Rusiya və Ukrayna arasında gərginlik: Hər iki tərəfdən qarşılıqlı zərbələr
ordusu Rusiyanın Voronej vilayətində raketlərin elektron komponentlərinin istehsalı ilə məşğul olan müəssisəyə hava zərbəsi endirib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna Baş Qərargahı məlumat yayıb.
Məlumata görə, hücum zamanı “İskander” taktiki raket sistemləri üçün vacib komponentlərin istehsal edildiyi müəssisə hədəf alınıb. Voronej vilayətinin qubernatoru Aleksandr Qusev hadisə nəticəsində 5 nəfərin həlak olduğunu, onlarla insanın isə yaralandığını təsdiqləyib.
Bildirilib ki, nəticəsində Voronej şəhərində yerləşən 10 çoxmərtəbəli və 6 fərdi yaşayış evinə də ziyan dəyib.
Eyni zamanda, Rusiya qüvvələrinin Ukraynanın müxtəlif bölgələrinə hava hücumlarını davam etdirdiyi qeyd olunub. Məlumata əsasən, iyunun 23-də gecə saatlarında Kiyev və bir sıra bölgələrdə hava həyəcanı siqnalları aktivləşib.
Zaporojye vilayətinin qubernatoru İvan Fedorov bildirib ki, bölgədə baş verən zərbələr nəticəsində iki nəfər yaralanıb. Sumı vilayətində isə fövqəladə hallar xidməti üç nəfərin xəsarət aldığını açıqlayıb. Xarkov şəhərinin meri İqor Terexov şəhərə edilən dron hücumu zamanı bir qadının yaralandığını bildirib.
Qeyd olunub ki, Rusiya nəzarətində olan Zaporojye bölgəsində yerləşən məktəb binasına da zərbə endirilib, lakin hadisə zamanı itki qeydə alınmayıb. zonasında yayılan məlumatlar müstəqil mənbələr tərəfindən tam təsdiqlənməyib.
Digər tərəfdən, Rusiya “Tu-160” strateji bombardmançı təyyarələrinin Barents və Norveç dənizləri üzərində 16 saatlıq uçuş həyata keçirdiyini açıqlayıb. Bildirilib ki, “MiQ-31” qırıcılarının müşayiəti ilə həyata keçirilən uçuşlar NATO ölkələri Norveç və Finlandiya sərhədlərinə yaxın ərazilərdə baş tutub.

Украинские вооруженные силы нанесли воздушный удар по предприятию в Воронежской области России, специализирующемуся на производстве электронных компонентов для ракетных систем.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, ссылаясь на данные Генерального штаба Украины, целью атаки стало производство, выпускающее критически важные компоненты для тактических ракетных комплексов «Искандер». Губернатор Воронежской области Александр Гусев подтвердил гибель 5 человек и ранение десятков граждан в результате инцидента. По имеющимся данным, в Воронеже повреждено 10 многоэтажных и 6 частных жилых домов.
Параллельно с этим российские силы продолжают интенсивные воздушные атаки на различные регионы Украины. В ночь на 23 июня в Киеве и ряде областей объявлялась воздушная тревога. Губернатор Запорожской области Иван Федоров сообщил о двоих раненых в результате обстрелов, в Сумской области экстренные службы заявили о трех пострадавших, а мэр Харькова Игорь Терехов сообщил о ранении женщины в результате атаки дронов. Также сообщалось об ударе по зданию школы в подконтрольной России части Запорожской области, где, по предварительным данным, обошлось без жертв. Информация о потерях в зоне боевых действий требует дополнительного подтверждения из независимых источников.
На фоне этих событий Министерство обороны России заявило о 16-часовом полете стратегических бомбардировщиков «Ту-160» над акваториями Баренцева и Норвежского морей. Полет, сопровождавшийся истребителями «МиГ-31», проходил вблизи границ стран НАТО — Норвегии и Финляндии.
Конфликт между Россией и Украиной, начавшийся в феврале 2022 года, продолжает оставаться в центре внимания мирового сообщества. Регулярные взаимные удары по объектам военной и критической инфраструктуры, а также демонстрация военной мощи в приграничных зонах свидетельствуют о сохраняющейся высокой напряженности, которая оказывает значительное влияние на региональную и глобальную безопасность.