Rusiya rəsmisi Avropanın təhlükəsizlik siyasətini tənqid edib
Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi üzrə səfiri Avropa İttifaqının (Aİ) mövcud strategiyasını tənqid edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, diplomat Avropa ölkələrinin Avrasiya qitəsində real konsepsiyasından uzaq bir yol seçdiyini bildirib.
Məlumata görə, səfir Avropa dövlətlərinin Rusiya ilə əməkdaşlıqdan imtina etdiyini və təhlükəsizlik məsələlərində yalnız bəyanatlarla kifayətləndiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Aİ-nin hazırda formalaşdırdığı sistem təhlükəsizlik arxitekturası deyil, sadəcə bu adı daşıyan bir quruluşdur.
Bildirilib ki, diplomat Avropa liderlərinin Rusiya və onun müttəfiqlərindən qaynaqlanan təhdidlər barədə açıqlamalarını tənqid edib. O vurğulayıb ki, Moskvanın irəli sürdüyü Avrasiya təhlükəsizlik konsepsiyası digər dövlətlərin təşəbbüsləri ilə ziddiyyət təşkil etmir və Rusiya bu istiqamətdə dialoqa açıqdır.
Qeyd olunub ki, Rusiyanın digər rəsmiləri də Avropadakı təhlükəsizlik siyasəti ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər. Rusiyanın ATƏT-dəki daimi nümayəndəsi Dmitri Polyanski Avropa ölkələrinin Rusiya ilə qarşıdurmada təhlükəli həddə yaxınlaşdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, bir sıra dövlətlər Ukraynadakı münaqişəyə daha dərindən müdaxilə etməyə çalışırlar.
Xatırladıaq ki, Rusiyanın naziri Sergey Lavrov daha əvvəl Avropanın münaqişənin əsas səbəblərini aradan qaldırmaq əvəzinə onu sadəcə "dondurmağa" çalışdığını bəyan edib. O, həmçinin bəzi Qərb ölkələrinin Ukraynaya hərbi kontingent göndərmək planları ilə bağlı xəbərdarlıq edib.

Российский дипломат раскритиковал политику безопасности Европы
Посол по особым поручениям Министерства иностранных дел России подверг критике действующую стратегию безопасности Европейского союза (ЕС).
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что дипломат заявил, что европейские страны выбрали путь, далекий от концепции реальной безопасности на Евразийском континенте.
По имеющимся данным, посол отметил, что европейские государства отказались от сотрудничества с Россией и ограничиваются лишь декларативными заявлениями в вопросах безопасности. По его словам, система, формируемая в настоящее время ЕС, не является архитектурой безопасности, а представляет собой лишь структуру, носящую это название.
Сообщается, что дипломат раскритиковал заявления европейских лидеров об угрозах, якобы исходящих от России и ее союзников. Он подчеркнул, что выдвинутая Москвой концепция евразийской безопасности не противоречит инициативам других государств, и Россия открыта к диалогу в этом направлении.
Отмечается, что и другие российские официальные лица выражали обеспокоенность политикой безопасности в Европе. Постоянный представитель России при ОБСЕ Дмитрий Полянский заявил, что европейские страны приближаются к опасной черте в противостоянии с Россией. По его словам, ряд государств пытаются еще глубже вмешаться в конфликт в Украине.
Напомним, что министр иностранных дел России Сергей Лавров ранее заявлял, что Европа вместо устранения первопричин конфликта пытается лишь «заморозить» его. Он также предостерег от планов некоторых западных стран по отправке военного контингента в Украину.