Prezident 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini yad etdi - FOTOLAR
Yanvarın 18-də Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Şəhidlər xiyabanında 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsini yad edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoydu.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqının tarixinə həm faciəli, kədərli, həm də qəhrəmanlıq, rəşadət səhifəsi kimi daxil olub, müstəqillik, azadlıq uğrunda mübarizənin və yenilməz iradənin rəmzinə çevrilib. 36 il əvvəl doğma Vətəninin, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən üstün tutan Azərbaycanın mərd övladları həmin qanlı gecədə canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldılar. Həmin gün Azərbaycan xalqı öz azadlığı və müstəqilliyi uğrunda ilk şəhidlərini verdi. Azadlığa gedən yolda həyatlarını qurban verən Vətən övladları misilsiz fədakarlıqları ilə xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə tarixi səhifə yazdılar. Sovet qoşunlarının Azərbaycanda törətdiyi qanlı qırğından uzun illər keçməsinə baxmayaraq, xalqımız o dəhşətli günlərin ağrı-acısını unutmur.
Qanlı 20 Yanvar faciəsinə siyasi- qiymətin verilməsi ilə bağlı məsələ ilk dəfə məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sayəsində həllini tapdı. Faciənin səhəri günü - 1990-cı il yanvarın 21-də Ulu Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək xalqla birgə olduğunu bildirdi, bu qırğını törədənləri pisləyən kəskin bəyanatla çıxış etdi. Dahi şəxsiyyət bu hadisəni hüquqa, demokratiyaya, humanizmə zidd olduğunu bəyan edərək, onun törədilməsini kobud siyasi səhv kimi qiymətləndirdi. Xalqımızın başına gətirilən müsibəti dünyaya çatdıran Ümummilli Lider 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycanın ovaxtkı rəhbərlərinin xalqımıza qarşı xəyanəti nəticəsində baş verdiyini və bunun cinayət olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Bununla da Ulu Öndər cəsarətini, mərdliyini, xalqının sədaqətli oğlu olduğunu bir daha nümayiş etdirib.
1990-cı ilin iyulunda Moskvadan Vətənə qayıdan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həmin il noyabrın 21-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisində 20 Yanvar faciəsinə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət verən qərar qəbul olundu. Bu qərar Ulu Öndər qətiyyətinin təzahürü kimi tarixə düşdü.
Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra da 1993-cü ilə qədər iqtidarda olanların heç biri faciə ilə bağlı əsl həqiqəti aşkar etməyə özündə cəsarət tapmadı. Yalnız Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin ölkə rəhbərliyinə qayıdışından sonra 20 Yanvar hadisələrinin hüquqi müstəvidə əsl mahiyyəti açıqlandı. 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə dövlət səviyyəsində tam siyasi-hüquqi qiymət verildi və cinayəti törədənlərin adları ictimaiyyətə çatdırıldı. 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi.
Azərbaycan xalqı 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsini dərin ehtiramla yad edir. Vətənimizin azadlığı uğrunda mübarizədə canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi daim əziz tutulduğu kimi, onların ailə üzvləri, doğmaları da hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunub. 20 Yanvar şəhidlərinin ailə üzvlərinin və əlillərinin sosial müdafiəsinin təmin olunması istiqamətində mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. Onların pensiya təminatı, mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması, yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsi ilə bağlı qanunvericilik bazası yaradılıb.
Ulu Öndərin, ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş bütün şəhidlərin ruhları bu gün şaddır. Çünki Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu xalqımızın 30 illik həsrətinə son qoydu, torpaqlarımızı erməni işğalından etdi və suverenliyimiz tam bərpa olundu. İndi bütün ərazilərimizdə Azərbaycanın üçrəngli Bayrağı qürurla dalğalanır. Hazırda Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri gedir, Böyük Qayıdış Proqramı uğurla icra olunur.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpası bütün şəhidlərimizin, o cümlədən 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının qanının yerdə qalmadığını sübut edir.

18 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев в Шехидляр хиябаны почтил светлую память шехидов 20 Января.
Как сообщает "Центр оперативной информации-OMM", глава государства возложил венок к мемориалу «Вечный огонь».
Прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
X X X
События 20 Января, вошедшие в историю азербайджанского народа как одна из самых трагических, скорбных, но вместе с тем и героических, доблестных страниц, стали символом борьбы за независимость и свободу, непоколебимой воли. В ту кровавую ночь ровно 36 лет назад патриотически настроенные сыны Азербайджана, для которых свобода, честь и достоинство родного края, народа были превыше всего, пожертвовали жизнью, взойдя на вершину шехидства. Тогда азербайджанский народ понес первые потери на пути к своей свободе и независимости. Отважные сыновья и дочери Родины, погибшие за свободу, вписали новую яркую страницу в героическую летопись нашего народа. Несмотря на то, что с кровавых событий, учиненных советскими войсками в Азербайджане, прошло уже много лет, наш народ не забывает горечь и боль тех страшных дней.
Политико-правовая оценка трагедии 20 Января была впервые дана именно благодаря Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. Придя на следующий день после трагедии – 21 января 1990 года в постоянное представительство Азербайджана в Москве, Великий лидер продемонстрировал, что он вместе со своим народом. Он выступил с резким заявлением, осуждающим виновников этой трагедии, заявил, что произошедшее противозаконно, противоречит демократии, гуманизму, расценил случившееся как грубейшую политическую ошибку. Общенациональный лидер, который привлек внимание мира к страшной расправе над нашим народом, неоднократно заявлял, что трагедия 20 Января произошла в результате предательства тогдашнего руководства Азербайджана, расценивал это как чудовищное преступление. Тем самым Великий лидер еще раз доказал свою смелость, мужество, верность родному народу.
По инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева, вернувшегося на родину из Москвы в июле 1990 года, 21 ноября того же года Верховный Меджлис Нахчыванской Автономной Республики принял документ, в котором впервые была дана политико-правовая оценка трагедии 20 Января. Это решение вошло в историю как проявление решимости Великого лидера.
Но и после восстановления Азербайджаном независимости до 1993 года никто из находившихся в то время у власти не нашел в себе смелости раскрыть всю правду о трагических событиях. Лишь после возвращения Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева к руководству республикой была раскрыта истинная суть событий 20 Января в правовой плоскости. В 1994 году событиям 20 Января была дана политико-правовая оценка, названы имена виновников преступления. 20 Января был объявлен Днем всенародной скорби.
Азербайджанский народ с глубоким уважением чтит память жертв трагедии 20 Января. Их семьи, родные окружены всесторонней государственной заботой. Регулярно принимаются меры для обеспечения социальной защиты членов семей шехидов и инвалидов 20 Января. Создана законодательная база в области их пенсионного обеспечения, улучшения жилищных условий, повышения уровня жизни.
Душа Великого лидера, души всех шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность нашей страны, обрели покой: под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Азербайджанская армия положила конец 30-летней армянской оккупации наших земель, суверенитет страны был полностью восстановлен. Сейчас на всех наших территориях с гордостью развевается трехцветный Флаг Азербайджана. В настоящее время в Карабахе и Восточном Зангезуре ведутся широкомасштабные строительно-восстановительные работы, успешно реализуется программа «Великое возвращение».
Полное восстановление территориальной целостности и суверенитета Азербайджана является доказательством того, что кровь всех шехидов, в том числе шехидов трагических событий 20 Января отмщена.