Sabah “jurnalistika”ya qabiliyyət imtahanı keçiriləcək
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) avqustun 4-də müəssisələrinin bakalavriat səviyyəsinin jurnalistika ixtisasına qəbul olmaq istəyən üçün imtahanı keçirəcək.
Bildirilib ki, bu imtahanda jurnalistika ixtisasına qəbul olmaq üçün internet vasitəsilə anket dolduraraq qeydiyyatdan keçmiş və III ixtisas qrupu üzrə test imtahanı verərək müsabiqə şərtini ödəyən abituriyentlər iştirak edə biləcəklər.
İmtahanda 827 abituriyentin iştirakı nəzərdə tutulur.
İmtahan Bakı şəhərində və DİM-in regional bölmələrinin yerləşdiyi Naxçıvan, Gəncə, Lənkəran, Şəki, Bərdə, Kürdəmir və Şirvan şəhərlərində təşkil olunacaq.
Xatırladaq ki, qabiliyyət imtahanı kompüterlər vasitəsilə keçiriləcək. Abituriyentlər inşanı elektron formada kompüterdə yazacaqlar.
İmtahanda iştirak edəcək abituriyentlər "İmtahana vərəqəsi"ni DİM-in internet saytından çap edirlər. Buraxılış vərəqəsində imtahanın keçiriləcəyi şəhər (rayon), bina, zal, başlanma vaxtı və abituriyentin imtahan binasına gəlmə vaxtı qeyd olunub.
Buraxılış vərəqəsi ilə yanaşı, abituriyentlərə "Yaddaş kitabçası"ndan çıxarış da təqdim olunur. Burada abituriyentlərə imtahan prosesi ilə bağlı vacib tövsiyələr, onların əməl etməli olduqları qaydalar və digər zəruri məlumatlar çatdırılır.
İmtahan saat 10:00-da başlanır və 3 saat davam edəcək.
İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış – saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmır.
Bu mərhələdən uğurla keçən abituriyentlər ixtisas seçimi zamanı digər ixtisaslarla yanaşı "Jurnalistika" ixtisasını da seçə bilərlər.
Qabiliyyət imtahanı mərhələsində abituriyentlərə təklif olunacaq inşa mövzuları, abituriyentlərin yazacaqları inşaya (esseyə) verilən tələblərlə buradan (Azərbaycan və rus dilində) tanış ola bilərsiniz.

4 августа Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) проведет экзамен по способностям для абитуриентов, желающих поступить в высшие учебные заведения по специальности «Журналистика».
Об этом сообщили «Оперативный Информационный Центр-OMM» в ГЭЦ.
В экзамене смогут принять участие абитуриенты, которые прошли регистрацию через интернет и успешно сдали тестовый экзамен по III группе специальностей, выполнив условия конкурса. Ожидается участие 827 абитуриентов.
Экзамен пройдет в Баку, а также в региональных отделениях ГЭЦ в городах Нахчыван, Гянджа, Ленкорань, Шеки, Барда, Кюрдамир и Ширван.
Напомним, что экзамен по способностям проводится в компьютерном формате. Абитуриенты будут писать эссе в электронном виде.
Участники должны распечатать «Экзаменационный пропуск» с сайта ГЭЦ. В пропуске указаны город, здание, зал, время начала экзамена и время прибытия в экзаменационный центр.
Вместе с пропуском абитуриентам предоставляется выписка из «Памятки абитуриента», содержащая важные рекомендации и правила проведения экзамена.
Экзамен начинается в 10:00 и продлится 3 часа. Режим допуска в здание завершается за 15 минут до начала — в 09:45. Опоздавшие участники не допускаются.
Для удобства абитуриентов установлено разное время прибытия в экзаменационный центр, которое указано в пропуске.
При себе необходимо иметь:
- Экзаменационный пропуск;
- Оригинал документа, удостоверяющего личность (удостоверение личности для граждан Азербайджана, разрешение на проживание для иностранцев и лиц без гражданства, удостоверение беженца для лиц со статусом беженца).
Абитуриенты, успешно прошедшие этот этап, смогут выбрать специальность «Журналистика» при подаче заявок в вузы.