Qlobal media nümayəndələri IV Şuşa Qlobal Media Forumunda bir araya gələcək
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Medianın İnkişafı Agentliyi (MEDİA) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, "Sülhün təşviqində medianın missiyası: Həqiqətin bərpası və etimadın yenidən qurulması" mövzusuna həsr olunacaq tədbirdə dünyanın 54 ölkəsindən 160-a yaxın media nümayəndəsi, ekspert və rəsmi şəxs iştirak edəcək. Eyni zamanda, forumda 30-a yaxın informasiya agentliyi və 60-dan çox aparıcı media qurumu təmsil olunacaq. Həmçinin, 10-a yaxın təşkilat və şirkətin nümayəndələri də foruma qatılacaq.
Bundan başqa, forum çərçivəsində medianın sülh quruculuğundakı rolu, sərhədlərarası media dialoqu və ictimai etimadın bərpası, dezinformasiya ilə mübarizədə beynəlxalq , rəqəmsal platformalarda təhlükəsiz informasiya mühitinin yaradılması, dövründə media etikası və məsuliyyətli jurnalistika kimi aktual mövzular ətrafında panel müzakirələri, təkbətək görüşlər və interaktiv sessiyalar təşkil olunacaq.
Tədbir mediada məsuliyyətli davranışın vacibliyini önə çəkərək cəmiyyətlər arasında sarsılmış etimadın bərpası, rəqəmsal həmrəyliyin gücləndirilməsi və sülhün təmin olunması istiqamətində praktiki addımların atılmasına töhfə verməyi hədəfləyir.
Xatırladaq ki, 2022-ci ildə ilk dəfə "Mediada qlobal trendlər, yeni " mövzusunda Beynəlxalq Media Forumu keçirilib. Sonrakı illərdə bu təşəbbüs Şuşa Qlobal Media Forumu formatında davam etdirilib. Belə ki, 2023-cü ildə keçirilən I Şuşa Qlobal Media Forumu "IV Sənaye İnqilabı dövründə Yeni Media", 2024-cü ildə baş tutan II Şuşa Qlobal Media Forumu "Yalan məlumatların ifşası: Dezinformasiyaya qarşı mübarizə", 2025-ci ildəki III Şuşa Qlobal Media Forumu isə "Rəqəmsal Keçidlər: Süni İntellekt Dövründə İnformasiya və Media Dayanıqlılığının Gücləndirilməsi" mövzularına həsr olunub.
İndiyədək keçirilmiş dörd forum ərzində 81 ölkədən 600-ə yaxın nüfuzlu media nümayəndəsi, ekspert və rəsmi şəxsi bir araya gətirən Şuşa Qlobal Media Forumu qlobal media gündəliyinin müzakirə olunduğu aparıcı beynəlxalq platformalardan biri kimi öz mövqeyini möhkəmləndirib.
Forumun əvvəlki illərdə keçirilən sessiyalarında rəqəmsal transformasiya, süni intellekt texnologiyalarının media sektoruna və xəbər istehsalı proseslərinə təsiri, bu texnologiyaların yaratdığı imkanlar və çağırışlar, mediada innovasiyalar, dezinformasiyaya qarşı mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığın və həmrəyliyin gücləndirilməsi kimi məsələlər geniş müzakirə olunub. Son illərdə qlobal informasiya mühitində baş verən sürətli dəyişikliklər həmin mövzuların aktuallığını daha da artırıb. Bu baxımdan, əvvəlki forumlarda əsası qoyulan müzakirələrin davamı olaraq, sözügedən istiqamətlər IV Şuşa Qlobal Media Forumunun da əsas diqqət mərkəzində olacaq və müasir çağırışlar kontekstində ətraflı müzakirə ediləcək.

В Шуше пройдет IV Глобальный медиафорум
13-14 июля текущего года в культурной столице Азербайджана пройдет IV Шушинский глобальный медиафорум.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что соответствующую информацию распространило Агентство развития медиа (MEDİA) Азербайджана.
Отмечается, что мероприятие будет посвящено теме "Миссия медиа в продвижении мира: восстановление истины и доверие". В форуме примут участие около 160 представителей СМИ, экспертов и официальных лиц из 54 стран мира. Кроме того, на мероприятии будут представлены около 30 международных информационных агентств и более 60 ведущих медиаструктур. Также к форуму присоединятся представители около 10 международных организаций и компаний.
В рамках форума запланированы панельные дискуссии, встречи один на один и интерактивные сессии. Участники обсудят актуальные темы, такие как роль медиа в миростроительстве, трансграничный медиадиалог и восстановление общественного доверия, международное сотрудничество в борьбе с дезинформацией, создание безопасной информационной среды на цифровых платформах, а также медиаэтика и ответственная журналистика в эпоху искусственного интеллекта.
Мероприятие призвано подчеркнуть важность ответственного поведения в медиа, способствуя восстановлению доверия между обществами, укреплению цифровой солидарности и принятию практических шагов для обеспечения мира.
Напомним, что Шушинский глобальный медиафорум стал одной из ведущих международных площадок для обсуждения глобальной медиаповестки. За прошедшие годы форум объединил около 600 авторитетных представителей СМИ, экспертов и официальных лиц из 81 страны. Предыдущие мероприятия были посвящены таким темам, как "Новые медиа в эпоху IV промышленной революции", "Разоблачение ложной информации: борьба с дезинформацией" и "Цифровые переходы: укрепление информационной и медиаустойчивости в эпоху искусственного интеллекта".
Быстрые изменения в глобальной информационной среде повышают актуальность обсуждаемых вопросов. В этом контексте IV Шушинский глобальный медиафорум продолжит дискуссии, заложенные на предыдущих встречах, уделяя особое внимание современным вызовам и поиску решений в рамках ответственной журналистики.