторонних отношений и межпарламентского сотрудничества между двумя странами в новый этап развития.
Выразив удовлетворение развитием дружественных связей, основанных на глубоких исторических корнях, Чжао Лэцзи отметил, что за 34 года с момента установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Китаем взаимодействие сопровождалось взаимным уважением и поддержкой. Было подчеркнуто, что под мудрым руководством лидеров двух стран отношения достигли уровня стратегического партнерства. В прошлом году состоялись две встречи между лидерами Азербайджана и Китая. Всекитайское собрание народных представителей намерено тесно сотрудничать с Милли Меджлисом для поддержки деятельности глав государств и придания связям новых измерений.
Новые цели в преддверии 35-летия дипломатических отношений
Сахиба Гафарова выразила благодарность за оказанное высокое гостеприимство, подчеркнув, что это ее первый визит в Китай в качестве председателя Милли Меджлиса. Она выразила уверенность, что данные контакты внесут вклад в расширение межпарламентских связей.
Напомнив, что в следующем году будет отмечаться 35-летие установления дипломатических отношений, спикер отметила расширение сотрудничества по многим направлениям. Было особо подчеркнуто, что Президент Ильхам Алиев придает огромное значение укреплению этого взаимодействия. Искренние отношения между лидерами играют ключевую роль в развитии партнерства. В частности, были упомянуты ожидаемые визиты Президента Ильхама Алиева в Китай в 2025 году, а также подписанная в июле прошлого года Совместная декларация об установлении стратегического партнерства.
Политика «Единого Китая» и взаимная поддержка территориальной целостности
В ходе беседы была выражена взаимная поддержка в вопросах территориальной целостности и суверенитета. Сахиба Гафарова заявила, что Азербайджан всегда решительно поддерживает политику «Единого Китая», в то время как Китай неизменно поддерживает суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Чжао Лэцзи высоко оценил позицию Азербайджана по вопросам Тайваня, Гонконга и Синьцзян-Уйгурского автономного района. Также Азербайджану была выражена особая благодарность за поддержку в эвакуации китайских граждан из Ирана.
Срединный коридор и инициатива «Один пояс, один путь»
На встрече было подчеркнуто, что Азербайджан стал одной из первых стран, поддержавших инициативу «Один пояс, один путь». Сахиба Гафарова отметила, что сегодня В Азербайджане сформирован важный транспортный узел Евразии, а Срединный коридор превратился в надежный маршрут, соединяющий Китай и Европу через Каспийское море.
Стороны выразили удовлетворение ростом грузоперевозок по Транскаспийскому международному транспортному маршруту. Чжао Лэцзи заявил о заинтересованности Китая в развитии связей в сферах цифрового развития, искусственного интеллекта и зеленой энергии. Взаимная отмена виз и прямые авиарейсы AZAL еще больше расширят эти возможности.
Совместная деятельность в международных организациях
Было отмечено, что Азербайджан и Китай являются членами Глобального Юга. Китайская сторона поддерживает растущую роль Азербайджана на международной арене. В частности, Китай решительно поддерживает членство Азербайджана в Шанхайской организации сотрудничества и председательство в Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии. В гуманитарной сфере высоко оценено сотрудничество между Фондом Гейдара Алиева и Китайской народной ассоциацией дружбы с зарубежными странами.
Справочно: Боаоский азиатский форум (BFA), часто называемый «Восточным Давосом», является важной платформой для диалога между правительственными, деловыми и академическими кругами стран Азии и других континентов. Участие Азербайджана в данном форуме подчеркивает стратегическую роль республики в реализации глобальных логистических и энергетических проектов.