Prezident səfirləri qəbul etdi - YENİLƏNİB
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 30-da İndoneziya Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Berlian Helmini qəbul edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, səfir etimadnaməsini dövlətimizin başçısına təqdim etdi.
Dövlətimizin başçısı İndoneziya Prezidenti ilə Davosda və Şarm Əl-Şeyxdə təmaslarını xatırladı, onu ölkəmizə rəsmi səfərə dəvət etdiyini bildirdi.
Azərbaycanın İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (D-8) bu qurumun təsis edilməsindən sonra üzv qəbul edilən ilk ölkə olmasının bizim üçün böyük şərəf olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev bu məsələdə təşkilata üzv bütün dövlətlərə, o cümlədən İndoneziyaya minnətdarlığını ifadə etdi. Dövlətimizin başçısı bunu Azərbaycana olan hörmətin və qardaşlığın təcəssümü kimi qiymətləndirdi.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafından məmnunluğunu bildirən Prezident İlham Əliyev siyasət, iqtisadiyyat, qarşılıqlı investisiya qoyuluşu, biznes təmasları sahələrində əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirməyin önəmini qeyd etdi.
səfirə fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Qəbula görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirən Berlian Helmi fəaliyyəti dövründə dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında dostluğun və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün səylə çalışacağını dedi.
Söhbət zamanı Azərbaycan-İndoneziya ikitərəfli əlaqələrinin perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 30-da Norveç Krallığının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Andreas Qaarderi qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı ölkəmizlə Norveç Krallığı arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafının önəminə toxundu. Əməkdaşlığımızın enerji sahəsi ilə başladığını deyən mövcud münasibətlərin genişləndirilməsi baxımından yaxşı imkanların olduğunu vurğuladı.
Azərbaycana səfir təyin olunmasından və dövlətimizin başçısı ilə görüşdən məmnunluğunu ifadə edən Andreas Qaarder diplomatik fəaliyyəti dövründə ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyini vurğuladı.
Səfir Azərbaycanla arasında sülh gündəliyi ilə bağlı əldə olunmuş nailiyyətlər münasibətilə dövlətimizin başçısını təbrik etdi.
Prezident İlham Əliyev təbriklərə görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycanın sülhün gücləndirilməsi üçün səylərini bundan sonra da davam etdirəcəyini dedi.
Andreas Qaarder ölkəsinin Azərbaycanda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunda yüksəksəviyyəli ilə təmsil olunacağını bildirdi.
Görüşdə həm Azərbaycanın, həm də Norveçin Avropa İttifaqının enerji təchizatçısı olduqları vurğulanaraq, bu xüsusda enerji təhlükəsizliyi məsələləri müzakirə edildi.
Söhbət zamanı ikitərəfli gündəliyimiz, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, enerji, həmçinin bərpaolunan enerji, sərmayələr, biznes əlaqələrinin qurulması istiqamətlərində əməkdaşlıq, regionda nəqliyyat bağlantılarının qurulması məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, COP30 çərçivəsində səmərəli tərəfdaşlıq yüksək qiymətləndirildi.

Президент Ильхам Алиев принял послов Индонезии и Норвегии
Президент Ильхам Алиев 30 января принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Республики Индонезия в нашей стране Берлиана Хелми.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе встречи Президент Ильхам Алиев с удовлетворением вспомнил свои контакты с президентом Индонезии в Давосе и Шарм-эль-Шейхе, отметив, что пригласил его посетить Азербайджан с официальным визитом. Глава государства выразил благодарность всем странам-членам Организации экономического сотрудничества (D-8), включая Индонезию, за поддержку вступления Азербайджана в эту организацию, назвав это проявлением братства и уважения.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул важность дальнейшего укрепления сотрудничества в сферах политики, экономики, взаимного инвестирования и бизнес-контактов. Посол Берлиан Хелми, в свою очередь, заверил, что приложит все усилия для укрепления дружбы и взаимовыгодного партнерства между двумя народами.
В тот же день Президент Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Королевства Норвегия в Азербайджане Андреаса Гаардера.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе беседы было отмечено, что сотрудничество между странами началось с энергетического сектора и имеет большие перспективы для расширения. Посол Андреас Гаардер поздравил главу государства с достижениями в мирной повестке между Азербайджаном и Арменией. Президент Ильхам Алиев поблагодарил за поздравления и подчеркнул, что Азербайджан продолжит усилия по укреплению мира в регионе.
Стороны также обсудили вопросы энергетической безопасности, учитывая роль обеих стран как поставщиков энергии в Европейский союз, сотрудничество в рамках COP30, развитие возобновляемых источников энергии и транспортных связей. Было отмечено, что Норвегия будет представлена высокопоставленной делегацией на Всемирном форуме градостроительства в Баку.
Стоит отметить, что дипломатические отношения между Азербайджаном и Индонезией, а также Норвегией традиционно базируются на принципах взаимного уважения и поддержки в рамках международных организаций. Азербайджан активно расширяет географию своего внешнеполитического партнерства, уделяя особое внимание привлечению инвестиций и реализации совместных энергетических и транспортных проектов в постконфликтный период.