Paşinyan xəbərdarlıq etdi: "Bu, Avrasiya İqtisadi İttifaqının sonunun başlanğıcı ola bilər"
Ermənistanın ölkənin ixrac məhsullarına tətbiq edilən məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmaması halında Avrasiya İqtisadi İttifaqının (Aİİ) gələcəyi ilə bağlı narahatlığını ifadə edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bildirib ki, Rusiya tərəfindən Ermənistandan idxal olunan bəzi məhsullara tətbiq edilən məhdudiyyətlər tezliklə həll olunmasa, bu vəziyyət Aİİ üçün ciddi nəticələr doğura bilər.
Məlumata görə, Rusiya ilin əvvəlindən etibarən Ermənistandan gətirilən balıq, gül, meyvə-tərəvəz və digər məhsullara müxtəlif qadağalar tətbiq edib.
Paşinyan qeyd edib ki, yaranmış problem yalnız Ermənistanla məhdudlaşmır və bütövlükdə ittifaqın fəaliyyətinə mənfi təsir göstərir. Onun sözlərinə görə, mövcud vəziyyət Aİİ-nin yaranmış çətinlikləri həll etmək imkanlarının məhdud olduğunu göstərir.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə zamanı ticarət məhdudiyyətlərinin iki ölkə arasında mövcud razılaşmalara və Aİİ qaydalarına zidd olduğunu bildirib.
Paşinyan vurğulayıb ki, Ermənistanın alternativ yollar axtarmaq hüququ var və ölkə bu istiqamətdə öz kursunu davam etdirəcək.
Ermənistanın Avropa İttifaqına yaxınlaşma ehtimalına da toxunan Baş nazir bildirib ki, bunun üçün ilk növbədə rəsmi müraciət proseduru həyata keçirilməlidir.
Qeyd edək ki, Moskva rəsmi İrəvanı Aİ ilə inteqrasiya siyasətini davam etdirəcəyi halda Aİİ-dən kənarlaşdırıla biləcəyi ilə bağlı xəbərdar edib. Ermənistanın enerji və ticarət sahəsində Rusiyadan asılılığı isə yüksək olaraq qalır.

Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил обеспокоенность будущим Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в случае, если ограничения, применяемые к экспортной продукции страны, не будут сняты.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что Пашинян заявил: если ограничения, введенные Россией на некоторые товары, импортируемые из Армении, не будут оперативно урегулированы, это может привести к серьезным последствиям для ЕАЭС.
По имеющимся данным, с начала года Россия ввела различные запреты на ввоз из Армении рыбы, цветов, плодоовощной продукции и других товаров.
Пашинян отметил, что возникшая проблема не ограничивается только Арменией и негативно сказывается на деятельности союза в целом. По его словам, текущая ситуация демонстрирует ограниченные возможности ЕАЭС в решении возникающих трудностей.
В ходе телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным премьер-министр подчеркнул, что торговые ограничения противоречат существующим договоренностям между двумя странами и правилам ЕАЭС.
Пашинян подчеркнул, что Армения имеет право искать альтернативные пути и продолжит свой курс в этом направлении. Коснувшись возможности сближения Армении с Европейским союзом, премьер-министр заявил, что для этого, прежде всего, должна быть реализована процедура официального обращения.
Отметим, что Москва предупредила официальный Ереван о возможности исключения из ЕАЭС в случае продолжения политики интеграции с ЕС. При этом зависимость Армении от России в энергетической и торговой сферах остается высокой.