Hikmət Hacıyev: Media milli maraqların müdafiəsində fəal olacaq
mediası qlobal informasiya məkanında əldə etdiyi mövqeləri daha da genişləndirəcək, eyni zamanda, öz fəaliyyət prinsiplərinə sədaqət nümayiş etdirərək cəmiyyətdə vətənpərvərliyin, milli həmrəyliyin daha da güclənməsi, milli maraqlarımızın müdafiəsində səylərini əsirgəməyəcək.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri 22 İyul Milli Mətbuat Günü ilə bağlı "X" hesabındakı paylaşımında qeyd edib.
H. Hacıyevin sözlərinə görə, bu gün cəmiyyət Azərbaycan milli mətbuatı növbəti ildönümünü qeyd edir:
"1875-ci il iyulun 22-də böyük maarifçi Həsən bəy Zərdabi tərəfindən əsası qoyulmuş mətbuatımızın inkişaf yolu əsl vətənpərvərliyin, dövlətçilik ideyalarına sədaqətin və milli tərəqqi uğrunda yorulmaz mübarizənin bariz nümunəsidir. 1990-cı illərin ortalarından başlayaraq Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən media siyasəti ölkəmizdə söz və məlumat azadlığının, fikir plüralizminin təmin edilməsi ilə yanaşı, güclü, peşəkar medianın formalaşması və inkişafı üçün etibarlı zəmin yaratdı. Sonrakı dövrdə Ulu Öndər tərəfindən əsası qoyulmuş siyasətin uğurla davam etdirilməsi, bu istiqamətdə ardıcıl şəkildə həyata keçirilən islahatlar mediamızın müasir çağırışlara uyğun inkişafınıtəmin etdi, qlobal informasiya məkanında təsir imkanlarını genişləndirdi".
Prezidentin köməkçisi əlavə edib ki, 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycan mediası vətənpərvərlik, həmrəylik nümunəsi ortaya qoyaraq Azərbaycanın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, ölkəyə qarşı həyata keçirilən informasiya təxribatlarının ifşa edilməsində mühüm rol oynayıb:
"Prezident İlham Əliyev Azərbaycan mediasının fəaliyyətini qiymətləndirərək bildirib: "Bu gün bizim mediamız nəinki ölkə daxilində, hətta müstəvidə çox böyük nüfuz qazanıb və bunu tam səmimiyyətlə deyirəm... Bu gün Azərbaycan mediası dövlət maraqlarını qorumağa qadirdir. Azərbaycana qarşı olan əsassız ittihamları arqumentlərlə, ciddi təhlillə və faktlar əsasında ifşa etməkdə də böyük uğurlar əldə edib. Bizim mediamız nəinki dövlət maraqlarını müdafiə edir, eyni zamanda, lazım gəldikdə hücuma da keçir".
O qeyd edib ki, dünyada və regionda mürəkkəb proseslərin cərəyan etdiyi, müharibələr və qarşıdurmaların səngimədiyi bir dövrdə Azərbaycan təhlükəsizliyi, inkişaf dinamikası ilə seçilir, müstəqil və prinsipial siyasətini, güc mərkəzləri ilə bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq əlaqələrini daha da genişləndirir:
"Sevindirici haldır ki, mediamız öz fəaliyyətini mövcud reallığa uyğunlaşdırmağı bacarır, qlobal informasiya məkanında müasir trendləri nəzərə alır, qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, rəqəmsallaşma, və digər bu kimi inkişaf perspektivini müəyyənləşdirən vacib məsələlərin həllində fəallığı ilə seçilir. Əminik ki, mediamız qlobal informasiya məkanında əldə etdiyi mövqeləri daha da genişləndirəcək, eyni zamanda, öz fəaliyyət prinsiplərinə sədaqət nümayiş etdirərək cəmiyyətimizdə vətənpərvərliyin, milli həmrəyliyin daha da güclənməsi, milli maraqlarımızın müdafiəsində səylərini əsirgəməyəcək. Azərbaycan mediasını, əziz jurnalistlərimizi peşə günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, sizə cansağlığı və dəyərli fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram".

Азербайджанские СМИ будут и дальше расширять свои позиции в глобальном информационном пространстве, демонстрируя приверженность принципам своей деятельности, способствуя укреплению патриотизма и национальной солидарности в обществе, а также не жалея усилий для защиты национальных интересов.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что об этом помощник Президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев написал на своей странице в социальной сети «X» в связи с 22 июля – Днем национальной прессы.
По словам Х.Гаджиева, сегодня азербайджанское общество отмечает очередную годовщину национальной печати:
«Путь развития нашей прессы, основа которой была заложена 22 июля 1875 года великим просветителем Гасан беком Зардаби, является ярким примером истинного патриотизма, верности идеям государственности и неустанной борьбы за национальный прогресс. Медиаполитика, проводимая с середины 1990-х годов под руководством Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, создала надежную основу для формирования и развития сильной, профессиональной прессы, наряду с обеспечением свободы слова и информации, а также плюрализма мнений в нашей стране. Успешное продолжение политики, заложенной Общенациональным лидером, и последовательные реформы в этом направлении обеспечили развитие наших СМИ в соответствии с современными вызовами и расширили возможности их влияния в глобальном информационном пространстве».
Помощник Президента добавил, что в период 44-дневной Отечественной войны азербайджанские СМИ продемонстрировали пример патриотизма и солидарности, сыграв важную роль в доведении правого голоса Азербайджана до мировой общественности и разоблачении информационных провокаций, осуществляемых против страны:
«Президент Ильхам Алиев, давая оценку деятельности азербайджанских СМИ, отметил: «Сегодня наши медиа завоевали большой авторитет не только внутри страны, но и на международной арене, и говорю это со всей искренностью... Сегодня азербайджанские медиа способны защищать государственные интересы. Они добились больших успехов в разоблачении необоснованных обвинений против Азербайджана с помощью аргументов, серьезного анализа и фактов. Наши медиа не только защищают государственные интересы, но и при необходимости переходят в наступление».
Он отметил, что в период, когда в мире и регионе происходят сложные процессы, не утихают войны и противостояния, Азербайджан выделяется своей безопасностью и динамикой развития, проводит независимую и принципиальную политику, расширяет партнерские отношения на равных с центрами силы:
«Отрадно, что наши СМИ умеют адаптировать свою деятельность к существующим реалиям, учитывают современные тренды в глобальном информационном пространстве, отличаются активностью в решении важных вопросов, определяющих перспективы развития, таких как применение передовых технологий, цифровизация, искусственный интеллект и другие. Мы уверены, что наши медиа будут и дальше расширять свои позиции в глобальном информационном пространстве, одновременно демонстрируя верность своим принципам деятельности, не жалея усилий для укрепления патриотизма и национальной солидарности в нашем обществе, а также защиты наших национальных интересов. Искренне поздравляю азербайджанские СМИ и наших дорогих журналистов с профессиональным праздником, желаю вам крепкого здоровья и успехов в вашей ценной деятельности».