Qəbul imtahanı bu bazar 56 min abituriyent üçün keçiriləcək
Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən mayın 24-də II və III ixtisas qrupları üzrə müəssisələrinə qəbul imtahanı keçiriləcək.
DİM-dən “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə verilən məlumata görə, imtahanlar Bakı, Xankəndi, Naxçıvan, Gəncə, Şəmkir, Ağstafa, Qazax, Sumqayıt, Abşeron, Şamaxı, Mingəçevir, Şəki, Zaqatala, Bərdə, Göyçay, Ucar, Kürdəmir, Şirvan, Sabirabad, Salyan, Lənkəran, Cəlilabad, Masallı, Quba və Xaçmazda təşkil olunacaq.
İştirakçılar mayın 15-dən etibarən Dövlət İmtahan Mərkəzinin saytından "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni çap edə bilirlər.
"İmtahana vərəqəsi"ndə imtahanın keçiriləcəyi tarix, şəhər (rayon), bina, zal, başlanma və aturiyentin binasına gəlmə vaxtı və s. məlumatlar qeyd olunub.
Abituriyentlərin bir daha nəzərinə çatdırırıq ki, imtahan saat 10:00-da başlanır.
İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış – saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatır və bundan sonra gələn imtahan binasına buraxılmırlar.
İmtahan keçirilən şəhər və rayonlarda ümumilikdə 231 imtahan binası, 4206 imtahan zalı ayrılıb. İmtahanların idarə olunmasına 231 ümumi imtahan rəhbəri, 665 imtahan rəhbəri, 5211 nəzarətçi, 762 buraxılış rejimi əməkdaşı, 231 bina nümayəndəsi cəlb olunub.
II ixtisas qrupu üzrə imtahanda 28507, III ixtisas qrupu üzrə imtahanda isə 28340 nəfər olmaqla, ümumilikdə 56847 abituriyentin iştirakı nəzərdə tutulur.
İmtahanda 82 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) abituriyentlər də iştirak edəcəklər. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli abituriyentlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
Hazırda qeyd olunan şəhər və rayonlarda imtahanlarda iştirak edəcək digər nəzarətçilər, imtahan rəhbərləri, mühafizə əməkdaşları ilə təlim-seminarlar keçirilir. Bütün imtahan binalarına baxış keçirilir, imtahan zallarında abituriyentlərin rahat şəkildə imtahan verməsi üçün zəruri şərait yaradılır. Təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə imtahan mərkəzlərinə mayın 23-də təkrar baxış keçiriləcək və imtahan zalları, giriş-çıxış qapıları, binalar möhürlənməklə Daxili İşlər Nazirliyi Baş Mühafizə İdarəsinin əməkdaşlarının mühafizəsinə veriləcək.

24 мая Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) Азербайджана проведет вступительные экзамены в высшие учебные заведения по II и III группам специальностей.
Как сообщили в "Оперативный Информационный Центр-OMM" из ГЭЦ, экзамены будут организованы в Баку, Ханкенди, Нахчыване, Гяндже, Шамкире, Агстафе, Газахе, Сумгаите, Абшероне, Шамахе, Мингечевире, Шеки, Загатале, Барде, Гёйчае, Уджаре, Кюрдамире, Ширване, Сабирабаде, Сальяне, Ленкорани, Джалилабаде, Масаллы, Губе и Хачмазе.
Участники с 15 мая могут распечатать "Пропускной лист на экзамен" с официального сайта Государственного экзаменационного центра. В данном документе указаны дата, город, здание, зал, время начала экзамена и время прибытия абитуриента в здание. Напоминаем, что экзамен начинается в 10:00. Пропускной режим завершается за 15 минут до начала — в 09:45, после чего участники в здание не допускаются.
Для участия в экзамене абитуриенты должны иметь при себе оригинал документа, удостоверяющего личность, и пропускной лист. Граждане Азербайджана (включая лиц до 16 лет) представляют удостоверение личности, иностранцы — разрешения, выданные Государственной миграционной службой, а беженцы — соответствующие удостоверения.
Всего для проведения экзаменов выделено 231 здание и 4206 залов. К процессу привлечены 231 общий руководитель, 665 руководителей экзаменов, 5211 педагогов-контролеров и 762 сотрудника режима пропуска. Ожидается участие 56 847 абитуриентов: 28 507 человек по II группе и 28 340 — по III группе специальностей. Особое внимание уделено 82 участникам с ограниченными возможностями здоровья, для которых созданы специальные условия и назначены индивидуальные помощники.
Безопасность процесса обеспечивается на высшем уровне. 23 мая здания будут повторно осмотрены и переданы под охрану сотрудникам Главного управления охраны Министерство внутренних дел. В Азербайджане система централизованных вступительных экзаменов, курируемая ГЭЦ, является ключевым механизмом обеспечения прозрачности и меритократии при поступлении в высшие учебные заведения, ежегодно охватывая десятки тысяч молодых людей по всей стране.