Rusiya Silahlı Qüvvələri Ukraynanın Zaporojye və Sumı vilayətlərində iki yaşayış məntəqəsini nəzarətə götürüb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Müdafiə Nazirliyinin yaydığı rəsmi məlumatda bildirilir.
Məlumata əsasən, "Vostok" qoşun qruplaşmasının bölmələri Zaporojye vilayətində yerləşən Kriniçnoye kəndini tam nəzarətə götürüb.
Eyni zamanda, "Sever" qoşun qruplaşmasının bölmələrinin Sumı vilayətinin Xarkovka yaşayış məntəqəsində möhkəmləndiyi qeyd olunur.
Rusiya tərəfi həmçinin bildirir ki, Ukrayna ordusu mütəmadi olaraq PUA-lar və digər vasitələrlə Rusiyanın sərhədyanı bölgələrini, xüsusilə Belqorod, Bryansk, Kursk və Voronej vilayətlərini atəşə tutur.
Xatırladaq ki, Rusiya 2022-ci il fevralın 24-də Ukraynada hərbi əməliyyatlara başlayıb. Prezident Vladimir Putin bu addımın məqsədini Donbas sakinlərinin müdafiəsi, habelə Ukraynanın silahsızlaşdırılması kimi qiymətləndirib. Buna cavab olaraq Qərb dövlətləri Rusiyaya qarşı sərt iqtisadi sanksiyalar tətbiq edib.

Вооруженные силы России взяли под контроль два населенных пункта в Запорожской и Сумской областях Украины.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом говорится в официальном сообщении Министерства обороны РФ.
Согласно информации, подразделения группировки войск "Восток" полностью взяли под контроль село Криничное, расположенное в Запорожской области. В то же время отмечается, что подразделения группировки войск "Север" закрепились в населенном пункте Харьковка Сумской области.
Российская сторона также сообщает, что украинская армия регулярно обстреливает приграничные регионы России, в частности Белгородскую, Брянскую, Курскую и Воронежскую области, используя БПЛА и другие средства.
Напомним, что Россия начала военные действия в Украине 24 февраля 2022 года. Президент Владимир Путин обосновал этот шаг защитой жителей Донбасса, а также целями демилитаризации Украины. В ответ на это западные страны ввели жесткие экономические санкции против России. Конфликт привел к масштабным изменениям в геополитической ситуации в регионе и продолжает оставаться в центре внимания мирового сообщества.